Jaký textil vybrat na zahradní nábytek?

Jaký textil vybrat na zahradní nábytek?

Zahradní nábytek, vydáno 19. 08. 2010

Do zahrady můžeme vzít domácí deky, polštářky, cokoliv. S tím, že to zase uklidíme při velké nepřízni počasí domů. Existují ale už vodoodpudivé venkovní tkaniny, opatřené odolnou vrstvou, které jsou vzhledem k speciální úpravě také paropropustné a příjemné na dotek. Kolekce moderních látek mají příjemnou texturu a dokonalou rezistenci vůči vlhkosti a vodě. Venku tak mohou zůstat po celou sezónu.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Daleko je ve vývoji a využívání outdoorových tkanin na zahradní nábytek společnost Kettal. Venkovní textilie, které najdete na stránkách kettal.com, se vyrábějí za použití materiálu Chenillex a jsou pokryty vrstvičkou PVC. Potahy značky Porotex byly vyvinuty na bázi ekologicky čistého polyuretanu, jehož nátěry se aplikují na polyesterové a polyamidové tkaniny. Svrchní vrstva odpuzuje vodu, z vnitřku přitom procházejí vodní páry ven na povrch. To dovolují velké póry tkaniny, která tak dokonale dýchá. Textilie určené do venkovních podmínek se mohou prát a stále si přitom zachovávají své vlastnosti.
Různé názvy moderních tkanin

Na potahy polstrování se také u dražšího zahraničního zahradního nábytku používá látka Sunbrella ze stálobarevného akrylového vlákna. Dobře se ošetřuje, rychle schne, je rezistentní vůči blednutí barev. Akrylové potahy vynikají také odolností a vydrží intenzivní používání i rozmary počasí. Mezi další nové textilie vhodné na zahradu patří Textilene, Chenilletex nebo Jacquatex. Třívrstvé polyesterové tkaniny (například Kettal Maia collection) jsou rychleschnoucí, odolné vůči UV paprskům a příjemné na dotek.

Zahradní nábytek - velká inspirativní fotogaleriezahradní nábytek inspirace fotogalerie 

TIP: Velký výběr praktických oboustranných potahů na zahradní nábytek různých rozměrů prodává mountfield.cz. Potah na křeslo má z každé strany látku s jiným vzorem (ale podobným a ve stejných odstínech, takže na jedno křeslo lze použít lícovou a na druhé rubovou stranu a všechno přesto spolu bude ladit). Potahy se uchytí za opěradlo křesla a výrobce doporučuje jejich čistění mechanickou cestou. Vybrat si lze potahy na polohovatelná křesla nebo pevná křesla, lehátka a také zahradní houpačky.

O zajímavém zahradním nábytku si přečtěte v článku Zahradní nábytek, který sám stíní.

Alena Jansová
Foto: archiexpo, greenwor, dinnerwarecenter


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

18. 04. 2018 Reagovat
Marika: Asi tak. já jsem koupila vše najednou - https://www.houpanicko.cz/houpanicko-cz/eshop/22-1-Relaxacni-kreslo-a-lehatko/0/5/91-Zavesne-houpaci-kreslo-Catalina. takže už mám i textil v ceně.
28. 01. 2016 Reagovat
pavlína: Většina nábytků se teď již koupí s textilem a nic s tím neuděláte. Navíc textil je často takový neutrálnější. Řekněte mi, kam by se nehodil takový? http://www.nabytek-ratan.cz/ratan-umely/176-atmosphere-dva-barevne-druhy-potahu-v-cene.html
23. 07. 2015 Reagovat
Johanuska: Všechno takový trošku zvláštní... Mně se víc líbí věci, co mají třeba tady http://www.teak-shop.cz/ :)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha