Moderní zahradní nábytek? Pohodlí jako v obýváku!

Moderní zahradní nábytek? Pohodlí jako v obýváku!

Zahradní nábytek, vydáno 07. 05. 2010

Nábytek do zahrady dnes můžeme rozdělit do několika skupin a podskupin. Na nábytek dřevěný (z čehož nejtrvanlivější je teakový), kovový (nerezový, hliníkový, ocelový, z drátěných sítí) vyplétaný (ratanový, nebo třeba z palmového listí) a nakonec nový plastový nábytek, často v podobě designérských lahůdek. Mezi něj zařadíme nejen kompaktní plastové výlisky, ale například i syntetický ratan. Třešinkou na dortu - u jakéhokoliv nábytku - je pak lehké, hezké a příjemné polstrování.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

​V čem spočívá pohodlí

Kvalitní zahradní nábytek není už dávno určen jen k tomu, aby si na zahradě bylo kde na chvíli sednout. Je pohodlný i při dlouhodobém sezení. I když je ze dřeva a tedy tvrdý, nijak to nevadí. Tajemství tkví v anatomickém tvarování sedáků i opěradel a potom v polohování. Korunu pohodlí pak nasadí měkké odnímatelné polštáře, které udělají sezení v zahradních křeslech, houpačkách a pohovkách ještě o stupeň příjemnější.

Polstrování spoluvytváří konečný efekt

Různý design polštářů dokáže to, že zahrada s nábytkem vypadá pokaždé jinak. Jemná kostka navozuje domácký vzhled, zatímco okrovo-černé a žlutě oranžové odstíny v typických vzorech inspirovaných Afrikou přinášejí pocit exotiky. Jasně identifikovatelné jsou středomořské barvy a motivy. Od bleděmodré řecké až po vzory a kombinace hráškové, růžové a modré typické pro Provence.

Moderní zahradní nábytek? Pohodlí jako v obýváku!


​Správná údržba polstrů je důležitá

Péče o polstrovaný nábytek se vlastně dělí na údržbu dvou materiálů - kostry nábytku a polstrování. Obojí může být z rozmanitých materiálů. Dřevo, kov nebo ratan  vyžadují každé jiný způsob péče, a také polštáře a polštářky a měkké sedáky ošetřujeme podle toho, z čeho jsou vyrobeny. Výplně bývají lehké, prací, z dutých vláken, potahy potom v nejjednodušším provedení z neupravené bavlněné tkaniny. Tyto potahy běžně pereme na 30°C a necháme dokonale proschnout. V luxusních variantách ale nacházíme také satén, hedvábí a další dražší tkaniny; ty ošetřujeme vždy podle konkrétního návodu. A nakonec jsou to směsi různých vláken, která dávají polstrům vlastnosti výhodně pro pobyt venku.

Zahradní nábytek - velká inspirativní fotogaleriezahradní nábytek inspirace fotogalerie 

​Trvanlivost, voděodolnost, nešpinivost

To jsou hlavní požadavky na polstrování zahradního nábytku. Proto jsou povrchy některých tkanin ošetřeny vodoodpudivou úpravou, přičemž jsou označovány jako „nešpinivé“ či „nesmáčivé“. Progresivní je například teflonová úprava bavlny, která odpuzuje vodu i nečistoty. Kapky vody se do polštářů nevsakují, ale stékají po nich - můžeme na ně vylít víno nebo kávu bez následků. Ošetřujeme podle individuálních pokynů výrobce. Jiné úpravy textilu mají žáruvzdornou úpravu, potah je více chráněn před propálením cigaretou. Při vytrvalých deštích a přes zimu je pak nezbytné všechny polštáře uložit v suchu doma.

A kde získat o různých typech zahradního nábytku přehled? Například na teak.shop.cz, designwagen.com, hartmanczech.cz - anebo na stránkách archiexpo.com, což je velká virtuální architektonická výstava.

Jak pečovat o přírodní nábytek si přečtěte v článku Jak udržovat přírodní zahradní nábytek.

Alena Jansová
Foto: Designwagen, Gardenfurnituresets, Stanislav Drašnar, archiv autorky


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha