Zahrady Hampton Court paláce. Staletá krása, kterou musíte vidět

Zahrady Hampton Court paláce. Staletá krása, kterou musíte vidět

Zahradní inspirace, vydáno 09. 04. 2018

Každoročně se v zahradách paláce Hampton Court pořádají květinové slavnosti. Do královského paláce vede 20 km dlouhá cesta západním směrem od londýnského centra. Po dlouhou dobu tento zámek vlastnil panovník Jindřich VIII., který jej zabavil kardinálovi Thomasi Wolseyovi. Zámek obklopují překrásné zahrady, zahrnující také mnohá bludiště.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Z historie paláce a okolí

Na břehu řeky Temže se rozkládá původní panské sídlo, které prvně přebudoval v roce 1514 kardinál Thomas Wolsey podle vzoru italských paláců. Charakteristickým prvkem pro tuto stavbu jsou nejen červené cihly, ale i velké množství věžiček a komínů. Panovník Jindřich VIII. si umanul, že tento zámek bude jeho. Využil situace a v roce 1528 jej zabavil kardinálovi, který upadl v nemilost. Král pak nechal učinit na zámku mnohé úpravy a přestavby, k nimž patří hlavně vznik The Great Hall (Velká aula), která je poslední středověkou panovnickou stavbou svého druhu.
 
Až v 17. století zde proběhla druhá významná rekonstrukce, což bylo za vlády Marie Stuartovny II. a Viléma Oranžského III. Tehdy Christopher Wren, královský dvorní architekt navrhl novou budovu s vnitřním nádvořím. Se starou budovou ji spojovala postranní křídla. Jiří II. byl posledním panovníkem, který zde sídlil. On a jeho žena nechali vybavit zámek novým nábytkem, který navrhl William Kent.

Zahrady a rozlehlý park

Kromě bohatě zdobených interiérů láká návštěvníky rozlehlý park a nádherné zahrady. V parku o rozloze 304 ha se pase královské stádo daňků a o zahradu velikou 27 ha musí pečovat 30 zahradníků a dalších 12 specialistů. Hlavní zámeckou zahradu lemuje vidlice cest se stoletými až třísetletými tisy. 

V menší The Privy Garden, kterou nechal vytvořit Vilém III. Oranžský, od roku 1702 vznikal úchvatný prostor dekorovaný mramorovými sochami, tvarovanými dřevinami a úžasnými vodními prvky. Původně tuto zahradu mohlo navštěvovat pouze velmi málo osob.

Současná podoba je výsledkem rekonstrukce podle původních plánů map a rostlinných seznamů. Vilém Oranžský III. a Marie Stuartovna II. byli mimo jiné sběrateli exotických rostlin. Ve svých sbírkách nashromáždili na 2 000 rostlinných druhů.

Sbírka obsahovala i tisíce pomerančovníků, které tehdy symbolizovaly dynastii. Dodnes je možné obdivovat tyto rostliny tehdy umístěné do hliněných hrnců, dřevěných kádí nebo pozlacených nádob či do ručně malovaného delfského porcelánu umístěných v současnosti před Dolní oranžerií exotické zahrady. Dále se zde můžeme setkat s loubím mohutně obrostlým pnoucími rostlinami.

Světové rekordy v Hampton Court

Mezi světové unikáty byly zařazeny hned dva místní rekordy. První je světoznámé bludiště pocházející z roku 1690. Jeho původním záměrem bylo bavit společnost Viléma III. Jeho cesty jsou obklopeny dvoumetrovou tisovou stěnou a jsou dlouhé přes půl kilometru. Jeho středu je možné dosáhnout přibližně po dvacetiminutovém bloudění.

Druhým unikátem je nejstarší a dosud plodící vinná réva označovaná jako The Great Vine. Tu zde vysadil v roce 1768 věhlasný architekt Lancelot „Capability“ Brown, když působil v zahradách Hampton Court. Královská kuchyně hrozny v současnosti již nevyužívá, a tak si je mohou od konce srpna obvykle do poloviny září koupit přímo návštěvníci místních zahrad.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha