Zahradní materiály a co od nich očekávat

Kámen, dřevo, plast, sklo nebo snad moderní kompozit? Každý tento materiál se hodí na něco jiného a stejně tak se liší i jejich údržba. Jaký tedy vybrat právě pro tu vaši zahradu a proč?
materialy-v-zahrade-4-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Na trhu seženete celou řadu materiálů, které zákazníky lákají svým zpracováním, cenou i celkovým charakterem. Občas si některé z nich hrají i na náhražky, což je případ plastu, který může napodobovat dřevěné trámy, či betonu, který imituje třeba pravý kámen nebo jiné materiály a zahradní prvky.

Raději zvolte materiál v jeho surové podobě, náhražky vždy působí nevhodně a kýčovitě. Pracujte pokud možno s materiály lokálními. To se týká především dřeva a kamene, což jsou i v současné době dva nejčastěji používané materiály, které nachází uplatnění v interiéru i exteriéru domu.

Čtěte také:

Jak vybrat správný materiál

Odpověď není zcela jednoznačná, chce to zkušenost i cit pro detail a celkovou působnost zahrady. Pokud je zahrada tvořená v duchu přírodního designu, pak používejte ryze přírodní materiály. V těchto zahradách nikoho neurazíte dřevem či kamenem. V městských moderních zahradách naopak perfektně vynikne litý beton, sklo, kov a opět dřevo, které lze použít ve všech zahradních stylech. Podobně tomu je s univerzálním kamenem.

Proč zrovna lokální suroviny?

Důvodů je hned několik. V první řadě je to otázka ceny. Proč na svou zahradu dovážet kámen ze vzdálených kamenolomů, když se nám kilometr od našeho pozemku rozkládá žulový lom? Při dopravě materiálu zaplatíme nemalé finanční částky právě za převoz pomocí techniky, proč tedy raději neušetřit již v této fázi? Lokální kámen nebo dřevo v zahradě budou působit jako doma, nebudou na sebe strhávat veškerou pozornost, kterou raději věnujte jiným zahradním prvkům.

Cizokrajné dřevo je sice atraktivní, ale i mezi domácími druhy dřev najdete skvělé možnosti, kterými doplníte zahradní terasu. Lokální materiály jsou tedy pro naši zahradu přirozené a navíc jsou praktické v mnoha ohledech.

Specifické materiály

Do zahrady patří i materiály jako plast, sklo nebo kov, jen je otázkou, v jaké podobě by měly být použité. Plasty vybírejte v kvalitní podobě, skvěle poslouží jako designový zahradní nábytek nebo jako lehké nádoby na terasu.

Kov může mít mnoho podob. V městské zahradě se uplatní i nerez, ale měl by být pokud možno použit v menší míře a třeba ve spojení s vegetací, která jeho výrazný vzhled poněkud utlumí. Kov s matným a tmavým nátěrem ovšem neurazí žádnou zahradu. Mohou z něj být vytvořeny ploty, treláže nebo jiné prvky.

Sklo v čiré podobě působí mnohdy jako designový skvost především v podobě některých uměleckých prvků, které sednou na míru především zahradám minimalistickým či městským.

Stará dobrá klasika

Kámen a dřevo jsou materiály, které se mnohdy v zahradách kombinují. Proč by také ne? Spojení materiálu s minerální podstatou a dřevem, které je proměnlivé, je v zahradě atraktivní a působí živě či dynamicky. U dřeva opět volte pokud možno místní druhy. Smrk, borovice, dub či buk jsou ideální volbou pro zahradní prvky v podobě laviček, dětských herních prvků nebo zahradních domků.

Na terasu není třeba vždy volit pouze dřeva exotická, jejichž cena je mnohonásobně vyšší. Pro tento účel se stejně dobře hodí smolnatý modřín, který bude zahradě slušet nejvíce v přírodní podobě, tedy bez tónovaného nátěru. Pro jeho ošetření použijte maximálně olejový nátěr, v přírodní podobě bez úpravy bude ovšem dřevo přeci jenom efektnější, získá časem šedavou patinu.

Dřevo bez povrchové úpravy přirozeně pracuje, praská a i jeho barva se postupně mění. Tyto vlastnosti ovšem není třeba brát jako nedostatek materiálu, naopak se jedná o velice ceněnou vlastnost. Ne každý je ovšem schopen tuto proměnlivost a poměrně nízkou trvanlivost ocenit.

Kámen je univerzálně použitelný materiál na tvorbu kamenných zídek, teras i jako dlažba. Pokud nechcete, aby na sebe tento materiál přitahoval až nezdravou pozornost, použijte pouze lokální horniny.

text: Lucie Peukertová, foto: shutterstock.com
8.8.2022 7:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist