Život v miniaturním jezírku

Život v miniaturním jezírku

Zahradní jezírka, vydáno 21. 06. 2011

Voda představuje jeden ze základních elementů života. Pokud je ovšem voda stojatá, potřebuje k tomu, aby se v ní život rozvinul, zajistit správné podmínky. Když se vám to podaří, můžete i v tom nejmenším jezírku pěstovat rostliny i drobné rybky.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Máte zahrádku malou na to, abyste v ní vybudovali větší rybníček? Možná nemáte vůbec žádnou a musíte se spokojit s mikroprostorem na balkoně nebo lodžii. Nevzdávejte to, i na takových místech můžete mít jezírko s průzračnou hladinou.

Hloubka nahradí rozlehlost  
V malé zahradě přizpůsobíte velikost jezírka jejím rozměrům. Nebo si třeba budete chtít umístit kousek vodní plochy do skalky a vytvořit uprostřed ní malé horské pleso. Ani na malé ploše se nemusíte vzdávat pěstování vodních rostlin, jen je potřeba nezapomenout, že třeba většina druhů leknínů potřebuje k zakořenění hloubku alespoň 40-60 cm, pak si jedna rostlina vystačí asi s metrem čtverečním plochy hladiny. Pokud chcete, aby se v jezírku prohánělo pár červených karásků a zvládli v něm i zimu, musí mít možnost se ponořit do hloubky okolo 120 cm.

Jezírko metr na metr tak už dokáže žít svým vlastním životem. I malé by se tak mělo svažovat postupně, abyste při břehu měli pár rostlinek pro mělkou vodu, blatouch nebo kosatec, kterým stačí 15 cm hloubky, a uprostřed právě třeba jeden leknín. Betonová malá jezírka, s nimiž byly v našich mrazivých zimách vždycky problémy, dnes nahradily plastové nádrže, které mají hloubku už prefabrikovanou. Můžete ale také vytvořit pískové lože vyložené pevnou fólií a tvar si tak vytvořit sami.

Život v miniaturním jezírku

Sezónní mininádrž na balkóně
Potěšení z vodní plošky není to jediné, co malý rybníček balkónu nebo lodžii přinese. V jeho okolí bude vlhčí vzduch, což je v létě u rozehřátých bytových domů velmi příjemné. Dávejte pozor na umístění, minijezírko by mělo být chráněné před přímými slunečními paprsky, protože voda by se přehřívala a většina rostlin ani rybek by to nepřežila. Najděte kout, kam slunce dopadá buď jen časně zrána nebo velmi pozdě k večeru a ochraňte ho ještě stínem vzrostlých rostlin nebo slunečníkem.

Velká fotogalerie zahradních jezírek
zahradní jezírka inspirace fotogalerie

Na takové místo pak můžete umístit třeba promyšlenou kaskádu malých keramických nádrží, mezi kterými bude voda hnaná čerpadlem tvořit vodopády, kolem kterých se budou pnout vlhkomilné rostliny. V největší nejníže umístěné nádobě se mohou prohánět i tři čtyři rybičky, pokud má objem alespoň 40 litrů. Zvolit můžete ale i formu mnohem jednodušší – třeba dřevěný hlubší truhlík, starou plechovou dětskou vaničku nebo větší vědro – vyložíte je plastovou fólií a rybníček pro pár vodních rostlin i rybek je tu. Bude vám ovšem balkón zdobit jen od jara do podzimu, na zimu je třeba přenést rostliny i rybičky do akvária. V akvaristice vám nejlépe poradí, které druhy budou takové letnění nejlépe snášet a jakou péči jim dopřát.

Život v miniaturním jezírku

Bez vzduchu nic nežije
U minijezírek je velice důležité, aby voda byla stále provzdušňovaná, jinak se kyslík z ní rychle vyčerpá a rostliny ani rybičky bez něj žít nemohou. Možností, jak zajistit dostatek vzduchu, je víc. V zahradním jezírku můžete použít čerpadlo, které bude vodu vyhánět do skryté nádržky a odtud bude žlábkem nebo trubkou padat zpět do jezírka. Šikovné a zároveň dekorativní jsou i fontánky uprostřed jezírka, ze kterých voda přepadává v drobných proudech v kruhu, takže rovnoměrně provzdušní celou plochu.

Život v miniaturním jezírku

Oba systémy lze napájet malým solárním panelem, takže nemusíte do blízkosti jezírka vést kabely od zásuvky. Pro skutečně miniaturní balkónové rybníčky je nejlepší použít elektrický vzduchovač s filtrem jako do akvária. Zajistí dostatek vzduchu a zároveň vás zbaví problému s řasami, které se v prohřívané vodě rychle množí, a s přebytky krmiva pro rybičky. Nezapomeňte, že v létě se voda rychle odpařuje a je třeba ji doplňovat. Nikdy k tomu nepoužívejte vodu přímo z vodovodu, chlór by životu jezírka neprospěl a také rychlé ochlazení by způsobilo zkázu. Vodu nechte jeden den odstát a ohřát na stejnou teplotu, jaká je v jezírku. Nejpraktičtější je mít doplňovací nádobu stále po ruce plnou a podle potřeby z ní jezírko dolévat.

Život v miniaturním jezírku

Text: Gabriela Koulová
Foto: amarcart.ch, blog.stoneyard.com, cgi.ebay.nl, forum.practicalfishkeeping.co.uk, mein-schoener-garten.de, my-peek.de, nhcscott.com, ranchosantafeponds.com, unasgartenrosenvielfalt.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

31. 08. 2017 Reagovat
Luděk567: Ta jsou ale roztomilá. To my máme na zahradě mnohem větší, odhadem v průměru asi metr a půl. Letos se nám tam z toho vedra zkazila voda, tak jsme ho museli celé vyčerpat, vyčistit a znovu napustit.. no žádná sranda. Naštěstí to vyčerpávání netrvalo tak dlouho, protože jsme si zrovna koupili nové kalové čerpadlo, a to tady https://www.cerpadlabezstarosti.cz/148-kalova-cerpadla :)
29. 03. 2016 Reagovat
rades75: Dobrý den, na chalupě jsem našla sprchovou vaničku hloubka asi 20cm průměr 1 metr. Myslíte že ji můžu použít jako základ pro jezírko? Je potřeba dát ještě fólii? Děkuji
09. 11. 2012 Reagovat
Rychová eva: Prosím o radu Je nutné z malého plastového jezírka odčerpat na zimu vodu? Leknín jsem zazimovala v nádržce ve sklepě. Obávám se že když voda zamrzne tak by mohlo dojít k popraskání. Díky

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha