Řešení problémů zahradních jezírek  - část 3.

Řešení problémů zahradních jezírek - část 3.

Zahradní jezírka, vydáno 03. 07. 2015

V dnešní, již třetí části našeho seriálu o problémech zahradních jezírek se zaměříme na příčiny ztrát vody v jezírku. Povíme si, jak vypátrat netěsnosti v jezírku, objasnit si jejich příčiny a podívat se na zoubek jezírkovým fóliím.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Jak přijít na stopu netěsnostem

Pro tuto činnost je ideální slunečné a bezvětrné počasí. Jakmile je hladina vody klidná, můžeme totiž spolehlivě sledovat, zda hladina neustále klesá anebo zda je stabilizovaná. Pokud je hladina stabilizovaná, přilijeme do jezírka trochu vody.

Připravíme si buďto malý hrneček smetany do kávy anebo lžíci mouky a pomocí těchto ingrediencí (jedné nebo druhé) vytvoříme uprostřed jezírka ostrůvek. Sací efekt jezírka následně způsobí to, že přilitá smetana nebo nasypaná mouka budou postupně směřovat k neutěsněnému místu. Podle velikosti jezírka může tento proces trvat asi hodinu. Jestliže se ve vzdálenosti v okruhu 10 cm objeví díra, je třeba místo vyklidit a očistit. K těmto účelům použijeme lepicí sady na různé druhy fólií, které obsahují i lepidla k zalepení míst trvale pobývajících pod vodou.

Voda z jezírka mizí opakovaně

Opakované ztráty vody v jezírku mohou mít různé příčiny. Tím nejhorším případem bývá zničená izolace. K poškození jezírkové  fólie může dojít také v případě, že do jezírka skočí pes, jezírko má strmý břeh a pes se nemůže vyškrábat ven. Fólie neodolá tlaku drápů a dojde k jejímu poškození. K velmi podobnému poškození může dojít, pokud budeme odstraňovat nešetrně nebo nevhodným nářadím řasy z jezírka. Naštěstí jsou tyto závady velmi dobře viditelné, a tak je snadné je opět utěsnit. Jako prevence se vyplácí nestoupat na okraje jezírek, zvláště ne tam, kde byly břehy upravovány.  Jsou-li například seskládány z desek, mohly by se uvolnit a začít potápět.

 

Když škodí kořeny rostlin

Možná vás to překvapí, ale kořeny rostlin přerůstajících okraje jezírka mohou být příčinou opravdu značné ztráty vody z jezírka. Kořeny rostlin a trav jsou schopny při putování za vodou prokázat neuvěřitelnou houževnatost. Dostanou-li se k vodě, působí pak jako knoty sající vodu, klidně i z vašeho jezírka. Najdeme-li takovéto přesahující kořeny rostlin, odstraníme je a nepomůže-li to, rostliny budeme nuceni přesadit.

Materiálové spoje

Ke ztrátám vody může docházet i v místech materiálových spojů. Tuto závadu lze odstranit poměrně snadno.  V případě, že je nutné například dolepovat nebo přivařovat kus chybějící fólie, je nutné použít vždy stejný materiál jako na izolaci. U fólií z PVC dbáme na stejnou sílu. PVC fólie vystavená déle než 3 měsíce slunečnímu záření mění svou konzistenci a díky únavě materiálu se stává lámavou, jen velmi těžko takovou fólii spojíte s fólií novou. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: thisoldhouse.com, lushome.com, bhg.com, hgtv.com, flickr.com, stepbystep.com, frevandal.nl, hometalk.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

28. 02. 2017 Reagovat
Kamča: Mám dotaz - přemýšlím jak zpevnit povrch v okolí jezírka, myslíte že zatravňovací dlažba například takováto http://www.puruplast.cz/zatravnovaci-dlazba/ - je dobré řešení?

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha