Pořiďte si na zahradu miniaturní mokřad

Pořiďte si na zahradu miniaturní mokřad

Zahradní jezírka, vydáno 20. 07. 2017

Mokřady ve volné přírodě stále častěji ustupují různým „nutným“ stavbám, a tak mizí rostlinstvo i živočichové, kterým se daří právě jen v tomto prostředí. Pokud bychom chtěli přivést na svou zahradu o trochu více života a zajímavých rostlin, můžeme si zřídit mokřad.

Rostlina dne

Třezalka

Třezalka

Existuje na 400 druhů této rostliny. Některé jsou opadavé nebo stálezelené keře. Mohou být vysoké od 15 cm až do výšky...

Miniaturní mokřad můžete na své zahradě vytvořit jako přechod mezi jezírkem a zahradou. Ideální dobou pro jeho založení je jaro, kdy venkovní teploty nejsou ještě příliš vysoké, ale můžeme se do toho pustit i v chladnějších letních dnech.

V první fázi je nejdůležitější udržet konstantní vlhkost půdy, a to minimálně po dobu, než bahenní rostliny zakoření. Takové podmínky se v mokřadu mnohem snadněji udržují, pokud ho zbudujeme na stinném místě. Pak se z mokřadu nebude voda odpařovat příliš rychle. 

Jak mokřad zbudovat?

Místo by mělo mít hloubku 10–20 cm. Vyhloubenou jámu ve volné půdě vyložte fólií a vyplňte jezírkovou zeminou. Poté můžete mokřad ohraničit kameny, které zároveň poslouží jako zajištění fólie před shrnutím. Mokřadní zónu a její ideální bakteriální život podpoříte, jestliže do ní použijete vodu ze zdravého zahradního jezírka. Jakmile budete mít hotovo, ihned mokřad osázejte. 

Čím mokřad osázet

Bahenní rostliny mají rády zeminu bohatou na humus. To předpokládá zapracování organického materiálu do půdy. Ideální je použít kompost. Nemáte-li tuto možnost, použijte speciální jezírkovou zeminu, kterou zakoupíte ve specializovaných prodejnách.

Pro výsadbu v mokřadu přicházejí v úvahu žabník kopinatý (Alisma lanceolatum), ďáblík bahenní (Calla palustris), blatouch bahenní (Caltha palustris), suchopýr (Eriophorum), sítina rozkladitá (Juncus effesus), pomněnka bahenní (Myosotis palustris), orobinec nejmenší (Typha minima), trpasličí sítina mečolistá (Juncus ensifolius) nebo Mazus reptans – rostlina s kvítky podobnými kejklířce. 

Mokřad a orchideje

Možná vám to přijde přehnané pěstovat orchideje přímo na zahradě, ale některé jejich druhy jsou s mokřady přímo životně spojené. Přestože většina orchidejí nesnese dlouhodobě zamokřenou půdu, existují i druhy, kterým bažinaté oblasti maximálně vyhovují.

Ideálním druhem pro vysazení do mokřadního prostředí jsou prstnatce, například prstnatec přehlížený (Dactylorhiza praetermissa), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) nebo vstavač bahenní (Orchis palustris).

Text: Zuzana Bohdalová 
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha