Pořiďte si do zahrady romantický vodopád

Pořiďte si do zahrady romantický vodopád

Zahradní jezírka, vydáno 10. 07. 2017

Především v horkém létě se stávají v zahradách velkou atrakcí vodní prvky. Zahradní jezírka už dnes nikoho nepřekvapí, ale mít na zahradě vlastní zurčící vodopád, přináší opravdový kus romantiky. Navíc fantasticky osvěží vzduch a pobyt na zahradě zvlášť v tropických dnech bude mnohem příjemnější.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Vodopád je sice z hlediska konstrukce nejnáročnější ze zahradních vodních prvků, ale také nejefektnější. Přes různá úskalí, která vás při jeho stavbě mohou potkat, se zcela jistě vodopád stane ozdobou vaší zahrady.

Vodopády se dělí na formální a neformální. Formální typ vodopádu představují přísné geometrické tvary a bývá sestaven z cihel, betonových prvků nebo kamenů pravidelného tvaru. Jako takový je vhodnější do moderních zahrad. Neformální vodopád má naopak přírodní charakter. Po jeho stranách bývají často zbudovány skalky a jeho tvary jsou nepravidelné.

Kromě toho, zda si pořídíte formální nebo neformální vodopád, se ještě musíte rozhodnout, zda bude kaskádovitý čili bude za sebou následovat několik vodopádů, anebo samostatný. Pro celkové vyznění v kontextu zahrady je také důležité, jestli chcete úzký a dlouhý, což vaši zahradu celkově opticky prodlouží a zúží, nebo nízký, který opticky pozemek zkrátí a rozšíří. 

Výběr umístění je klíčový

Nepsaným pravidlem je propojení vodopádu se zahradním jezírkem, proto musíte počítat s dostatkem místa. Důležitá je také návaznost umístění vodopádu na rozvodové sítě a okolí. Aby vodopád vypadal přirozeně, je třeba ho naplánovat ve velikosti odpovídající velikosti jezírka. Vhodnější je také umístění jezírka ve svahu anebo můžete vodopád pojmout jako součást toku.

Dobré je počítat s posezením, které budete chtít mít jistě právě v blízkosti vodopádu s jezírkem. Jistě uvítáte, když na vodopád budete vidět z terasy a z domu. Žádné vodní prvky by neměly být stíněny stromy. Jejich velikým nepřítelem jsou listnaté dřeviny, které vodu znečišťují, a stín zase napomáhá tvorbě mechů.

Bez techniky to nepůjde

Při výstavbě se neobejdete bez těžké techniky, která musí mít přístup na místo stavby přístup – speciálně bagr na modelaci terénu, případně jeřáb k přemisťování velkých kamenů.

Také bude třeba natáhnout rozvodové sítě – čerpadlo a osvětlení se neobejdou bez elektřiny. Obvyklá hloubka pro kopání kabelů je stanovena na 60 cm. Zajistěte si, aby při kopání nedošlo k poškození již stávajících instalací.

Pro konstrukci vodopádu je nezbytně nutné čerpadlo. Ponorné můžete být umístěno přímo v jezírku a navíc se hodí pro většinu typů zahrad. Mělo by mít filtr na zachytávání nečistot. Předem byste měli mít dostatečně promyšlené, jak a kde čerpadlo ukryjete, aby nerušilo idylu při posezení na zahradě.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

07. 03. 2018 Reagovat
Kamil: Díky za článek, ale potřeboval bych ještě pár inspirací. Chtěl bych si udělat na zahradě menší vodopád s použitím přelívacích kádí, který jsem našel na http://homezin.cz/media/20-tipu-jak-dodat-zahrade-klid-pomoci-vodopadu-ci-fontanky . Zajímalo by mne, jak silné čerpadlo musím mít, aby vytáhnul vodu do výšky zhruba 1,5 metru nad zemí. A jak řešit to, aby se nezanášelo. Díky.
28. 08. 2017 Reagovat
Erika: Díky za super článek. O vodopádu jsme přemýšleli už dlouho, jen jsme pořád nevěděli, jak dostávat tu vodu nahoru. Nakonec jsme to vyřešili pomocí povrchového čerpadla, které bere vodu z jezírka a čerpá ji nahoru k vodopádu. Pokud se na něco podobného chystáte, doporučuji vybírat tady - https://www.cerpadlabezstarosti.cz/147-povrchova-cerpadla-na-vodu - mají super ceny a kvalitní zboží :)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha