Zahradní nábytek, který vás přežije!

Chcete mít něco exkluzivního, něco co nemá každý a přitom investovat na dlouhou dobu? Pak si pořiďte zahradní nábytek z materiálu, který odolá všem nástrahám počasí a se zahradou se sžije jakoby tam odjakživa patřil.

Zahradní nábytek: chladná ocel

Zahradní nábytek z tvrdých exotických dřevin  a speciální úpravou je sice výrobci deklarován jako téměř nezničitelný a trvanlivý, ale přece jen na něm po čase zahlodá zub času.  Spoje se rozklíží, šrouby se uvolní a dřevo –  byť získá určitou patinu – vypadá omšele. Kovový nábytek z ušlechtilé oceli je na tom o něco lépe. Vlastnosti nerezu jsou totiž dány chemickým složením prvků, které ocel chrání před korozí. Pro zahradní nábytek se používá takzvaná chromovaná legovaná ocel, která nepřízni počasí odolá jen je-li o ni správně pečováno. Nerezové části nábytku musí být konzervovány silichromovým přípravkem, neboť ten ocel chrání proti vlhkosti a agresivnímu působení solí a chlóru (například z domácího bazénu). V opačném případě nerez ztrácí svůj vysoký lesk a může docházet  k začínající bodové korozi.  Navzdory  postupnému opotřebování nerezového nábytku je tento materiál zajímavý z hlediska designu. Jeho hi-tech minimalistický vzhled se dobře kombinuje se dřevem a syntetickým aluminiovým výpletem a najde uplatnění především na krytých terasách. Za výjimečný vzhled zahradního nábytku z nerezové oceli však zákazník zaplatí odpovídající, tedy vyšší cenu, což je kategorie spotřebitelů upřednostňujících luxus před praktickou stránkou věci.

Zahradní nábytek – velká inspirativní fotogalerie

Zahradní kovový nábytek s nádechem romantiky

Určitou originalitu v sobě hrdě nese nábytek z litiny. Mnohdy je však takový nábytek uměleckým kouskem, kdy je téměř nutností pečlivě zvážit jeho umístění.. Litina je totiž velmi těžký materiál, i když opticky samotné provedení působí poměrně odlehčeně. Romantické krajkoví litinových opěradel se výborně doplňuje s podlahou  z pálených cihel či přírodního kamene a úžasně zapadne do zahrady venkovského, secesního i futuristického stylu. Předností litiny je vysoká stabilita a odolnost vůči počasí. Určitou nevýhodou je chladnost kovu,kterou je však možné omezit kombinací sedací části z odolného dřeva nebo vkusnými čalouněnými sedáky.

Zahradní nábytek: posezení na kameni

Exoticky působí v klasických a venkovských zahradách zahradní soupravy z přírodního kamene, které však není jednoduché získat. Většinou to bývá zakázkově opracovaný pískovec nebo mramor, z něhož jsou vyráběny venkovní krbová zákoutí a zahradní stoly. Letošní novinkou je další materiál, který spotřebitelé uvítají. Je jím granit,obecně známý jako žula. Odolnost, trvanlivost a pevnost, velmi nízká nasákavost. a prakticky neomezená životnost. je dána složením žuly z křemene, živce a menšího množství dalších tvrdých minerálů. Proto granit vyniká tak žádanými vlastnostmi pro zahradní nábytek. Jeho mechanické, fyzikální a estetické vlastnosti se i při minimální údržbě kamene prakticky nemění. Leštěním granit zvýrazní strukturu i texturu kamene  a získává hladký povrch a vysoký lesk. Leštěný povrch se uzavře proti působení vlhkosti, což výsledný produkt – zahradní soupravu z granitu – řadí mezi téměř nezničitelný nábytek.A jak skladovat zahradní nábytek čtěte ve článku: Údržba zahradního nábytku

Irena Forejtová

15.4.2010 6:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist