Zahradní potůček dovádí zahradu k dokonalosti

Zahradní potůček dovádí zahradu k dokonalosti

Zahradní jezírka, vydáno 12. 07. 2010

Tekoucí, zurčící voda změní zahradu k nepoznání. Zahradní potůček s kaskádami, tůňkami, kvetoucími břehy, lávkami a můstky - to je opravdu krásný biotop, který by neměl chybět v žádné alespoň trochu svažité zahradě.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

V kopcovité zahradě se hůře buduje jezírko, o to snadněji zahradní potůček; svah jakoby přímo vybízel k začlenění tekoucí vody. Cest, jak mít v zahradě potůček, je několik: potůček si můžete sami postavit nebo koupit hotový (sestavit z hotových koupených segmentů). Anebo celý potůček - od projektu po odborné osázení - svěřte na klíč některé specializované firmě.

Zahradní potůček na klíč
Zahradní potůček dovádí zahradu k dokonalosti
Stavbou potůčků s uzavřenou cirkulací vody a příslušnou filtrací se dnes už zabývá mnoho společností. Jsou to převážně subjekty, které projektují a realizují zahrady a zahradní jezírka. Kam se obrátit? Například zahradnistvi-policka.cz, marigreen.cz a další. U některých těchto firem si můžete objednat také různé prvky (oblázky, čerpadla, kameny a balvany) k potůčku který sami právě stavíte, anebo k již hotovému potůčku. Lávky přes potůčky prodává například vladeko.cz. Samostatné umělé kameny do potůčku si můžete objednat na adrese internetova-obchod.msbox.cz. Kameny mají přirozenou povrchovou vrstvu z břidlice nebo pískovce.
Pokud si myslíte, že si na stavbu potůčku troufnete úplně sami, budete potřebovat například čerpadlo, rybniční fólii, filtraci, písek, kamínky a kameny, rostliny a také spoustu odvahy, trpělivosti a volného času. Plus kamarády na výpomoc. Vyprojektovat a realizovat opravdu životaschopný, fungující a esteticky, přirozeně působící vodní tok není totiž lehká práce, obdobně jako u jezírka.

TIP: Koupit si můžete hotový potůček v sestavitelných částech. Potok z imitace kamene seženete za 16 tisíc korun na pet.cz. Levnější zahradní potůčky za 3,5 tisíce korun hledejte na profielektronika.cz, fkt.cz, svetnakupu.cz. Koryto tohoto potůčku imituje břidlici a je ze sklolaminátu. Příště přineseme návod jak se do stavby zahradního potůčku pustit, na co si dát pozor, kde neudělat chybu. Další kapitolou bude pak výběr vodomilných rostlin a správné osazení břehů potůčku.

O tiché vodě v zahradě si přečtěte v článku Přírodní jezírko a jeho půvab.

Alena Jansová
Foto: JTB online, Pet.cz,  Flowerwonders, Marigreen,


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha