Kritéria výběru zahradního nábytku

Kritéria výběru zahradního nábytku

Zahradní nábytek, vydáno 28. 01. 2013

Při výběru zahradního nábytku obvykle řešíme hlavně vzhled, ale není to nejdůležitější kritérium výběru. Vybírat bychom měli spíše podle kvality nábytku, jeho odolnosti a podle potřeb a našich prostorových možností.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Přednost by měly dostávat spíše konstrukce robustní bez ostrých hran a rohů, zvláště pokud máme malé děti. Pozor také na komplikované skládací mechanizmy, mohly by způsobit úraz nebo poranění. Snadnou mobilitu zahradního nábytku zajistí spíše volba lehkých výrobků, se kterými mohou manipulovat i děti.

V případě, že vaše volba padne na těžká zahradní lehátka, měla by být opatřena kolečky pro snadnější manipulaci. Pro uskladňování zahradního nábytku je vždycky lepší mít dostatek prostoru, pokud ho nemáte dostatek, je nejlepší variantou nábytek stohovatelný.

Pohodlné sezení vám zajistí vhodné židle nebo lavičky s mírně dozadu zakloněnou sedací plochou, také opěrka zad je nutností a područky by měly být pohodlné. 

V případě, že budete umisťovat zahradní nábytek na plochu s většími spárami, bude ideální volbou nábytek s rámem místo tenkých nohou židlí. S takovým nábytkem se nebudete ani bořit do trávníku nebo do měkké půdy.

Zvolíte-li dřevěný nábytek, měl by být spíše impregnovaný, aby stačilo později ho pouze natřít, aniž by bylo nutné obrušovat starý nátěr. V důsledku nabobtnávání a následného sesychání dřeva se nátěry a laky postupně odlupují. Pak se musí pracně odstraňovat staré nátěry ještě před provedením nátěrů nových.

Kovový zahradní nábytek působí obvykle lehce a velmi elegantně. Nerezová ocel je poměrně finančně nákladná, ale stejně jako hliník nevyžaduje ochranu proti korozi. V současnosti se nejčastěji jako protikorozní úprava využívá vypalovaný nátěr anebo potažení plastem.

Plast je sice lehký, snadno se s ním manipuluje, ale často se na něm drží voda, rychle se opotřebuje a také poškrábe. Vybírat můžete samozřejmě i z proutěného nebo textilního nábytku, ten bude ale vhodný pouze pro krytá a suchá místa pod stříškou nebo na terasách, pokud jej nebudete chtít neustále schovávat a zase vytahovat.
 
S barevností zahradního nábytku by se to rozhodně nemělo přehánět. Pestrý nábytek zvolte pouze v případě, že ve vaší zahradě převažuje zeleň, jinak by ve většině případů působil spíše rušivě. Deska stolu u zahradního nábytku by se rozhodně neměla prohýbat. Nábytek by měl být pevný a stabilní. U kulatých stolů je vítána středová podpěra stolu. Často toto místo zaujme slunečník

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: locationswitzerland.com, trendir.com, thermowood-furniture.eu, maxkoul.info, garden-home-furniture.com, sandiego.olx.com, publicdomainpictures.net, furniture.trendzona.com, motiqonline.com, ecvv.com, kusuma-furniture.com, countrystylefashion.com, gardenbenches.net


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha