Zahradní kalendář na září. Co vás čeká a nemine?

Prázdniny jsou pryč, to ale na zahradě nic neznamená, ba naopak, čeká nás nejvíc práce. Dozrává dlouho očekávaná úroda, trvalky teprve ukazují, jak krásné umí být, a to nemluvíme o hroznovém víně, které právě teď získává svou chuť. V září je na zahradě pořád spousta práce. Na co byste určitě neměli zapomenout?

Zahradní kalendář na září. Co vás čeká a nemine?
Zahradní kalendář na září. Co vás čeká a nemine? (Zdroj: shutterstock.com)

Co dělat – zelenina a bylinky  

  • Pokud jste ho ještě nesklidili, právě teď dozrává květák. Jestli vám ještě hlávku nevytvořil, nemusíte ho sklízet předčasně, ale pomocí přenosného fóliovníku nebo bílé netkané textilie ho ochraňte před prvními mrazíky. Folie je vůbec skvělý pomocník, dokáže rostliny zahřát až do –4 °C, takže ji rozhodně mějte na podzim v pohotovosti.
  • Naopak hned, jakmile vám zkřehnou prsty, musíte sklidit teplomilná rajčata, tykve, cukety a dýně. Dobře dozrávají i po utržení, jen pozor na zapaření a plíseň.
  • Rajčata dozrají rychleji v bedýnce vystlané papírem, kam přidáte zralé jablko nebo už lehce skvrnitý banán. Uvolňovaný etylen z dozrálého ovoce vyčaruje červené tváře i rajčatům.
  • Na záhony po zelenině můžete ještě dosít zelené hnojení – jetel, vikev nebo třeba hořčici. Zelené hnojení vrátí půdě ztracené živiny, které z ní hladová zelenina během svého vegetačního období vysála.
  • Čas sklizně brambor poznáte podle zažloutlé nati.
  • A přichází také doba melounová. Konec srpna až konec září patří sladkým hromotlukům s křehkým nitrem. Jak poznat, že už přišel jejich čas? Stopka zasychá a na poklepání vydávají dutý zvuk. Na jejich konzumaci nemusíte pospíchat, uskladněné vydrží i 2–3 měsíce po sklizni.
  • Pokud smutníte, že už vás čeká jen sklizeň a žádný výsev, pak nezoufejte a hoďte do záhonku ještě semínka rané ředkvičky a raného salátu.
  • Pro časnou jarní sklizeň vysejte endivii, petržel, polníček, mrkev a pažitku. Můžete také vyset ozimé odrůdy cibule, špenátu, póru a dalších plodin.
  • Z bylinek přichází čas rozloučit se s teplomilnou bazalkou. Přebytky můžete usušit, zamrazit nebo naložit do oleje. Neodolatelné je bazalkové pesto s letošními čerstvými vlašskými ořechy. Mňam!
  • Na vytrvalé bylinky nastelte slámu. Aby vám aromatické lístky nechyběly v kuchyni ani přes zimu, odeberte pár trsů do květináčů (máta, pažitka, šalvěj, rozmarýn) nebo vysejte do truhlíků ze semínek rovnou (majoránka, petrželka, kerblík).

Co dělat – ovoce  

  • Právě teď se dočkali všichni milovníci jablek, hrušek a švestek. Přichází konečně čas sklizně. Pokud chcete, aby vám vydržela úroda co nejdéle, neukládejte do bedýnek kousky potlučené nebo nakousané od hmyzu. Odtud je už jen kousek ke hnilobě, která ráda využije příležitosti a rychle napadne i zdravé sousedy. Padavky a mírně poškozené ovoce patří bez dlouhého otálení na talíř, do kompotu nebo do moštu.
  • Ovoce rozložte do beden a lísek a pravidelně kontrolujte. Nejlépe jim bude v chladu a ve tmě.
  • Padají vlašské ořechy, něco si přejte! Třeba ořechový medovník nebo naložený sýr. V nich vlašáky vyniknou v celé své elegantní jedinečnosti. Ořechy vyloupněte ze slupky a nechte proschnout na novinách. Do bedýnky mohou jen úplně suché kousky.
  • Nové ovocné stromky vysazujte až v říjnu, jámy je ale lepší připravit v předstihu už v září. Zvětralá půda kořínkům zajistí lepší start do nového života na zahradě.
  • Hrozny vinné révy nechte dozrát co nejvíce, aby zesládly. Zralé hrozny opatrně odstřihněte a na rostlině zkraťte vrcholky letokruhů.
  • A nezapomeňte ani na jahodníky, ty okopejte a přihnojte nejlépe zralým kompostem.
Zahradní kalendář na září. Co vás čeká a nemine?
Zahradní kalendář na září. Co vás čeká a nemine? (Zdroj: shutterstock.com)

Co dělat – okrasná zahrada

  • Právě teď odkvétají poslední růže a je tak vhodný čas pro přípravu záhonků pro výsadbu nových keříků.
  • Teď je také ten nejlepší čas na výsadbu okrasných jehličnanů. Nezapomeňte na pořádnou zálivku nejen těch nově vysazených, ale i těch stávajících. Potřebují nabrat dostatek vlhkosti před zimou.
  • Je také nejlepší čas rozšířit, nebo založit úplně novou skalku.
  • Posbírejte semínka odkvetlých letniček na příští rok a dozrávající ozdobné tykve.
  • Možná máte kapustu spojenou spíš s karbanátky, ale existují i okrasné druhy, které zahradě právě teď na podzim dodají originální kouzlo.
  • Pokud chcete mít příští rok pestrobarevnou zahradu, vysaďte cibuloviny, jako jsou tulipány, ladoňky a talovíny. Narcisy ještě pár týdnů počkají. Většina cibulovin poděkuje za slunné stanoviště a humózní půdu. V lehkých drolivých půdách je zasaďte o něco málo hlouběji.

Čtěte také:

Co dělat – trávník

  • Pokud už máte sekání plné zuby, pak zajásáte, čeká vás letos poslední. Tak si ho užijte.
  • Trávník už ale dál nepřihnojujte a zalévejte jen, když je venku opravdu sucho.
  • Posekanou trávu důkladně vyhrabejte a holá místa dosejte travním osivem, aby byl trávník příští jaro jako ze škatulky.
  • Na konci září trávník provzdušníme vertikutací. Zbaví se tak mechu a nadechne se před zimou.
  • Na závěr celé zkrášlovací procedury přidejte přátelské bakterie weiki, které se postarají o stabilní a rozvětvený kořenový systém. Ten se bude do podzimních plískanic hodit!
Zahradní kalendář na září. Co vás čeká a nemine?
Zahradní kalendář na září. Co vás čeká a nemine? (Zdroj: shutterstock.com)

Co dělat – skleníky a fóliovníky

  • Ani skleník ještě nemusí zahálet, vysejte do něj  poslední ředkvičky, špenát a jarní cibulku pro letošní poslední sklizeň.
  • Jahodníky zahrňte zeminou či kompostem a přikryjte bílou netkanou textilií. Použít můžete i chvojí.

Co dělat – pokojovky

  • Přidejte všem rostlinám víčko probiotik pro pokojové rostliny do zálivky. Pomohou s rychlejší adaptací rostlinám, které jste vrátili domů z letního pobytu venku a těm ostatním s posílením imunity.
  • S příchodem chladných dnů a topením začněte s rosením listů pomocí rozprašovače, naopak s ubývajícím sluníčkem postupně snižujte objem běžné zálivky.
Zahradní kalendář na září. Co vás čeká a nemine?
Zahradní kalendář na září. Co vás čeká a nemine? (Zdroj: shutterstock.com)

Do dělat – kompost

  • Ptáte se na nejlepší dobu pro založení kompostu? Právě teď, protože kdy jindy vám zahrada nabídne tolik materiálu? Shrabané listí, poslední posekaná tráva, části rostlin, které už odkvetly a odplodily. To všechno je solidní základ, který bude přes zimu pracovat.
  • Jako výstelku použijte nasekané větvičky a potom už jen vrstvíte „zelený“ a „hnědý“ materiál.

Do dělat – balkon

  • I v září si ještě můžete užít kvetoucí krásu balkonovek. Aby vám ta nádhera vydržela co nejdéle, nůžkami pravidelně odstříhávejte odkvetlé květy, znásobíte tím množství dalších květů. Platí to pro muškáty, surfinie i petúnie.
  • Začátkem září trvalky po létě lehce přihnojte organickým hnojivem a podpořte následné vstřebávání živin pomocí probiotik pro květiny.
  • Všechny uschlé a nemocné výhonky musí pryč, mohou v sobě ukrývat zárodky škůdců.
Zahradní kalendář na září. Co vás čeká a nemine?
Zahradní kalendář na září. Co vás čeká a nemine? (Zdroj: shutterstock.com)

Létem rozhodně práce na zahradě nekončí, co říkáte? Do čeho se vrhnete jako první? Napište nám do diskuze, těšíme se na příspěvky. 

text: zahradnice Michaela Brabcová, weiki, foto-zdroj: shutterstock.com

Publikováno: 08.09.2022, Autor: | autor: Redakce ve spolupráci s Weiki

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!