Trend současnosti – betonový nábytek k venkovnímu posezeni

Trend současnosti – betonový nábytek k venkovnímu posezeni

Zahradní nábytek, vydáno 30. 09. 2014

Zaměříme-li se na hledání ideálního materiálu pro výrobu venkovního nábytku, možná nás ani nenapadne varianta, že by tím materiálem mohl být beton. Ale proč ne? Jedná se hned z několika důvodů o materiál nejvhodnější. Zaměřme se tedy na tyto důvody a možnosti, které nám tento materiál pro venkovní využití nabízí.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Vlastnosti betonu

Beton je materiál odolný, takže nepřízeň povětrnostních vlivů na venkovní betonový nábytek bude prakticky nulová. Beton je těžký, takže nehrozí, že by nábytek z betonu odnášel vítr po celé zahradě a poškodil ho. Beton patří k materiálům tvárným, dají se z něj vyrábět doslova sochařská díla. Je tedy v tomto směru velmi variabilní a dává prostor kreativitě tvůrce nábytku. Přirozená barva betonu splyne s přírodním prostředím a není v něm rušivým elementem.

Výzva pro návrháře

Tvárný materiál, navíc tak moderní, jako je beton, je zároveň vždy i výzvou pro designéry, návrháře a architekty, kteří se zhostí stejného úkolu, ale každý po svém. Ti pak vytvářejí úžasné židle, lampy, stoly, lavice, stojany, věšáky, to vše z betonu. Odhalený beton, nepřikrášlený, odlitý ve formách, se všemi svými nedokonalostmi, odlišnostmi v odstínech vypadá přirozeně a nevyumělkovaně. Designer Florian Schmid pojal betonové sezení zcela nekonvenčně a vytvořil sadu nábytku, která vypadá, jako by byla sešitá barevnou bavlnkou. Netradičního tvaru betonového posezení docílit stejně netradičním způsobem. Pomocí skládaného a šitého plátna vytvaroval beton, který nechal prudce zchladit ve vodě, čímž docílil nezvyklého tvaru.

Kombinace s dalšími materiály

V kombinacích s dalšími materiály vypadá venkovní nábytek přímo úžasně. Společně s ocelovými nebo skleněnými prvky vypadá odlehčenější a další materiály mu dodají mnohem modernější vzhled. Kombinace je možná i s moderními gabiony plněnými kamenem.

Do dnešní fotogalerie k článku jsme shromáždili více typů betonového posezení, které se stejně tak dobře hodí na terasu, patio či do zahrady, je na vás, zda se necháte inspirovat.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: digsdigs.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha