Řešení problémů zahradních jezírek – 1. díl

Řešení problémů zahradních jezírek – 1. díl

Zahradní jezírka, vydáno 01. 06. 2015

Malý romantický rybníček nebo jezírko dodají příjemné klima každému pozemku. Nejen lidé, ale rovněž ptactvo a hmyz mají radost ze zahrady s vodním prvkem.

Rostlina dne

Lískovníček

Lískovníček

Kvete v předjaří. Corylopsis spicata dorůstá i přes 1 m, kvete zvláště bohatě a má jemné drobné výhonky. V dubnu rozkvétá...

Relaxovat u jezírka nebo rybníčku je oddechovou, ale i zábavnou činnostní zároveň. Můžeme přitom pozorovat život ve vodě a jejím okolí. S veškerou romantikou je ale záhy konec, pokud jezírko neprosperuje, nedaří se v něm živočichům ani rostlinám, voda se zanáší a vytváří se v ní příliš mnoho řas. Tehdy je na čase hledat a odstranit příčinu potíží.

 

Důvody pro přebudování jezírka

Vzhledem k tomu, že nejčastější důvodem pro přebudování jezírka jsou chyby vzniklé již na samém počátku stavby, je vždy nejdůležitější pracovat co nejpečlivěji, mít vše předem nastudováno, promyšleno a zajištěno. Chyby se mohou týkat nejen vzhledu jezírka, ale také nejrůznějších komplikací, které vycházejí na povrch až při samotné péči o jezírko. Dalším důvodem může být také  přestárlost zahradního jezírka. Vhodným zásahem a správným stavebním opatřením lze mnohé z těchto chyb napravit.

 

Nejčastější problémy zahradních jezírek 

 1. Jezírko je zanesené
 2. Jezírko není vodorovné
 3. Jezírko je zarostlé
 4. Je vidět okraj fólie
 5. Jezírková výsadba je příliš jednotvárná
 6. V jezírku se ztrácí voda
 7. Pohledová část jezírka je zakrytá
 8. Stěny jezírka jsou příliš příkré
 9. Jezírko je příliš mělké
 10. Jezírko není dostatečně velké
 11. Mokřadní zóna je nedostatečně velká
 12. Je potřeba zabudovat dodatečně kapilární zábranu
 13. Je nutné zbudovat dodatečně přepad
 14. Nevhodné světelné podmínky u jezírka

To, že jezírko nefunguje, či neprospívá, tak jak má, poznáme velmi snadno: biologická rovnováha v jezírku je narušena a jezírko ani na pohled nevypadá dobře. Naštěstí jsou to velmi často jen maličkosti, které nás dělí o d toho, aby se naše jezírko opět vrátilo do normálu, nastolilo si potřebnou rovnováhu a znovu nás těšilo na něj pohlédnout.

 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: meetlo.com, artapartofculture.net, gardeningknowhow.com, sanantoniolandscapingservices.com, thepondboy.com, mooseyscountrygarden.com, water-wizard.co.uk, wildwaystogarden.com,internetgardens-us.com, pinterest.com, Jpmponds.co.uk, aquajoy.org.uk, warstlerbros.com, digsdigs.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha