Odstraňování problémů se zahradními jezírky – 2. část

Odstraňování problémů se zahradními jezírky – 2. část

Zahradní jezírka, vydáno 18. 06. 2015

Skutečným a zároveň nejčastějším problémem se zahradními jezírky je nadměrný výskyt řas. Vzhledem k tomu, že jich existuje na 150 tisíc různých druhů, je to tedy pochopitelné. Řasy patří k vodním rostlinám a plní v zahradních jezírkách určité biologické funkce, jako například produkování kyslíku, ovšem jejich přemnožení je jednoznačnou známkou zhoršení kvality vody v jezírku.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Hlavní problém představují řasy

Řasy jsou také vítanou potravou pro obyvatele zahradních jezírek, avšak to ještě neznamená, že čím víc řas v jezírku je, tím více potravy tito obyvatelé mohou zkonzumovat. Řasy jsou ve svém růstu podporovány především silnou koncentrací živin ve formě nitrátů a fosfátů. Řasy, tedy ty nejdůležitější, řadíme do dvou skupin, a to v závislosti na jejich vzhledu. První skupinu tvoří mikroskopické plovoucí řasy a druhou skupinu tvoří vláknité řasy, dobře viditelné pouhým okem.   Vláknité řasy řadíme mezi zelené řasy a ty představují skutečný problém ve vodních jezírkách.

Na co je vázána tvorba vláknitých řas

Vyšší teplota vody v jezírku a vysoká koncentrace živin v jeho vodě, to jsou rozhodující vlivy přispívající k tvorbě vláknitých řas. Vliv může mít ovšem i tvrdost vody. Vláknitý druh řas můžeme poměrně snadno odstraňovat z jezírka mechanicky, ovšem dlouhodobě je to nepraktické řešení. S vláknitými řasami žijí v symbióze bakterie a houby. Ty ovšem zůstávají i ve zbytcích řas, které když mechanicky odstraníme, začnou opět přispívat ke tvorbě řas nových.

Co pomůže proti řasám? Aplikace algicidů.

Proti tvorbě nových řas v jezírku mohou pomoci algicidy. Jakmile se dostanou do jezírkové vody, zabrání řasám v asimilaci, řasy následně vyhladoví a uhynou. Při aplikaci algicidů  je nezbytně nutné zajištění dostatečného přísunu kyslíku. Důležité je také důsledné dodržování pokynů od výrobce. 

 

Pomůže také udržení stabilní tvrdosti vody 

Existuje i řada přírodních produktů, které dokážou změnit vlastnosti  jezírkové vody natolik, že odbourají z vody látky, jež řasy potřebují nezbytně k životu. K těmto přírodním produktům řadíme například ječnou slámu, třísloviny nebo dubovou řezanku. Ovšem i přístroje nám mohou pomoci s úpravou vody. Jsou-li správně uloženy a mají-li upraveno dávkování, mohou nám pomoci s udržením řas v přijatelných mezích. Hlavně jsou upřednostňovány přístroje pomáhající udržet stabilní karbonátovou tvrdost vody v jezírku.

Prevence výskytu řas – vodní rostliny

Aby obsah živin v jezírkové vodě zůstal pokud možno nepatrný, o to se nejlépe stará dostatečné osázení vhodnými rostlinami. Pochopitelně mezi ně počítáme jak rostliny žijící nad, tak i pod vodou. Rostliny kromě toho, že odebírají z vody živiny, vážou na sebe také veliké množství kyslíku, který poté předávají do jezírkové vody.     

Jako prevence výskytu řas existuje celá řada opatření, která nám pomohou bojovat s řasami již v zárodku. Hlavně je to správná konstrukce jezírka, za druhé pak provádění péče o jezírko vždy ve vhodnou dobu. Nemalý význam má i správné druhové a množstevní složení obyvatelstva jezírek.  


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: bloglovin.com, flickr.com, trendhunter.com, ilona1.squidoo.com, m.dominique-lafourcade.com, kerry-fit.tumblr.com, multicityworldtravel.com, pinterest.com, northdevon.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha