Zářící předvánoční zahrada

Zářící předvánoční zahrada

Zahradní inspirace, vydáno 03. 12. 2010

Nastal čas světýlek a barev. Girlandy v oknech, na balkonech osvícené stromečky, v ulicích a výlohách plno ozdob. Prosinec vůbec není šedivý a temný. Dokonce i příroda na zahradě poskytuje pár barevných akcentů uprostřed bílého sněhu. A vy jí jistě pomůžete i nápaditou výzdobou.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Pokud vám letos v zahrádce připadá všechno ospalé a povadlé, nezapomeňte se nachystat na příští zimu včas. Kolem plotu, nebo pokud máte prostor, tak i za ním, těsně za vaší zahradou, vysaďte keře, které v zimě budou obsypané dozrálými barevnými plody – hlohyně žlutými, jeřáb červenými a velice efektní zimolez lesklý výrazně fialovými kuličkami, brslen růžovými, rudými nebo fialovými biskupskými čepičkami. Červenými bobulkami jsou obalené i větvičky skalníků, mezi jehličkami tisů svítí temně růžové plody, křehce bílé jsou praskající kuličky pámelníku, do tmavomodré se zbarvuje jalovec, mahóniím zase mezi lesklými zelenými pichlavými listy prosvítají trsy černých kovově lesklých špendlíkových hlaviček. Jak vidíte, prosincová zahrada nabízí našim očím pestrou škálu barev. A to zpod sněhu občas vykouknou větvičky různobarevných vřesů a vřesovců, a když nemrzne, objeví se třeba i žluté kvítky talovínů nebo růžové, fialové či bílé hvězdice čemeřice.
Lákadla pro ptáky
Příroda nabízí drobným opeřencům hostinu na výše uvedených keřích a stromech, zvlášť v mrazivých dnech je to ale pro ně málo. Pamatujte semínky, kuličkou loje a také mističku s nezamrzlou vodou. Co vám bude odměnou? Především si zahradu vyzdobíte krmítkem. Kdo si rád hraje se dřevem, vyrobí pěknou zastřešenou chaloupku na vysoké muří nožce, hranatou, kulatou, obloženou došky či maličkými šindeli – jak se komu líbí. A kdo dává přednost špičkovému modernímu designu, sáhne po nabídce krmítek z tvrzeného skla, plexiskla, nerezového nebo různobarevného eloxovaného hliníkové plechu. Takové kousky zvlášť dobře vyniknou v zahradě jednoduše osázené jen několika okrasnými dřevinami nebo v současné době oblíbeném shluku konifer kolem jezírka v japonském stylu. Krmítko je ozdobou samo o sobě, a když se na něm v zimě střídají sýkory koňadry a modřinky s různými barvami „čepiček“, mezi nimi se objeví i hýl obecný s červeným bříškem nebo černobílý strakapoud s červenou hlavičkou, všechno poletuje, píská a zpívá, máte postaráno o živou dekoraci, na kterou se dá za jasných mrazivých dnů dívat celé hodiny. Nezapomeňte tedy rozmístit krmítka tak, abyste na ně dobře viděli z okna kuchyně i obýváku.
Zářící předvánoční zahrada
Záplava světel
Dlouhé večery jsou sice únavné, na druhou stranu kdy jindy si užít všelijaké světelné efekty kolem domu i v zahradě. Někdo rozvěsí girlandy s žárovičkami kolem štítu, po celé střeše až na komín a vlastně tak svůj dům zasadí do typicky předvánočního světelného rámu. Může být bílý i barevný, jak je libo. Střízlivější osvětlení umožní zdůraznit pěkné tvary právě v zahradě. Stačí ověsit světýlky smrk a máte před okny vánoční stromeček dlouho před Štědrým dnem. Půvabně ale vypadají třeba i několika drobnými žárovkami poházené rozložité keře nebo koruny opadavých stromů. V poslední době se k nám propracovali i všelijací slamění, drátění nebo dřevění sobi a jeleni. S vyznačenou světelnou konturou zahradu zabydlí třeba i celá srnčí rodinka, zajíc a ježek. Je to sice trochu kýč, ale ona většina výzdoby tohoto ročního období je dost přebujelá a plýtvá efekty na úkor čistoty stylu. Ale kdo chce, určitě si míru vkusu zachová. Spojí účel s dekorativností, použije na ovázání stromů lýko a nadělá na něm efektní mašle, kolem růží zapíchá smrkové větvičky na ochranu proti mrazu a na takto vytvořené stříšky umístí vždy jediné bodové světélko, do okna si pověsí jednoduchou svítící hvězdu a ledovou krásu zimní zahrady doplní několika červenými a žlutými hrnkovkami za okny – vánoční hvězdou, hvězdníkem nebo rychlenými narciskami.
Zářící předvánoční zahrada
TIP:
Při nakupování světelných řetězů buďte opatrní. Pokud je chcete použít venku, musí být k tomu určené – mají jiné ochranné zabezpečení na kabelech i objímkách, než řetězy do interiérů. Hledejte tedy údaj o stupni krytí nejméně IP 44 a také to, jakou snesou teplotu (měly by být použitelné v -20 až +35 °C). Výrobek musí mít označení CE – jen takové totiž vyhovují normám EU. Ideální jsou LED světelné zdroje – jsou otřesuvzdorné, mají dlouhou životnost a (což možná nevíte) čím je větší zimě, tím jasněji svítí. Navíc mají velmi nízkou spotřebu elektrické energie.

Text: Gabriela Koulová
Foto: album.de, houston.metblogs.com, simpledebtfreefinance com, zzf.de, home-and-garden.webshots com, buyingchristmaslights.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

04. 12. 2017 Reagovat
ELEN: Víte opravdu člověk má pochybnost jestli jsme Češi , jestli ještě žijem v naši zemi. Nebo jsme američani? Všude reklamy, písničky, filmy, v novinách fotky články, v TV pořady, v obchodech , zboží a mi ? Dáme se manipulovat, okouzlit pozlátkem, Santa, sobi , Heloín , k nám nepatří ! Ježíšek, neni v červeném ! Mladí to mají pomotané. Jsme češi, hrdí na svou vlast, svou kultůru, tradice! Nedovolme aby nás okupovala angličtina i naši identitu!!

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha