Zpět k tradicím – návrat venkovské zahrady

Zpět k tradicím – návrat venkovské zahrady

Zahradní inspirace, vydáno 05. 12. 2017

V uspěchané době si čím dál tím více ceníme tradic a starých dobrých věcí, které tu byly odjakživa. Na venkovských zahradách byste dříve spíše našli pravidelně tvarované zeravy a typicky městské výsadby, které s venkovem neměly nic společného. Nyní se ovšem stará dobrá venkovská zahrada vrací tam, kde vznikla. Skvěle si opět rozumí s ovocnými stromy, květnatými loukami nebo trvalkovými záhony s typicky venkovskými trvalkami.

Rostlina dne

Kalistemon

Kalistemon

Kalistemon je stromek nebo keř. Rostlina má úzké, vejčité, stálezelené listy. Květy jsou štětkovité útvary na koncích...

Stále více lidí se stěhuje z města na venkov a pořizují si domy s mnohdy i většími pozemky, o které třeba dříve nebyl ani trochu zájem. Důvodem je zřejmě touha po častějším pobytu na čerstvém vzduchu a útěk před rušným velkoměstem.

Čím dál tím více se majitelé pozemků inspirují klasickými venkovskými zahradami, které mají specifickou až nostalgickou atmosféru.

Venkovská zahrada může spojovat přírodní i okrasný styl a mnohdy v ní nechybí ani užitková zahrádka s možností pěstování vlastních bylinek, zeleniny a ovoce.

Znaky venkovské zahrady

Tradiční venkovská zahrada byla vždy okrasná, ale zároveň především užitková. Vše bylo praktické, s přílišnou zdobností byste se ovšem mockrát nesetkali. Záhony měly nejčastěji pravidelný tvar, aby se co nejlépe udržovaly. V každém případě v sobě tyto zahrady nesly znaky i dnešních přírodních zahrad.

Ovocné sady byly zatravněné a sekaly se dvakrát ročně. Plevel v trávníku nikomu nevadil, kvetoucí rostliny přeci jen trávník oživily a navíc zvýšily i jeho odolnost vůči sešlapu i letním suchům. 

Co si počít s velkým pozemkem

V minulosti jsme byli zvyklí hlavně na menší pozemky, které obsahovaly mnohdy i plochy jen v rámci několika stovek metrů. Dnes ovšem můžete čím dál tím častěji slýchávat, že mají někteří zájemci o pozemek zájem o zahradu o rozloze i několika tisíc metrů.

Není se čemu divit, na takové zahradě se totiž dočkáte příjemného soukromí a máte možnost založit i takové vegetační prvky, o jakých by se vám na malé parcele mohlo jen zdát. Dobrým příkladem je ovocný sad nebo květnatá louka s nízkou potřebou údržby.

V každém případě je nutné venkovskou zahradu o větší rozloze pojmout tak, abychom na ní doslova nenechali ruce. Vše zakládejte s ohledem na vaše časové možnosti. Přesto se nevzdávejte ani typicky okrasných výsadeb. Trvalky k venkovu jednoznačně patří.

Kouzlo venkova i v přírodních materiálech

Mnohdy i sebekrásnější venkovskou zahradu ve finále negativně ovlivní některé nevhodně zvolené materiály, které byste spíše hledali v zahradě ryze městské. Inspirujte se spíše přírodními materiály, které do této zahrady více zapadnou a nebudou na sebe strhávat přespříliš pozornosti.

Dobrou volbou bude hlavně přírodní kámen či dřevo v surové podobě nebo s povrchovou úpravou. Při vybírání materiálů na dlažbu se řiďte pravidlem, že v jednoduchosti je krása. Pokud přeci jen zvolíte betonovou dlažbu, raději volte méně výrazné barevné provedení.

Inspirujte se venkovskými trvalkami

Pestré barvy do zahrady bezpochyby patří a venkovská zahrada není výjimkou. Pokud si chcete i na svém pozemku vytvořit trvalkový záhon, můžete se inspirovat některými moderními trendy nebo využijte krásu skromných venkovských trvalek. Níže přinášíme druhy, které se do těchto typů zahrad hodí.

I trvalkový záhon lze doplnit o jiné skupiny rostlin. Perfektně si rozumí například s voňavými růžemi nebo některými letničkami, které se budou v záhonu i přesévat. Dobrým příkladem je černucha damašská (Nigella damascena) nebo měsíček lékařský (Calendula officinalis).

 

Helenium autumnale – záplevák podzimní – vzrůstný druh dostupný v kultivarech s květy v barvě žluté, oranžové, cihlově hnědé a karmínově červené

Iris – kosatec – tento rod je silně prošlechtěný, dostupné hybridy v mnoha odrůdách, krátká doba kvetení

Lysimachia punctata – vrbina tečkovaná – nenáročný druh se žlutými květy, snese i nekvalitní půdu, dostupný kultivar s panašovanými listy

Papaver orientale – mák východní – trvalka s výrazně červenými květy dostupná v různých kultivarech, kvete krátkou dobu

Phlox paniculata – plamenka latnatá – trvalka plného léta dostupná v mnoha kultivarech, květy mají výraznou vůni, lákají motýly a jiné opylovače

Rudbeckia fulgida – třapatka zářivá – tradiční trvalka s dlouhou dobou květu, okrasné semeníky lze ponechat ve výsadbě i během zimy, snese přísušek

Foto a text: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha