Odstraňování problémů se zahradními jezírky – 2. část

Odstraňování problémů se zahradními jezírky – 2. část

Zahradní jezírka, vydáno 18. 06. 2015

Skutečným a zároveň nejčastějším problémem se zahradními jezírky je nadměrný výskyt řas. Vzhledem k tomu, že jich existuje na 150 tisíc různých druhů, je to tedy pochopitelné. Řasy patří k vodním rostlinám a plní v zahradních jezírkách určité biologické funkce, jako například produkování kyslíku, ovšem jejich přemnožení je jednoznačnou známkou zhoršení kvality vody v jezírku.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Hlavní problém představují řasy

Řasy jsou také vítanou potravou pro obyvatele zahradních jezírek, avšak to ještě neznamená, že čím víc řas v jezírku je, tím více potravy tito obyvatelé mohou zkonzumovat. Řasy jsou ve svém růstu podporovány především silnou koncentrací živin ve formě nitrátů a fosfátů. Řasy, tedy ty nejdůležitější, řadíme do dvou skupin, a to v závislosti na jejich vzhledu. První skupinu tvoří mikroskopické plovoucí řasy a druhou skupinu tvoří vláknité řasy, dobře viditelné pouhým okem.   Vláknité řasy řadíme mezi zelené řasy a ty představují skutečný problém ve vodních jezírkách.

Na co je vázána tvorba vláknitých řas

Vyšší teplota vody v jezírku a vysoká koncentrace živin v jeho vodě, to jsou rozhodující vlivy přispívající k tvorbě vláknitých řas. Vliv může mít ovšem i tvrdost vody. Vláknitý druh řas můžeme poměrně snadno odstraňovat z jezírka mechanicky, ovšem dlouhodobě je to nepraktické řešení. S vláknitými řasami žijí v symbióze bakterie a houby. Ty ovšem zůstávají i ve zbytcích řas, které když mechanicky odstraníme, začnou opět přispívat ke tvorbě řas nových.

Co pomůže proti řasám? Aplikace algicidů.

Proti tvorbě nových řas v jezírku mohou pomoci algicidy. Jakmile se dostanou do jezírkové vody, zabrání řasám v asimilaci, řasy následně vyhladoví a uhynou. Při aplikaci algicidů  je nezbytně nutné zajištění dostatečného přísunu kyslíku. Důležité je také důsledné dodržování pokynů od výrobce. 

 

Pomůže také udržení stabilní tvrdosti vody 

Existuje i řada přírodních produktů, které dokážou změnit vlastnosti  jezírkové vody natolik, že odbourají z vody látky, jež řasy potřebují nezbytně k životu. K těmto přírodním produktům řadíme například ječnou slámu, třísloviny nebo dubovou řezanku. Ovšem i přístroje nám mohou pomoci s úpravou vody. Jsou-li správně uloženy a mají-li upraveno dávkování, mohou nám pomoci s udržením řas v přijatelných mezích. Hlavně jsou upřednostňovány přístroje pomáhající udržet stabilní karbonátovou tvrdost vody v jezírku.

Prevence výskytu řas – vodní rostliny

Aby obsah živin v jezírkové vodě zůstal pokud možno nepatrný, o to se nejlépe stará dostatečné osázení vhodnými rostlinami. Pochopitelně mezi ně počítáme jak rostliny žijící nad, tak i pod vodou. Rostliny kromě toho, že odebírají z vody živiny, vážou na sebe také veliké množství kyslíku, který poté předávají do jezírkové vody.     

Jako prevence výskytu řas existuje celá řada opatření, která nám pomohou bojovat s řasami již v zárodku. Hlavně je to správná konstrukce jezírka, za druhé pak provádění péče o jezírko vždy ve vhodnou dobu. Nemalý význam má i správné druhové a množstevní složení obyvatelstva jezírek.  


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: bloglovin.com, flickr.com, trendhunter.com, ilona1.squidoo.com, m.dominique-lafourcade.com, kerry-fit.tumblr.com, multicityworldtravel.com, pinterest.com, northdevon.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha