Zahrady ve svahu

Zahrady ve svahu

Zahradní inspirace, vydáno 06. 09. 2012

Neobvyklý reliéf terénu předurčuje zahradu ve svahu k jedinečnosti a svébytnému vzhledu. Je zkrátka tak výjimečná, že je neopakovatelná. A právě to možná mnozí považují za výzvu, vybudovat zahradu, jakou nemá nikdo jiný. Různorodost a půvab zahrad ve svahu je však dosažitelná vždy mnohem složitějším způsobem, než u zahrad klasických, budovaných v rovině.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Různá místa, různě položená nabízejí k pěstování ve svahu až nepřebernou paletu možností v tom, jaké rostliny zde lze pěstovat. Rostliny totiž dosahují do rozdílných výšek, mohou se pnout po zdech anebo z nich viset dolů, případně se kobercovitě rozrůstají všemi směry. I pro sluncem zalité svahy, stejně tak i vlhké svahy ve stínu, pro všechna místa lze najít vhodné rostliny. Tyto rostliny, jakmile se na svých místech usadí, začnou vyrůstat a zpevňovat zeminu, vytvoří pak krásnou atmosféru zahrady.

Co se týče rostlin, musíme již při plánování budoucí zahrady ve svahu vzít v úvahu jak jejich růstové vlastnosti, tak jejich životní podmínky. Estetické i výtvarné hledisko se uplatní  v momentě, kdy uvažujeme o rozmístění rostlin po ploše a v prostoru.Do svahu vybíráme vždy typy rostlin, vytrvalých s dlouhou životností a ty, které dokážou zpevňovat půdu. Sesazovat můžeme rostliny se stejnými nároky a to klidně i tak, že nakonec vznikne takový rostlinný pokryv, který nebude mít žádné mezery.

Co se výsadby stromů ve svahu týká, je třeba si uvědomit i možnost nebezpečí vysychání kořenového systému tam, kde je svah příliš příkrý a strom stojí tudíž přímo na šikmině. Prostorné svahové lavice však mohou zabránit těmto problémům a mohou poskytnout velkým solitérním stromů dostatek místa pro jejich výsadbu i následný růst.Poněkud jednodušší je to ve svahu výsadbou keřů než s výsadbou stromů. Keře mají totiž  obecně méně objemný kořenový systém a jejich výhony vyrůstající z kořenového krčku se snáze přizpůsobí podmínkám vznikajícím ve svahu. Jestliže správně sesadíme nízké a vysoké keře, výrazně pozitivně tím ovlivníme rozmístění osluněných a zastíněných ploch.
 
Jednou z nejlepších dřevin, které lze do svahu umístit je zimostráz (Buxus sempervirens). Je možné jej tvarovat pomocí řezu a navíc snáší stín i sucho a pod ním mohou růst i trvalky.

Pro výsadbu růží je vhodný svah, který je dobře osluněný. Pro výsadbu ve svahu jsou nejvhodnější růže keřové. Vyžadují pouze minimální péči: čas od času prosvětlení k podpoření růstu a zmlazení dřeva.

Dobře se hodí do svahu i půdopokryvné rostliny, ze kterých lze vybrat jednoznačného favorita, a tím je břečťan (Hedera helix). Pokrývá půdu, ale současně šplhá i do výšky, kde se může pnout třeba i po stromech.  I když jej necháte, aby zakryl většinu plochy, nebude působit monotónně a poskytne hezký pohled i v průběhu zimy.  Při výsadbě do svahu neuděláte chybu ani s mochnou (Potentilla), půdopokryvnými brsleny (Euonymus), skalníky (Cotoneaster) anebo polokeřem třezalkou kalíškatou (Hypericum calycinum). U ní se však může stát, že pokud projde v zimě holomrazy, je třeba u ní provést následně zpětný řez.  Dobrou volbou se může stát i pachysandra klasnatá (Pachysandra terminalis). Stejně jako třezalce kalíškaté se jí daří na půdách s nízkým obsahem vápníku a navíc se řadí k velmi vytrvalým rostlinám.

Pokud svah dobře osadíte, můžete se těšit v každé roční době jinému pohledu. Stejně jako se budou měnit roční období, bude i vegetace na svahu měnit svou podobu a vy budete mít radost z dobře vykonané práce. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: laurries.blogspot.com, lindenlandscapedesign.com, pacifichorticulture.org, allanbecker-gardenguru.squarespace.com, colorscapesgreenhouse.com, paysageduleon.fr, lesplantesvivacesdevero.com., pratique.fr, lejardindecheneland.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

30. 08. 2016 Reagovat
Helena Čámská: Dobrý den, já a moji dobří známí máme nový domov. Jde o dům se zahradou ve svahu. Chtěla bych přispět i já svojí pomocí na zahradě, i když nejsem znalá zahradnických prací. Nyní jsem našla váš článek a obrázky zahrad. Moc se mi líbí váš článek s fotkami!!!

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha