Ochrana dřeva před zimou

Ochrana dřeva před zimou

Zahradní nábytek, vydáno 23. 09. 2015

Zimní měsíce už pomalu ťukají na dveře a na zahradě je práce nad hlavu. Nezapomenete-li na přezimování připravit kromě rostlin i plot, pergoly či dřevěný nábytek, oceníte na jaře méně práce s napravováním škod. Jak krutá bude zima, neumíme odhadnout, je ale dobré se včas dobře připravit.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Dřevo je díky svému přírodnímu vzhledu ideálním doplňkem zahrad, ale patří k těm nejnáročnějším údržbu. Exteriérovým prvkům byste měli věnovat pravidelnou péči minimálně jednou za sezónu, nejlépe před zimou, kdy je dřevo vystaveno extrémnímu působení přírodních živlů.

Dřevěné ploty

Pravidelně před zimou bychom měli dřevěný plot přebrousit, impregnovat a natřít nejlépe fungicidním nátěrem, který latě ochrání před působením plísní. Nátěry provádějte ve více slabých vrstvách. Důležité je, aby bylo dřevo před prací suché, počkejte si proto raději na slunečné podzimní dny.

Tuto činnost byste neměli odkládat déle jak tři roky, o to pečlivější by pak ošetřující práce měly být. Častější údržbu vyžadují ploty bez podezdívky, kde je dřevo  v kontaktu se zemí, také ve stínu nebo blízko houští vyžaduje nutný častější nátěr.  Pokud si teprve vybíráte to pravé dřevo na váš vysněný plot, vězte, že nejodolnějším vůči proměnlivému počasí je dřevo dubové.

Dřevěné terasy

Stejně tak si předzimní péči zaslouží dřevěné terasy. Pokud patříte k prokrastinujícím typům, vyzkoušejte jednoduchý trik a poznáte, jestli je ošetření již neodkladné - na dřevo nakapejte vodu a pokud se okamžitě vsákne, je nejvyšší čas terase věnovat péči. Neošetřované dřevo působením rozmanitého počasí, popraská a bude se v něm držet vlhkost a špína, které jsou živnou půdou pro hniloby. Terase věnujte před zimou pozornost i v případě, že ji máte zastřešenou. Podlahu zbavte nečistoty a mastnoty (můžete použít i vodu se saponátem), nechte důkladně vyschnout a natřete vrstvou speciálního ochranného oleje. Sníh není potřeba během zimy z terasy odklízet, naopak byste mohli koštětem dřevo poškrábat.

Dřevěný nábytek

Až usoudíte, že je na posedávání na zahradě přeci jen chladno, nábytek omyjte vodou se saponátem. Pokud je poškrábaný, přebruste ho jemným smirkovým papírem, namořte a ošetřete ochranným olejem. Živostnost dřevěného nábytku prodloužíte, pokud jej na zimu uklidíte do nevytápěné místnosti, kde nemrzne. Pokud však musí nábytek přezimovat na zahradě, zkontrolujte utažení šroubů na jednotlivých dílech nábytku. Do uvolněných spojů by se mohla dostat voda a při jejím zmrznutí by mohl být pnutím nábytek poškozen. Ošetřený nábytek překryjte prodyšnou plachtou, která nezpůsobí hnilobu na dřevu.

Dřevěné pergoly, altány a zástěny

U ostatních zahradních prvků ze dřeva platí v podstatě stejné postupy. Pokud se vám po pergolách či altánu popínají okrasné rostliny, buďte obezřetní při aplikaci nátěrů, abyste rostliny nepoškodili. Dříve, než se do vaší zahrady dostaví silné větry s deštivými a sněhovými přeháňkami, zkontrolujte stabilitu podpěr. Na jaře, až se pnoucí rostliny zahalí do hustého listoví, budou opravy složitější

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha