Okrasná studna - ozdoba každé zahrady

Okrasná studna - ozdoba každé zahrady

Zahradní jezírka, vydáno 18. 03. 2011

Okrasné zahradní studny jsou nejen perfektním doplňkem zahrad, ale pochopitelně zásobují vodou své majitele. Pokud i vy plánujete, že si na svou zahradu nějakou originální studnu pořídíte, jistě vás bude zajímat i následující článek.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Studny se obecně dělí do několika kategorií podle toho, jakým způsobem jsou hloubeny. Konkrétně členíme studny na trubkové, kopané, spouštěné, šachtové a trubkové vrtané. Než však začnete takovou studnu hloubit, je nutné vyjednat si veškeré legislativní záležitosti a povolení.

Podle zákona jsou studny vodní díla, takže kromě územního rozhodnutí, následného stavebního povolení (300 Kč) a souhlasu  stavebního úřadu je také nezbytné povolení k odběru podzemních vod, vyjádření vodoprávního úřadu (1000-5000 Kč) a projektovou dokumentaci stavby (2000-4000 Kč). Tak, organizační a legislativní část bychom měli za sebou. Podrobnější informace se asi dozvíte ze zdrojů ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství. Abychom nezapomněli - určitě vše proberte i s vašimi sousedy, abyste zabránili případným problémům.
Okrasná studna - ozdoba každé zahrady
Pakliže již studnu na své okrasné zahradě máte, ale nejste spokojeni s tím, jak neesteticky vypadá, nevěste hlavu... I ze staré, oprýskané studny a z ní vedoucí pumpy lze udělat dominantní ozdobu okrasné zahrady. Začít můžete například obezděním samotné studny.  Ti, kteří mají na zahradě  betonovou skruž s pumpou jen sejmou betonové masivní víko a navýší okraj skruže o obezdění  dekorativními cihlami, dlažebními bloky, popř. klasickým betonováním (za předpokladu, že budete chtít obezdění ještě obkládat dřevem, kamenem či kachlemi).
Okrasná studna - ozdoba každé zahrady
Pokud však nehodláte investovat do budování nové studny, můžete svou zahradu ozvláštnit například replikou okrasné studny. Repliku byste měli umístit nedaleko přívodu vody a do její nádržky můžete klidně zasadit několik vodních rostlin pro potěchu oka. Tyto dekorační studny se pohybují v rozmezí pěti tisíc korun. Za tuto částku dostanete jakousi dřevěnou skládačku, kterou si sami sestavíte - instalace není obtížná.
Okrasná studna - ozdoba každé zahrady
Jak v případě skutečné studny, tak u imitací je možné přizpůsobit jejich vzhled charakteru vaší zahrady. Můžete si vybudovat falešné studny a skruže, jejichž účelem bude chránit okrasné jezírko plné leknínů, nebo je možné je přetvořit v okrasný, (trochu větší) květináč. Zasadit zde můžete muškáty, růže a jiřiny, nebo celou "stavbu" studny pojmout jako mini zahrádku se zakrslými jehličnany, tulipánovou zahrádku a dokonce i miniaturní zenovou zahradu. Další možností je zvolit si studnu v klasickém designu venkovského charakteru, která je typická svou kruhovou kamennou obezdívkou, dřevěnou nebo doškovou stříškou a pohádkovým dřevěným vědrem s kovovým nýtováním.
Okrasná studna - ozdoba každé zahrady
Dominantnější půdorysy zahradních skruží (a to platí i pro studny), jako například osmiúhelníkové či jiné specifické tvary budou vypadat perfektně obzvláště v centrálním středobodu vaší okrasné zahrady. Obecně ovšem platí, že do zahrady rodinné se hodí spíše dřevěné a kamenné studny. Moderní zahrady snesou i velmi trendy kovové studny, které by se mnohdy daly označit za umělecká díla.  K takovým odvážnějším studnám z kovu však nemá smysl plánovat romantické záhonky a květinovou výzdobu plnou kosatců a oleandru. Krása kovové studny vynikne vedle netradičně zbarvených trvalek a okrasných trav, kaktusových záhonů či zakrslých exotických jehličnanů.
Okrasná studna - ozdoba každé zahrady
Pokud vám ani květinové aranžmá nestačí a chcete svou studnu vyšperkovat ještě více, pohrajte si s okolní dlažbou. Vyšlapanou cestičku v trávníku můžete osadit oblými kameny, jako v pohádkách.  Vkusná je i klasická dlážděná cesta se zajímavou texturou nebo (pro náročné) je možné postavit celou studnu na přírodní či uměle vytvořené mohyle a vybudovat si k ní nějaký ten schůdek. Nejen, že studna získá určitou důstojnost a strhne na sebe veškerou pozornost kolemjdoucích i návštěv, ale dokonale tím zakryjete (v případě navýšení na přírodní mohyle) i případné nerovnosti zahrady!
Okrasná studna - ozdoba každé zahrady
Text: Lucie Sýkorová
Foto: mastergardenproducts.com, meble-ogrodowe-drewniane.com, buildeazy.com, swingplans.com, furniture4patio.com, bbgardens.org


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha