Zahradní nábytek nejen ze dřeva

Zahradní nábytek by měl být vždy propojen s charakterem celé zahrady. Již při plánování zahradního posezení je však potřeba zvážit několik důležitých otázek: k čemu má posezení sloužit, kolik posezení v zahradě plánujeme a s kolika lidmi je při sezení potřeba počítat. Nezanedbatelnou roli sehraje celkový styl zahrady, možnost přenosnosti zahradního nábytku a stejně tak i zvolený materiál.
shutterstock_1035114409-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Trvalá hodnota dřevěného zahradního nábytku je prověřena již po stovky let.  Dřevo je jedinečný materiál a jako vše přírodní hodí se do každé zahrady. Dřevený nábytek tvoří tradiční součásti venkovních teras, odpočinkových míst v parcích a stejně tak dobře zapadá do venkovního prostředí a krajiny. Při samotném kontaktu ve srovnání s ostatními materiály, vytváří teplý a příjemný pocit.

Výběr materiálu vhodného pro exteriérový nábytek je ovlivňován prostředím, ve kterém se bude používat. Je potřeba zohlednit, že v exteriéru bude na nábytek výrazně působit slunce, voda, vítr a prach. Kromě prostředí samotného se na exteriérovém nábytku podepíše intenzita expozice povětrnostním podmínkám. To znamená, zda je jim nábytek vystaven celoročně anebo pouze v průběhu období, kdy je používán.

Z našich dřevin, které splňují tyto vysoké nároky, se nejběžněji používá dub, boroviceakát. Mezi dalšími materiály jsou to exotické dřeviny a dále již po stovky let používaný teak. Ten v sobě zahrnuje značné množství ochranných látek zabraňujících napadení tohoto dřeva biologickými škůdci. U tropických dřevin je však nutné počítat s vyššími pořizovacími náklady.

V každém detailu by měla samotná konstrukce nábytku zohledňovat charakteristiky prostředí a působení vody. Konstrukce venkovního nábytku by měla zabraňovat hromadění vody a uvnitř nevytvářet místa špatně přístupná vzduchu. Pokud je ke konstrukci nábytku použito lepidlo, jednoznačně by to mělo být lepidlo vhodné pro venkovní použití. Jestliže jsou na něm použity kovové spojovací prostředky, je u nich kladen důraz na korozivzdornost.

Nábytek částečně průhledný například kovový či plastický, neubere opticky žádné ploše místo, avšak nemusí být vhodný do všech zahrad.  Kovový nábytek lze pro příjemnější používání vypolstrovat. Pro větší pocit soukromí na zahradním posezení je možné využít zapuštěné posezení. Dodá větší pocit uzavřenosti a více klidu při konverzaci.

Ať už ve své zahradě jako posezení využijete dřevěné lavice, závěsná křesla, textilní taburety, kovové sedačky anebo nejrůznější módní desénové kousky přejeme vám příjemné posezení. A jestliže vás zajímá jak o zahradní nábytek pečovat, podrobnosti si můžete přečíst v našem článku: Péče o zahradní nábytek.

Text:  Zuzana Bohdalová

15.6.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist