Přírodní jezírko a jeho půvab

Přírodní jezírko a jeho půvab

Zahradní jezírka, vydáno 16. 04. 2010

Zahradní přírodní jezírko je jednou z nejvděčnějších staveb vůbec. Nemůžeme říct, že by se v zahradě nevyužívalo, když už se jednou vybuduje.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Zahradní jezírko je ve výjimečných případech možné využívat podobně, jako zahradní bazén, ale většinou jej zřizujeme jako okrasný prvek obytného exteriéru. A pokud máte velkou zahradu, kde si můžete dovolit umělou vodní plochu větších rozměrů, je pak v zimních měsících možné jeho zamrzlou hladinu využívat i pro skromné zimní sportování.

Přírodní jezírko a jeho půvab

Kus přírody po celý rok


Přírodní jezírko je koruna zahrady a je tady pro nás celoročně. A nejen pro nás – brzy po vybudování ho zabydlí typické obyvatelstvo – vážky a jiný hmyz, někdy i žáby, stahují se sem ptáci a ve vodě plavou rybky. Je to zkrátka kus živé přírody, kterou v jejích mnoha proměnách pozorujeme a těšíme se z něj bez přestávky celý rok. Zahradní přírodní jezírko má úžasnou schopnost podle ročních období, ale i podle denní doby a v závislosti na počasí měnit svou tvář, ale současně také celkový vzhled, náladu a charakter zahrady. Což se o zahradním bazénu právě říci nedá. Ten se často jen s námahou zakomponuje do přírodního rámce, zatímco jezírko ráz zahrady přímo samo aktivně vytváří.

Velká fotogalerie zahradních jezírek
zahradní jezírka inspirace fotogalerie


Estetika, přírodopis i sportování

Přírodní jezírko, to je prostě pohoda - může se využít nejen k plavání v létě, ale dokonce i k zimním sportům; dá se na něm i bruslit – to podle jeho velikosti. Sice se tady moc nerozjedeme, ale můžeme trénovat třeba piruety nebo si dát partičku pétanque na ledě nebo i domácí variantu curlingu. Na jaře pak pozorujeme jak se jezírko probouzí, rozkvétá a jak oživne. Pro děti je to místo názorného přírodopisu: třeba když se pulci pomalu mění v žáby.
Co všechno přírodní jezírko dokáže

Přírodní jezírko a jeho půvab

Přírodní jezírko je nákladná zahradní stavba, která se musí dobře naplánovat a pečlivě realizovat. A to od výkopových prací až k finálnímu osázení rostlinami a zřízení optimální filtrace – protože většinou jenom rostliny na dokonalé filtrování vody samy nestačí. A když se tohle všechno povede, je vystaráno – přírodní jezírko nám zlepší mikroklima kolem domu, přivede k nám živočichy milující blízkost vodní hladiny, a zabaví děti i dospělé. A dokonce – jeho budování nám pomůže naprosto změnit vzhled zahrady. Z vytěžené zeminy totiž můžeme znovu vymodelovat terén nebo jej alespoň trochu vylepšit. Místo nudné ploché zahrady tak může vzniknout dynamická krajina s pahorky a svahy. Zahrada dostane nový rozměr, protože si můžeme pohrát nejen plasticitou terénu, ale následně i s rostlinami.

Další inspirace ohledně zahradních jezírek naleznete v článku: Plánujeme zahradní jezírko.

Alena Jansová
Foto: Bedřiška Burešová, GOOL, Gardenservis, Zoomarketcech


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha