Fontánky přinášejí do zahrady klid i dynamiku

Fontánky přinášejí do zahrady klid i dynamiku

Zahradní jezírka, vydáno 11. 06. 2010

Relaxovat v zahradě a poslouchat zurčící fontánku - to je sen nejednoho nového majitele zahrady. Před horkým létem není nic lepšího, než do zahrady v nějaké podobě dostat vodu. Nechcete-li se pouštět do velkých prací a začít kopat třeba jezírko, zaměřte se na malé fontány a fontánky.

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Voda je živel protikladů: klidu, rozjímání a harmonie - ale také změny a dynamiky. Obojí v sobě dokonale spojuje zahradní fontánka. Voda v ní často tvoří krásné kompozice a fontánka vnáší do zahrady nejen příjemné mikroklima, ale také klid a uvolnění; tichý, zurčivý zvuk vody v pohybu v nás vyvolává pozitivní emoce. Zahradní fontánky bývají pojednány z rozličných materiálů jako je bambus, pískovec, umělý pískovec, žula. Vybrat si ale můžete i fontánky keramické nebo dřevěné. Klasické fontánky mají své větší předchůdce v zámeckých klasicistních zahradách. Voda tady volně přepadává z vyšší sekce do nižší. U jiných fontánek voda tryská vzhůru pod tlakem a jedná se tak už o vodotrysk. Fontánky obsahují malé nebo větší čerpadlo, některé z nich  vyžadují umístění v dosahu 230 V.

Kamenné fontánky - efektní spojení kamene a vody

Kamenné fontánky v cenách od 3 do 20 tisíc korun má v sortimentu alfa-naradi.cz. Tryskající voda je podsvícená LED, takže i za tmy jsou zahradní fontánky ve tvaru koulí, válců a různých skulptur velmi efektní. Na adrese kameno-komarek.cz naleznete fontánky v různých cenách a z různých materiálů - převládá tady žula, onyx, pískovec, mramor.

Fontánky přinášejí do zahrady klid i dynamiku
​Vodotrysk do trávníku i na terasu

Další typ fontánky je určen k zabudování do trávníku; fontánku tvoří pouze plochý disk s tryskou. Obdobná fontánka, určená k postavení na terasu nebo do zimní zahrady, má podobu ploché misky nebo květináče. Oba typy stojí kolem 2000 korun a najdete je na adrese fontanky-jezirka.cz.

Bambus a voda - příležitost k meditaci

Chinawall.cz nabízí přírodní fontánky z bambusu. Stojí kolem 900 korun a vybrat si lze bambusové kaskády nebo třeba variantu s klapátkem, kdy voda nejdříve dopadá na vahadlo. Výsledkem je příjemný tlumený zvuk. Bambusové fontánky podtrhují klid zahrady, její relaxační roli. Své místo tak najdou nejlépe v nejklidnější, meditační části zahrady.

Fontánky z dalších materiálů

Jiné fontánky najdete na zahrady-jezirka.cz. Příkladně fontánku za 2000 korun z materiálu poly natur, který vypadá jako žula. Fontanky-jezirka.cz prodávají mimo jiné zahradní fontánky keramické.

O jiných předmětech, dodávajících zahradě osobitost, čtěte v článku Keramika - půvabná součást naší zahrady.

Alena Jansová
Foto: brunne suche, kameno-komarek.cz, petr weiss, forst, viva- mediteran


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha