Zahrady jako v Midsomeru

Zahrady jako v Midsomeru

Zahradní inspirace, vydáno 08. 01. 2013

Kouzlo nádherných starých anglických zahrad jen tak nevyprchá. Zde se v plném rozsahu projeví dlouhodobý zájem a péče milovníků těchto typů zahrad.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Zdánlivě prorůstající rostliny jsou pěstovány s velkou láskou a poutají pozornost všech kolemjdoucích. Pestrost barev a také druhová pestrost rostlin se prolíná s fascinujícím vkusem a dotváří celou scénu v popředí domů s doškovými střechami, malými okénky a dvířky, kde se člověk musí sehnout, aby prošel.
 
Dávno založené záhonky vypadají při pohledu zblízka velmi upraveně, zdálky však připomínají spíše louku, kde se prolínají pestré barvy duhy na zeleném podkladu. Vyšší trvalky do nich přinášejí žádoucí zpestření, nižší i středně vysoké keře tvoří popředí starých stromů pamatujících již mnoho dávných lidských příběhů.

Předzahrádky často vytvářejí formálnější růžové a trvalkové záhony, které přesně odpovídají stylu celého domu. Člověk se doslova ztrácí ve vůních a pestrosti rostlin, když takovou zahradou prochází, dýchne na něj atmosféra dávných dob. Okraje záhonů lemují vysázené cibuloviny, vchod do domu zdobí květiny přetékající z okrasných nádob a celkový vzhled zahrady dotvářejí stálezelené keře, díky nimž bude zahrada vždy zajímavá v průběhu celého roku.


 
Převzít starost o takovouto zahradu však není nic snadného. Chce to sbírat zkušenosti, zabere to hodně vašeho času a připravte se na to, že to nebude ani snadné. Za domem je možné vytvořit i užitkovou zahradu, pěstovat tam například pórek, kapustu, mrkev, hrášek, cibuli a třeba i rajčata do salátu.  

Ke stylu těchto zahrad se z květin hodí popínavé růže, náprstníky, chrpy, máky, dračíky, krásenky, kosatce, okrasné česneky. Zahrada plná květin lákajících motýly a hmyz, to je ta pravá venkovská zahrada.Co je staré je pěkné a zajímavé, vystavte tedy na zahradě, nebo v alespoň v kůlně starožitné náčiní, staré bedny ze stodoly, původní dětskou plechovou vaničku nebo dřevěné vedro využijte na osazení letničkami. Spoustu starého nářadí, pokud jej nemáte k dispozici, objevíte na bleších trzích nebo v bazarech a třeba i u příležitosti zahrádkářských výstav.

Pokud přece jen budete chtít svou překrásnou venkovskou zahradu trochu skrýt před zvědavými pohledy zvenčí, vysaďte si u nízkého dřevěného plotu ještě jeden plot, živý ze zimostrázu a plaménku nebo u branky zasaďte z obou stran keře popínavých růží

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: challtravels.blogspot.com, rightmove.co.uk, totalsoundrecording.com,  melaniesoldcountrygarden.blogspot.com, gardeningmags.net-genie.co.uk, excitinglandscape.blogspot.com, squirrelslifeinnut.blogspot.com, e-group.uk.net, poppylaurenvintageboutique.blogspot.com, libertylondongirl.com, jamiesarner.com, frustratedgardener.com, sisley.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha