Zahradní nábytek nejen ze dřeva

Zahradní nábytek nejen ze dřeva

Zahradní nábytek, vydáno 15. 06. 2012

Zahradní nábytek by měl být vždy propojen s charakterem celé zahrady. Již při plánování zahradního posezení je však potřeba zvážit několik důležitých otázek: k čemu má posezení sloužit, kolik posezení v zahradě plánujeme a s kolika lidmi je při sezení potřeba počítat. Nezanedbatelnou roli sehraje celkový styl zahrady, možnost přenosnosti zahradního nábytku a stejně tak i zvolený materiál.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Trvalá hodnota dřevěného zahradního nábytku je prověřena již po stovky let.  Dřevo je jedinečný materiál a jako vše přírodní hodí se do každé zahrady. Dřevený nábytek tvoří tradiční součásti venkovních teras, odpočinkových míst v parcích a stejně tak dobře zapadá do venkovního prostředí a krajiny. Při samotném kontaktu ve srovnání s ostatními materiály, vytváří teplý a příjemný pocit.
 
Výběr materiálu vhodného pro exteriérový nábytek je ovlivňován prostředím, ve kterém se bude používat. Je potřeba zohlednit, že v exteriéru bude na nábytek výrazně působit slunce, voda, vítr a prach. Kromě prostředí samotného se na exteriérovém nábytku podepíše intenzita expozice povětrnostním podmínkám. To znamená, zda je jim nábytek vystaven celoročně anebo pouze v průběhu období, kdy je používán.


 
Z našich dřevin, které splňují tyto vysoké nároky, se nejběžněji používá dub, borovice a akát. Mezi dalšími materiály jsou to exotické dřeviny a dále již po stovky let používaný teak. Ten v sobě zahrnuje značné množství ochranných látek zabraňujících napadení tohoto dřeva biologickými škůdci. U tropických dřevin je však nutné počítat s vyššími pořizovacími náklady.

Zahradní nábytek - velká inspirativní fotogaleriezahradní nábytek inspirace fotogalerie

V každém detailu by měla samotná konstrukce nábytku zohledňovat charakteristiky prostředí a působení vody. Konstrukce venkovního nábytku by měla zabraňovat hromadění vody a uvnitř nevytvářet místa špatně přístupná vzduchu. Pokud je ke konstrukci nábytku použito lepidlo, jednoznačně by to mělo být lepidlo vhodné pro venkovní použití. Jestliže jsou na něm použity kovové spojovací prostředky, je u nich kladen důraz na korozivzdornost.

Nábytek částečně průhledný například kovový či plastický, neubere opticky žádné ploše místo, avšak nemusí být vhodný do všech zahrad.  Kovový nábytek lze pro příjemnější používání vypolstrovat. Pro větší pocit soukromí na zahradním posezení je možné využít zapuštěné posezení. Dodá větší pocit uzavřenosti a více klidu při konverzaci.


 
Ať už ve své zahradě jako posezení využijete dřevěné lavice, závěsná křesla, textilní taburety, kovové sedačky anebo nejrůznější módní desénové kousky přejeme vám příjemné posezení. A jestliže vás zajímá jak o zahradní nábytek pečovat, podrobnosti si můžete přečíst v našem článku: Péče o zahradní nábytek.


Text:  Zuzana Bohdalová
Foto: interior-create.blogspot.com, shoaibnzm1.blogspot.com, luxury-idea.com, alibaba.com, luxury-interior.org, rapidsharegarden.org, gardenvisit.com, gardenlightsguru.com. dighomedesign.com, rd-designs.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha