Zenová zahrada - místo pro vaši relaxaci

Zenová zahrada - místo pro vaši relaxaci

Zahradní inspirace, vydáno 08. 09. 2010

Zenová zahrada je místem pro tichou meditaci, relaxaci, zastavení se během dnů plných stresu. Nikde nejsou dány speciální požadavky na její nejvhodnější velikost. Pokud do prostoru, který máte k dispozici zakomponujete všechny elementy, které charakterizují Zenovou zahradu, pak je úplně jedno, zda se jedná o zahrádku o velikosti jednoho čtverečního metru nebo fotbalového hřiště.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Kromě květin v zenové zahradě nesmí chybět přírodní materiály jako je kámen, písek, dřevo a bambus. I když příprava a tvorba takové zahrady vyžaduje více energie  a námahy, péče o ní je naopak velmi jednoduchá a může se stát součástí vašeho rituálu nebo relaxačního cvičení.

Jak tedy vytvořit zenovou zahradu?

Krok číslo 1
Vyznačte se na zahradě místo, které věnujete zenové zahradě. Ty tradiční, měly obdélníkový tvar, ale vůbec nevadí jestli máte k dispozici ovál nebo jiný, atypický tvar.

Krok číslo 2
Vyčistěte a odplevelte vyznačený prostor a také se ho pokuste vyrovnat co nejlépe to jde. Některé nerovnosti se ale dají zakrýt kameny, takže se netrapte, pokud před sebou nemáte perfektní rovinu.

Krok číslo 3
Vyberte kameny střední velikosti nebo sošku jako hlavní prvek zahrady. Jejich velikost se snažte přizpůsobit rozloze zahrady.

Krok číslo 4
Lichý počet kamenů nepravidelně rozprostřete po zahradě tak, aby větší byly vzadu a menší vpředu. Tím zahradu opticky zvětšíte.

Zenová zahrada - místo pro vaši relaxaci
Krok číslo 5
Na povrch vaší nové zenové zahrady položte netkanou tkaninu, která zabrání růstu plevele, upravte ji tak, aby pokrývala i místo okolo rozmístěných kamenů. Na ní nasypte štěrk s malými kamínky nebo preferovanější písek do výšky 20 - 40 centimetrů podle  rovnosti povrchu.

Krok číslo 6

Vyznačte si pouze jeden nebo dva chodníky k místu kde budete často sedět. Zahrada neslouží k pobíhání, ale k relaxaci.

Krok číslo 7
Mezi kameny nepravidelně položte lichý počet malých japonských keřů, bonsají, bambusů nebo jiných stromků, které nenarůstají  do výšky a které nemají květy. Správná zenová zahrada nemá být příliš barevná, protože barvy rozptylují ty, kteří se chtějí věnovat meditaci.

Pokud se chcete věnovat meditaci, nebo jen zklidnit svoji mysl, usaďte se do své zenové zahrady, zhluboka dýchejte a pohrávejte si s pískem, který vám pomůže na chvíli vytěsnit myšlenky.  Písek v zenové zahradě představuje oceán, kameny symbolizují oblaka a zemi. Zakomponujete-li do zahrady i jezírko s proudící vodou (může to být i fontánka), pak bude budete mít i zdroj života. Naučte se umění relaxace a čerpání energie ať můžete s lehkostí zvládat každodenní stres.

Sabrina Harisová
Foto:koi-z-are-us.20m.com, maison-de-stuff.net, absolutereiki.com, zen-g.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

19. 06. 2012 Reagovat
www.iedesign.cz: Výstižný článek obsahující vše podstatné! Děkujeme :-) INSIGHT ESSENCE DESIGN Design interiérů a zahrad

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha