Okrasná studna - ozdoba každé zahrady

Okrasná studna - ozdoba každé zahrady

Zahradní jezírka, vydáno 18. 03. 2011

Okrasné zahradní studny jsou nejen perfektním doplňkem zahrad, ale pochopitelně zásobují vodou své majitele. Pokud i vy plánujete, že si na svou zahradu nějakou originální studnu pořídíte, jistě vás bude zajímat i následující článek.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Studny se obecně dělí do několika kategorií podle toho, jakým způsobem jsou hloubeny. Konkrétně členíme studny na trubkové, kopané, spouštěné, šachtové a trubkové vrtané. Než však začnete takovou studnu hloubit, je nutné vyjednat si veškeré legislativní záležitosti a povolení.

Podle zákona jsou studny vodní díla, takže kromě územního rozhodnutí, následného stavebního povolení (300 Kč) a souhlasu  stavebního úřadu je také nezbytné povolení k odběru podzemních vod, vyjádření vodoprávního úřadu (1000-5000 Kč) a projektovou dokumentaci stavby (2000-4000 Kč). Tak, organizační a legislativní část bychom měli za sebou. Podrobnější informace se asi dozvíte ze zdrojů ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství. Abychom nezapomněli - určitě vše proberte i s vašimi sousedy, abyste zabránili případným problémům.
Okrasná studna - ozdoba každé zahrady
Pakliže již studnu na své okrasné zahradě máte, ale nejste spokojeni s tím, jak neesteticky vypadá, nevěste hlavu... I ze staré, oprýskané studny a z ní vedoucí pumpy lze udělat dominantní ozdobu okrasné zahrady. Začít můžete například obezděním samotné studny.  Ti, kteří mají na zahradě  betonovou skruž s pumpou jen sejmou betonové masivní víko a navýší okraj skruže o obezdění  dekorativními cihlami, dlažebními bloky, popř. klasickým betonováním (za předpokladu, že budete chtít obezdění ještě obkládat dřevem, kamenem či kachlemi).
Okrasná studna - ozdoba každé zahrady
Pokud však nehodláte investovat do budování nové studny, můžete svou zahradu ozvláštnit například replikou okrasné studny. Repliku byste měli umístit nedaleko přívodu vody a do její nádržky můžete klidně zasadit několik vodních rostlin pro potěchu oka. Tyto dekorační studny se pohybují v rozmezí pěti tisíc korun. Za tuto částku dostanete jakousi dřevěnou skládačku, kterou si sami sestavíte - instalace není obtížná.
Okrasná studna - ozdoba každé zahrady
Jak v případě skutečné studny, tak u imitací je možné přizpůsobit jejich vzhled charakteru vaší zahrady. Můžete si vybudovat falešné studny a skruže, jejichž účelem bude chránit okrasné jezírko plné leknínů, nebo je možné je přetvořit v okrasný, (trochu větší) květináč. Zasadit zde můžete muškáty, růže a jiřiny, nebo celou "stavbu" studny pojmout jako mini zahrádku se zakrslými jehličnany, tulipánovou zahrádku a dokonce i miniaturní zenovou zahradu. Další možností je zvolit si studnu v klasickém designu venkovského charakteru, která je typická svou kruhovou kamennou obezdívkou, dřevěnou nebo doškovou stříškou a pohádkovým dřevěným vědrem s kovovým nýtováním.
Okrasná studna - ozdoba každé zahrady
Dominantnější půdorysy zahradních skruží (a to platí i pro studny), jako například osmiúhelníkové či jiné specifické tvary budou vypadat perfektně obzvláště v centrálním středobodu vaší okrasné zahrady. Obecně ovšem platí, že do zahrady rodinné se hodí spíše dřevěné a kamenné studny. Moderní zahrady snesou i velmi trendy kovové studny, které by se mnohdy daly označit za umělecká díla.  K takovým odvážnějším studnám z kovu však nemá smysl plánovat romantické záhonky a květinovou výzdobu plnou kosatců a oleandru. Krása kovové studny vynikne vedle netradičně zbarvených trvalek a okrasných trav, kaktusových záhonů či zakrslých exotických jehličnanů.
Okrasná studna - ozdoba každé zahrady
Pokud vám ani květinové aranžmá nestačí a chcete svou studnu vyšperkovat ještě více, pohrajte si s okolní dlažbou. Vyšlapanou cestičku v trávníku můžete osadit oblými kameny, jako v pohádkách.  Vkusná je i klasická dlážděná cesta se zajímavou texturou nebo (pro náročné) je možné postavit celou studnu na přírodní či uměle vytvořené mohyle a vybudovat si k ní nějaký ten schůdek. Nejen, že studna získá určitou důstojnost a strhne na sebe veškerou pozornost kolemjdoucích i návštěv, ale dokonale tím zakryjete (v případě navýšení na přírodní mohyle) i případné nerovnosti zahrady!
Okrasná studna - ozdoba každé zahrady
Text: Lucie Sýkorová
Foto: mastergardenproducts.com, meble-ogrodowe-drewniane.com, buildeazy.com, swingplans.com, furniture4patio.com, bbgardens.org


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha