Malý vodní prvek v zahradě: kašna a pítko

Malý vodní prvek v zahradě: kašna a pítko

Zahradní jezírka, vydáno 15. 07. 2010

Nemáte-li čas nebo energii na budování větších vodních staveb v zahradě, pak stavbu jezírka nebo potůčku odložte napřesrok. A pro letošní sezónu vyberte malý vodní prvek, který se může přesto stát významným a přitažlivým zahradním solitérem. Pořiďte si kašnu nebo pítko.

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Kašna - synonymum noblesy a klidu v zahradě

Kašna jako umělá nádrž reprezentuje v zahradě klidnou, stojatou vodu. Hladká vodní plocha odráží okolní rostlinstvo, odráží se v ní světlo a tím přispívá ke klidné a relaxační atmosféře zahrady. Kašna by měla být z ušlechtilých, trvanlivých materiálů, vynikne zejména z přírodního nebo leštěného kamene. Do volně řešené, přírodní zahrady se pak nejvíce hodí pískovec. Když se kašna doplní malým vodotryskem, celé své okolí naopak zdynamičtí a rozzáří. Zahradní kašny koupíte na adrese fontany-jezirka.cz, malé kašny a studny s pumou nabízí také firma fontany.sk. Obeliskhb.cz má ve své nabídce zahradní kašny z pravého kamene, naopak kašnu s chrličem z kamene umělého najdete na lcn-nabytek.cz. Na adrese balustrady.cz můžete koupit za 11 000 korun velkou kamennou kašnu z bílého kamene o průměru 200 cm. Zahradní kašny i kamenné pumpy najdete také v nabídce firmy kameno-komarek.cz.
TIP: Piskovec.com se zaměřuje na ruční výrobu originálních kusů - vyrábějí se zde elegantní klasické i moderní zahradní kašny z hořického pískovce, vybrat si můžete také různé sochy s vodním prvkem. Vše je přizpůsobeno charakteru konkrétní zahrady. 

Malá živá voda v zahradě - pítko
Malý vodní prvek v zahradě: kašna a pítko
Zahradní pítka bývají malým uměleckým dílem. Z vrcholu kamenné koule, kvádru nebo neopracovaného kamene se zvedá malý třpitivý, jen asi 10 centimetrů vysoký pramínek vody. Voda tryská pod minimálním tlakem, jen tak, aby se dalo pohodlně napít. Pítko je praktické pro děti, které si při hře mohou vždycky přijít umýt pusu nebo opláchnout ruce. Do zahrady můžete ale instalovat pítko nejen pro lidi, ale i pro ptáky anebo psy. Zahradu to neobyčejně oživí a všichni dotyční budou mít radost z lehkého přístupu k vodě. Plochá keramická pítka pro ptáky vyrábí keramikazitna.cz, pítko je skoro vždy spojenou s půvabnou keramickou postavičkou opeřence.


O dalších vodních prvcích našich zahrad čtěte v článku Fontánky přinášejí do zahrady klid i dynamiku.

Alena Jansová
Foto: La Casa Nova, piskovec.com, Keramikazitna.cz, Kameno-komarek, local ecology, hkirbydesign.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha