Vybíráme ryby do zahradního jezírka

Vybíráme ryby do zahradního jezírka

Zahradní jezírka, vydáno 10. 06. 2016

Vodní prvky jsou vždy zajímavým zpestřením zahrady. Voda zpříjemňuje prostředí, ochlazuje vzduch, dává zahradě život v podobě mnoha živočichů, kteří v ní a jejím okolí žijí. A k jezírku neodmyslitelně patří ryby.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Zvláště rodiny s dětmi potěší, že například koi kapry je možné si za nějakou dobu natolik ochočit, že se po čase nechají krmit z ruky. A když dětem budete od mala vštěpovat lásku k živým tvorům, ukazovat jim fascinující chování zvířat, jistě budou mít jako dospělí ke zvířatům příkladný vztah.

Pro ryby se vydejte za specialisty

V žádném případě se nenechte zlákat k tomu, že byste si do zahradního jezírka pustili ryby, které si nachytáte někde v řece či jinde ve volné přírodě. Přináší to s sebou nejen možné právní problémy ale hlavně riziko, že si do svého jezírka společně s těmito rybami zanesete i nejrůznější parazity a nemoci. Pro nákup ryb do zahradních jezírek lze doporučit pouze vybrané druhy od odborných prodejců.

Pozor na transport a teplotní výkyvy

Jakmile máte vybráno, je důležité vědět, že se musíte vyvarovat teplotních výkyvů, které vysazování nakoupených ryb do vašeho jezírka takřka vždy provází. Ryby, které jste transportovali, vždy nejprve umístěte do kbelíku s vodou, v níž byly po dobu převozu. Do kbelíku pak postupně přidávejte vodu z jezírka. Jakmile si ryby přivyknou, je vhodný čas na jejich umístění do vašeho zahradního jezírka.

A nyní k výběru druhu:

KOI KAPR
Pochopitelně se může vaše volba ubírat směrem ke králi všech jezírkových ryb, to je ke koi kaprovi. U něj však musíte počítat s tím, že někteří jedinci mohou dorůst velikosti až 80 cm, což může být dosti zatěžující pro ostatní ryby ve vašem jezírku. Navíc je to ryba společenská, a tak si nemůžete pořídit jen jednoho nebo dva. Pokud budete mít vodní nádrž málo osázenou rostlinami, budete potřebovat silnou filtraci. Takže předem vždy zvažte, co všechno ve svém jezírku opravdu chcete a co už ne.

ZLATÝ KARAS
I zlatí karasi jsou společenské ryby, které se nejlépe cítí jako součást velkého společenství. Pozor však, mají silné rozmnožovací sklony. Takže po čase mohou být ve vašem jezírku převládajícím druhem. První dva roky vypadají malí karasi poměrně nevýrazně, jejich zlatavého vybarvení se dočkáte později.

SLUNEČNICE PESTRÁ
Tyto ryby se rády zdržují v menších skupinkách. Mají krásné zbarvení. Jsou to všežraví dravci. Nikdy je nesmíte vysadit do přírody! Není to náš původní druh, pocházejí ze Severní Ameriky.

JESEN ZLATÝ
Opět jeden z rybích druhů, který se lépe cítí v hejnu. Jedná se o velmi aktivní plavce, kteří ke spokojenosti potřebují dostatek prostoru a tím pádem i dostatek kyslíku. Chováte-li tento druh, je dobré zajistit dodatečné okysličování jezírka.

KOLJUŠKA TŘÍOSTNÁ
Poněkud exoticky vyhlížející ryby s trny na hřbetě jsou velmi odolné avšak poněkud teritoriální. Také mají tendence se poměrně rychle množit, takže se doporučuje vysadit do jezírka jen malý počet jedinců.  

SLUNKA OBECNÁ
Tyto rybky jsou spíše malé, velmi mírumilovné a plné života. Rády se zdržují ve větších hejnech, a to zvláště v pobřežní zóně. Jsou spíše teplomilné a svou potravu rády vyhledávají u hladiny. Snesou i nižší obsah kyslíku ve vodě.

Pár rad na závěr

Ryby ve svém jezírku pravidelně pozorujte, předejdete tím případným nemilým překvapením anebo různým nesrovnalostem. Přerybnění ve vašem jezírku se nemusíte obávat, pokud budete myslet na to, že každá ryba o velikosti 30 cm ke kvalitnímu životu potřebuje alespoň 1 000 litrů vody.

Pokud se do stavby jezírka teprve pouštíte a nad chovem ryb v něm vážně uvažujte, pečlivě promyslete hloubkové zóny a potřebu nočního provzdušnění. Před nákupem ryb různých druhů se ujistěte, že se právě vámi vybrané druhy hodí ke společnému soužití v jednom jezírku. 
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

27. 09. 2017 Reagovat
Iveta: Díky za rady, my jsme teďka museli celé jezírko vypustit kalovým čerpadlem (koupili jsme nové odtud: https://www.cerpadlabezstarosti.cz/148-kalova-cerpadla ) a pak ho zase znova napustit, protože se nám v něm začala kazit voda, což by rybičkám moc neprospělo. Teď už v něm máme takové ty čistící rostlinky, takže budeme nasazovat rybky :) Jupí :)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha