Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě

Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě

Zahradní inspirace, vydáno 29. 03. 2016

Nejde sice o úplně žhavou novinku, ale i tak se kamenný koberec zatím používá v zahradách spíše výjimečně. Pojďme se podívat na možnosti jeho využití v exteriéru. Přidáváme velkou fotogalerii, která vám ukáže, jak to může u vás vypadat.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Kamenný koberec směsí kamínků mramorové drti nebo říčních oblázků, které jsou napevno spojeny zdravotně nezávadným pojivem – pryskyřicí. Jednotlivé barvy a typy lze libovolně kombinovat. Mezi výhody kamenného koberce patří snadná a rychlá pokládka, kterou bez obtíží zvládne každý kutil. Je ideální k rekonstrukci a obnově nevzhledných starých betonových povrchů, ale i na asfalt, dlažbu či kámen. Pokládku lze provádět při teplotách nad 10 stupňů. Jeho povrch je jednotný, beze spár a nedokonalých detailů.

Zahradní cesty

Vadí vám zablácené cestičky na zahradě nebo starý betonových chodník už neodpovídá vašim představám? Ve všech případech lze povrch obnovit pomocí kamenného koberce. Jeho přírodní vzhled nenaruší charakter zahrady, bude se dobře vyjímat nejen v okolí budov, ale i napříč celou zahradou – ať již okrasnou či užitkovou.

Terasy a altány

Terasy a altány jsou místa určená k odpočinku a měli bychom se v nich cítit dobře. Kamenný koberec lze přizpůsobit různým podkladům i tvarům. Podlahu navíc není pro jeho vodopropustnost nutné spárovat a vybavovat odvodňovací vpustí. Díky široké nabídce barevných odstínů můžete vytvořit povrch s přírodním vzhledem, který výborně vyniká v kombinaci se dřevem.

Příjezdové cesty

Zatímco zámková dlažba po několika letech vybledne, kamenný koberec si zachovává jasný a luxusní vzhled. „Svou tvrdostí se vyrovná běžně používaným materiálům a vhod přijde také jeho snadná údržba. V porovnání se zámkovou dlažbou, na které jsou vidět skvrny od provozních kapalin automobilu, tímto nešvarem kamenné podlahy netrpí. Jakoukoliv větší nečistotu snadno odstraníte vysokotlakým čističem,“ upřesňuje Marek Ondra ze společnosti TOPSTONE.

Hledáte inspiraci pro vaši terasu či balkon? Čtěte: Balkóny a terasy jako z pohádky

Okolí bazénů

Zapomínáme, že okolí bazénů by nemělo být kluzké, abychom se vyvarovali zraněním. Kamenný koberec je protiskluzový a vodopropustný. Jeho povrch velmi rychle schne a nevytváří se na něm nebezpečné kaluže. Navíc slunce oblázky příliš nerozpaluje, tudíž se nemusíte obávat nesnesitelně horkého povrchu. Pojivo v podobě pryskyřice je naprosto zdravotně nezávadné, hygienické, neobsahuje toxické nonylfenoly a neškodí přírodě ani vodním zdrojům.

Zídky a podezdívky

Pokud nechcete obkládat nebo znovu betonem opravovat starou podezdívku u plotu, můžete ji potáhnout betonovým kobercem. Podmínkou je, aby byla podezdívka celistvá, nedrolila se a plotové sloupky pevně držely. Dále ho lze použít i na další vertikální zahradní prvky. Výhodou je navíc možnost sladění povrchu s chodníkem či terasou.


Přečtěte si také: Z rovinatého plácku vznikla členitá zahrada v japonském stylu. Výsledek předčil očekávání

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: TopStone


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

08. 04. 2017 Reagovat
Jaroslav Souček: Dobrý den.Prosím o radu,zda jde tento povrch položit na cihlovou dlažbu.(pražina) Děkuji za radu.Jarda.
31. 03. 2017 Reagovat
Julča R: Kamenný koberec je úplně bezvadný. Zkuste se podívat na tyto stránky presstone.cz. Protože tato firma nám právě kamenný koberec udělala. Nechali jsme si udělat koberec na terase i u bazénu. Velká spokojenost.
31. 03. 2017 Reagovat
Julča R: Kamenný koberec je úplně bezvadný. Zkuste se podívat na tyto stránky presstone.cz. Protože tato firma nám právě kamenný koberec udělala. Nechali jsme si udělat koberec na terase i u bazénu. Velká spokojenost.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha