Péče o  zahradní nábytek

Péče o zahradní nábytek

Zahradní nábytek, vydáno 25. 03. 2010

K zahradnímu nábytku se často chováme macešsky, necháváme ho na dešti, na slunci, v zimě. Ne každý to snese, zejména když přidáme ještě skoro nulovou údržbu. Ale výrobci se snaží a tak dnešní nábytek využívá výhod jak tradičních materiálů, zejména superodolných dřev, tak i moderních materiálů - celou škálu kovů a plastů.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Takže můžeme konstatovat, že naprosto ideální zahradní nábytek je ten, který chce jen lehce přetřít, přeleštit, a přitom hodně vydrží - třeba i celou zimu venku na sněhu. Musí být také velmi pohodlný a samozřejmě krásný.

Plast a zahrada

Zdánlivě to nejde k sobě, ale už to patří spíše minulosti. Synonymum první poloviny 90. let v našich zahradách byly bílé plastové židle a stoly. Byly všude a byly dost hrozné - degradovaly a uniformovaly kdejaké krásné místo.

Dnešní kvalitní plast je ale o celé míle dále - je už esteticky na úrovni, drží barvu a tvar a tak se nemusíme bát ho postavitt do zahrady. Takový plastový stůl je totiž velmi vděčný, trvanlivý a odolný, když se dobře vybere. Plast otíráme vodou s přídavkem saponátu, víc většinou nepotřebuje.

Zahradní nábytek - velká inspirativní fotogaleriezahradní nábytek inspirace fotogalerie 

Bužírka opět na scéně

Jedním z vůbec nejodolnějších druhů nábytku představují vyplétané bužírkové židle. Těší se zájmu už kolikáté generace a designéři se k ní stále vracejí. Kovová konstrukce je důkladně natřená, nerezne. Bužírkové pásky jsou příjemné na dotek a setřeme je lehce vodou nebo saponátem. Spolu s retro módou máme bužírkový zahradní nábytek zase na zahradě, stejně tak jako jej měli naši prarodiče.
Moderní kovový zahradní nábytek

Křesílka, lavičky, stoly z ušlechtilých kovů, trubek nebo sítí jsou zajímavé, kvalitní, pevné a efektní na oko. Nepotřebují také uklízet před deštěm, i přes zimu mohou zůstat na zahradě. Ocel má běžně kvalitní antikorozní nátěr opatřený několika vrstvami flexibilní barvy, která vydrží rozmary počasí a chrání kovovou konstrukci. Nábytek je příjemný na dotek. A údržba je velmi jednoduchá - úplně stačí jenom navlhčená houbička.

Další informace ve článku Zahradní nábytek, který vás přežije!

Alena Jansová
Foto: Grosfillex Polska, Cornelia


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

03. 07. 2013 Reagovat
Tatiana: Nezapomínala bych ani na ty, kteří mají zahradní nábytek z obyčejného dřeva. V tom případě bych jej ošetřila olejovou lazurou. Osobně mám dobrou zkušenost z českou Profi olejovou lazurou a to zejména s ohledem na to, že u ní stačí jen jeden nátěr, což šetří dost času, aniž by to bylo znát na kvalitě.
22. 08. 2012 Reagovat
Robert Franc: Otázka: Když nelze z bílého zahradního nábytku odstraniot zašedlost a tmavé skvrny, lze tyto židle a stoly z bílého plastu nějakou formou přebarvit? a další otázka, jestli existuje nějaká barva či prostředek, který z plastu nesleze během jedné sezóny. Mnohokrát děkuji za váš čas či dokonce radu, jak na to. Robert Franc
13. 04. 2010 Reagovat
: popis

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha