Péče o  zahradní nábytek

Péče o zahradní nábytek

Zahradní nábytek, vydáno 25. 03. 2010

K zahradnímu nábytku se často chováme macešsky, necháváme ho na dešti, na slunci, v zimě. Ne každý to snese, zejména když přidáme ještě skoro nulovou údržbu. Ale výrobci se snaží a tak dnešní nábytek využívá výhod jak tradičních materiálů, zejména superodolných dřev, tak i moderních materiálů - celou škálu kovů a plastů.

Rostlina dne

Kalistemon

Kalistemon

Kalistemon je stromek nebo keř. Rostlina má úzké, vejčité, stálezelené listy. Květy jsou štětkovité útvary na koncích...

Takže můžeme konstatovat, že naprosto ideální zahradní nábytek je ten, který chce jen lehce přetřít, přeleštit, a přitom hodně vydrží - třeba i celou zimu venku na sněhu. Musí být také velmi pohodlný a samozřejmě krásný.

Plast a zahrada

Zdánlivě to nejde k sobě, ale už to patří spíše minulosti. Synonymum první poloviny 90. let v našich zahradách byly bílé plastové židle a stoly. Byly všude a byly dost hrozné - degradovaly a uniformovaly kdejaké krásné místo.

Dnešní kvalitní plast je ale o celé míle dále - je už esteticky na úrovni, drží barvu a tvar a tak se nemusíme bát ho postavitt do zahrady. Takový plastový stůl je totiž velmi vděčný, trvanlivý a odolný, když se dobře vybere. Plast otíráme vodou s přídavkem saponátu, víc většinou nepotřebuje.

Zahradní nábytek - velká inspirativní fotogaleriezahradní nábytek inspirace fotogalerie 

Bužírka opět na scéně

Jedním z vůbec nejodolnějších druhů nábytku představují vyplétané bužírkové židle. Těší se zájmu už kolikáté generace a designéři se k ní stále vracejí. Kovová konstrukce je důkladně natřená, nerezne. Bužírkové pásky jsou příjemné na dotek a setřeme je lehce vodou nebo saponátem. Spolu s retro módou máme bužírkový zahradní nábytek zase na zahradě, stejně tak jako jej měli naši prarodiče.
Moderní kovový zahradní nábytek

Křesílka, lavičky, stoly z ušlechtilých kovů, trubek nebo sítí jsou zajímavé, kvalitní, pevné a efektní na oko. Nepotřebují také uklízet před deštěm, i přes zimu mohou zůstat na zahradě. Ocel má běžně kvalitní antikorozní nátěr opatřený několika vrstvami flexibilní barvy, která vydrží rozmary počasí a chrání kovovou konstrukci. Nábytek je příjemný na dotek. A údržba je velmi jednoduchá - úplně stačí jenom navlhčená houbička.

Další informace ve článku Zahradní nábytek, který vás přežije!

Alena Jansová
Foto: Grosfillex Polska, Cornelia


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

03. 07. 2013 Reagovat
Tatiana: Nezapomínala bych ani na ty, kteří mají zahradní nábytek z obyčejného dřeva. V tom případě bych jej ošetřila olejovou lazurou. Osobně mám dobrou zkušenost z českou Profi olejovou lazurou a to zejména s ohledem na to, že u ní stačí jen jeden nátěr, což šetří dost času, aniž by to bylo znát na kvalitě.
22. 08. 2012 Reagovat
Robert Franc: Otázka: Když nelze z bílého zahradního nábytku odstraniot zašedlost a tmavé skvrny, lze tyto židle a stoly z bílého plastu nějakou formou přebarvit? a další otázka, jestli existuje nějaká barva či prostředek, který z plastu nesleze během jedné sezóny. Mnohokrát děkuji za váš čas či dokonce radu, jak na to. Robert Franc
13. 04. 2010 Reagovat
: popis

Vložit komentář




Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha