Plánujeme na příští sezonu zahradní posezení

Plánujeme na příští sezonu zahradní posezení

Zahradní nábytek, vydáno 20. 10. 2017

Zahrada pro většinu zahrádkářů představuje prostor pro seberealizaci a odpočinek. Tento prostor si bez posezení prakticky ani neumíme představit. Typ posezení, jeho velikost, ale také umístění rozhodnou o četnosti využívání a také o tom, zda bude plnit svou funkci na sto procent. Místo odpočinku na zahradě si rozhodně zaslouží trochu plánování dopředu. Pojďte se společně s námi podívat, na co se zaměřit.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...

S místem zahradního odpočinku a relaxu si často pojíme nějaký zahradní nábytek, který libovolně umístíme do prostoru, ale jistě jste si všimli, že na některých místech na zahradě nebude posezení příliš úspěšné. K tomuto účelu se hodí pouze určití místa, která nám musí být již na první pohled příjemná.

Pokud plánujete posezení na zahradní terase, určitě si dobře rozmyslete jeho velikost. Pokud terasa dosahuje jen několik málo metrů čtverečních, posezení by mělo určitě proporčně korespondovat s touto plochou. Posezení určitě nikdy neplánujte na plochy se studeným průvanem nebo tam, kam doléhá hluk z okolních komunikací.

Kam ho umístit

Pro odpočinek zcela převážně vyhledáváme zahradní terasy, které většinou bývají situovány hned u samotného domu. Pokud je terasa celý den vystavena ostrému slunci, měla by zde určitě existovat možnost zastínění pomocí markýzy nebo slunečníku. Stinná terasa má sice své výhody během horkého léta, ale jen těžko se sem budete uchylovat na jaře nebo koncem podzimu.

Zajímavé možnosti, co se týče umístění posezení, naskýtají i další plochy na pozemku. Pokud si například rádi čtete nebo jen tak v klidu odpočíváte, bude pro vás ideálním řešením lehátko nebo závěsná houpačka pod vzrostlým stromem v klidném koutu zahrady.

Posezení s kulinářským koutem

V posledních letech je velmi oblíbená varianta sezení s možností grilování. Pokud ho máte v plánu i vy, rozmyslete si dobře jeho umístění. Ideálně by mělo být v blízkosti domu nebo ještě lépe přímo napojené na vchod do kuchyně, odkud byste si pohodlně rovnou na grilovací terasu s posezením odnesli všechny potřebné ingredience. Menší nevýhodou je kouř, který může z této terasy pronikat do domu, proto je mnohdy lepší grilování situovat dále od domu třeba v otevřeném zahradním domku, který tak bude umožňovat relax na zahradě i v méně příznivém počasí.

Relax v zeleni

Posezení může mít různé podoby, ale často se spokojíme s málem. Pokud se rádi posadíte na lehátko nebo lavičku do zahradní zelně, měli byste pamatovat i na styl osázení okolí. Pokud patříte mezi alergiky, rozhodně se vyhněte silným alergenům. Pro senzitivní jedince nejsou ani příliš vhodné silně aromatické rostliny, které by nás svou vůní mohly spíše obtěžovat.

„Záda“ posezení by měla být krytá. Jedná se o psychlogický vjem, kdy se člověk cítí lépe, pokud nemá na posezení odhalená záda. Dobrým pozadím bude například trvalkový záhon s vyššími druhy nebo výsadba stálezelených keřů.

Na kvalitu odpočinku má velký vliv výběr barev. Zatímco teplé odstíny reprezentované červenou, žlutou nebo oranžovou navozují dobrou a veselou náladu, ale některé jedince mohou naopak silně rozptylovat, studené odstíny v podobě modré, sivě zelené, růžové a bílé navozují pocit klidu a nostalgické nálady. Pokud si tedy na svém zahradním lehátku nebo v houpačce chcete opravdu odpočinout, raději zvolte květiny v tlumených studených barvách.

Foto a text: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

15. 07. 2018 Reagovat
donlabuznik: Také jsme vybírali zahradní nábytek, chtěli jsme něco líbivého a pohodlného, proto jsme taky nakonec zvolili zahradní set z ratanu, který jsme výhodně koupili na https://hrackyzadobrekacky.cz/hracky-na-zahradu/ostatni-hracky-na-zahradu/zahradni-sestava-technorattan-1264-bm5jo
24. 01. 2018 Reagovat
Elis: Já jsem zase spíše pro dřevěné posezení Koupili jsme u firmy Altány na Výšince a maximální spokojenost, na zahradu se perfektně hodí a s trochou péče i dřevo vydrží.
08. 11. 2017 Reagovat
Robin Hudeček: Krása, ale nejsem si jistý tím dřevěným nábytkem, ten asi nebude mít moc velkou trvanlivost, že? Já dávám přednost tomuto kovanému: https://www.kovian.cz/cz/Dum-dilna-zahrada/Do-zahrady/?cur=1 který vydrží na zahradě po celý rok. Jinak ovšem super :)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha