Připravujeme zahradní jezírko na novou sezonu

Připravujeme zahradní jezírko na novou sezonu

Zahradní jezírka, vydáno 24. 04. 2012

Jakmile se začne oteplovat, nevíme, kam na zahradě dřív skočit, zda pečovat o rostliny, nářadí nebo stromy. Důležitou částí zahrady mnoha z nás, však je i jezírko, zdroj energie a oživení zeleného prostoru. Ani na to při jarní údržbě nesmíme zapomenout. Samozřejmě volíme odlišné postupy, pokud máme jezírko pro ryby nebo jezírko pouze s rostlinami.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Jezírko nejprve vyčistíme od případných zbytků vodních rostlin a napadaného listí. Příliš zakalenou vodu můžeme zhruba z jedné třetiny vyměnit.

Ze všeho nejdůležitější však bude vyčištění filtru. Propláchneme ho vodou, ale nedezinfikujeme, zničili bychom tak potřebné užitečné bakterie. Z nádrže odstraníme usazeniny, otevřeme ventily, které taktéž překontrolujeme. Pročistíme vodotrysky a další zařízení. Poté zapneme čerpadlo a celý systém uvedeme opět do provozu.

Rostliny zatím nedělíme ani nesázíme, v chladnější vodě by se špatně ujímaly. Až za teplejšího počasí můžeme začít vysazovat a také hnojit speciálními hnojivy k tomu určenými.

Pokud máme v jezírku ryby, nesmíme zapomenout, že potřebují dostatečné množství kyslíku. Pokud náhodou ještě napadne sníh, odmetáme ho. Důvod je jednoduchý: stěny nádrže jsou porostlé řasami, které při nedostatku světla spotřebovávají kyslík, čili disimilují, a naopak. Pokud mají světla dostatek, vytvářejí ho, čili asimilují. A okysličená voda je pro ryby základní podmínkou přežití. Pro zajištění dostatečného množství kyslíku nejen pro ryby, ale i pro rostliny, které jsou jistě také umístěny v jezírkách, je ve většině případů potřeba  provést v jezírku filtraci a také do něj přivádět dostatečné množství kyslíku za pomoci čerpadla.

Velká fotogalerie zahradních jezírek
zahradní jezírka inspirace fotogalerie

Kvalitní a spolehlivá čerpadla vám zajistí v rybníčku cirkulaci vody a všech vodních prvků. Pro výběr toho správného čerpadla musíte znát požadované množství vody a výšku, do které bude voda vyčerpávána.  Vybírat můžete z malých dekorativních vodotrysků až po výkonná čerpadla, která přečerpávající několik tisíc litrů za hodinu. Pamatujte, že je lepší jezírkové čerpadlo lehce předimenzovat a mít dostatečnou rezervu ve výkonu.

Krásně osazené jezírko bude jistě chloubou vaší zahrady. Proto do něj pečlivě vybírejte rostliny, které celou plochu výrazně oživí. Do příslušných zón vybírejte různé rostliny. Při jejich nákupu kontrolujte, zda mají zelené a svěží stonky a listy, nekupujte vodní rostliny povadlé nebo zažloutlé. U zdravé rostliny by měl být kořenový bal pevně držící pohromadě a kořeny v žádném případě nesmějí zahnívat. Hlavním výsadbovým obdobím vodních rostlin je jaro. Ale pokud zatoužíte přidat do svého jezírka další rostlinu, která vás čímkoli zaujme, můžete tak učinit kdykoli v průběhu vegetační sezony.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: besthoneymoonideas.org, landscaping-pictures.net, pondandfountainworld.info, koifishcareinformation.com, glisson-landscapes.com, my-photo-gallery.com, upstateponddoctor.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha