Připravte k zimnímu spánku také zahradní nábytek

Připravte k zimnímu spánku také zahradní nábytek

Zahradní nábytek, vydáno 10. 11. 2016

Plískanice a mrazivé počasí jsou už na každodenním pořádku. Jenže bohužel škodí nejen vám, ale také vašemu oblíbenému zahradnímu křesílku, v němž si budete chtít určitě zase napřesrok posedět při odpolední kávě. A proto ho ještě honem ošetřete a uložte na suché a kryté místo.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Zahradní nábytek by vám měl sloužit co nejdéle, a proto byste mu měli věnovat také alespoň občasnou péči. Na mrazivé dny ho raději umístěte do krytých prostor (zahradního domku, garáže, sklepa apod.). Větší kusy je výhodné rozložit na menší části, aby byl nábytek skladnější a nezabíral tolik místa. Skvělou vlastností je také „stohovatelnost“ židlí. Křesílka můžeme zase zasunout pod stoleček. Na něj pak můžeme dávat další věci, které by jinak zbytečně zabíraly místo na zemi. Nezapomeňte také na pravidelné dotahování matic a šroubů.

Někdy stačí plachta

Zahradní nábytek byste měli chránit před nepříznivým počasím po celý rok, ale alespoň na zimu ho přikryjte plachtou nebo speciálním krytem, který koupíte v hobby marketech.

Ještě než ho přikryjete, postavte ho třeba na palety. Tím zabráníte kontaktu s promrzlou a rozmoklou půdou. Plachtu přichyťte pomocí kovových oček a přivažte ji k pevným částem.

Smrk a borovice jsou choulostivější

Zahradní nábytek vyrobený z tuzemských dřevin vyžaduje pečlivější a častější údržbu. Toto dřevo má méně olejů a pryskyřic. Špatně proto odolává změnám počasí, má sklony k plesnivění a často se kroutí, praská apod. Masivnímu zahradnímu nábytku prospěje ošetření lazurou, čímž zvýšíte jeho životnost. Nejdříve ho však omyjte čistou vodou.

Ani exotické dřeviny nevydrží všechno

K ošetření stolů a židlí z exotických dřevin potřebujete speciální přípravky, které jsou k dostání v kterémkoli hobby marketu nebo obchodě specializovaném na prodej zahradního nábytku. Kdybyste tuto péči zanedbali, tak asi nedojde k žádné tragédii. Nábytek ale ztratí svůj přirozený vzhled a pravděpodobně „chytí“ stříbrošedý nádech. Pokud k tomu přesto dojde, odstraníte ho buď jednoduše pomocí tzv. odstraňovače šedi z dřevěného zahradního nábytku, nebo obtížněji – broušením.

Text: Ivana Kukalová
Foto: Tchibo, ShutterstockDoporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha