Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu

Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu

Zahradní inspirace, vydáno 02. 03. 2015

Toužíte po krásném oplocení svého moderního domu nebo zahrady, kde byste měli konečně dostatek soukromí a přitom se naprosto neizolovali od okolí? Jak toho docílit, jaký plot vybrat a z jakého materiálu jej postavit či nechat vyrůst? Podívejme se společně jak, toho docílit díky zajímavým typům moderního oplocení.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Dřevěný plot jako architektonický prvek

Pokud se jedná o dřevo, které může být sestavováno horizontálně nebo vertikálně, vždy to bude pravděpodobně ta neatraktivnější, i když finančně nejnáročnější volba materiálu na plot. Navíc je jasné, že z krásy takového plotu budou těžit i vaši sousedé, kteří si mohou váš plot jen pochvalovat, neboť stejně tak hezky a zajímavě bude působit i z jejich strany. Dobře designově promyšlený dřevěný plot jako architektonické vyjádření zajistí, že i sousedé mohou těžit z výhod vaší krásné ochrany soukromí. Takový prvek zahradní architektury pak nastavuje laťku všem ostatním materiálům hodně vysoko.

Bambusové ploty

Bambusové ploty mohou být také krásným přírodním útvarem lemujícím váš pozemek, ať už se jedná o vysazený živý bambus anebo o bambusové tyče, které zkrátka víc nevyrostou, ale snad o to pevněji udrží přesné hranice vašeho pozemku. Tato rostlina patří k těm nejvhodnějším pro zajištění patřičného soukromí. Organický materiál je uklidňující, nemůže nikoho pohoršovat a v jeho okolí se dá skvěle relaxovat.

Další přírodní varianta – živý plot

Pomineme-li bambus, existuje mnoho dalších rostlin, dřevin a keřů, díky nimž lze vytvořit působivé a přesně stanovené hranice po obvodu vašeho pozemku, jsou to živé ploty například z cesmíny, ptačího zobu, dřišťálu, buxusu, vrby, atd. Tyto materiály se dají střihem perfektně t varovat. Nelze zapomenout ani na ovíjivé nebo plazivé či popínavé rostliny, které mohou vyrůstat rovnou z půdy, v záhonu, nebo z nádob, či šplhat po mřížoví, které vzhledově obohacuje jinak fádní a nezajímavý plot nebo zeď.


Recyklované pozinkované střešní krytiny

Aby nebyla řeč jen o rostlinných materiálech, uvedeme na závěr jako další příklad okouzlujícího plotu recyklovaný materiál, od nějž byste asi nečekali, že může hezky zapadnout do zahradního celku. Navíc neruší ani v daném přírodním prostředí. Jedná se o recyklovaný pozinkovaný plech stříhaný v pásech, který díky své barvě nabízí italskou rustikální vintage jiskru danému zahradnímu prostředí. Tento materiál překvapivě dokáže nabídnout velmi trendové řešení zahradního plotu. 

 


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: decoist.com, houzz.com, indulgy.com, deucecitieshenhouse.com, harringtonporter.com, chezerbey.com, tomstoolbox.com.au, laminex.com. au, derekfinnegan.com, landezine.com, feedly.com, comqt.com, blog.glamourdrops.com, futuregreenstudio.com, almbacken.se.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

14. 05. 2018 Reagovat
Lubor: Ahoj, já bych rozhodně nedoporučoval plastový. Přijde mi, že jak na něj svítí slunce tak se ničí a bledne. Mě se tedy mnohem lépe osvěčil dřevěný plot. Nejen že lépe vypadá, ale řekl bych že i mnohem více vydrží. Kupoval jsem ho zde: http://www.amstor.cz

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha