Zahradní osvětlení na léto

Exteriérové osvětlení řešíme nejčastěji právě v letních dnech, kdy si díky němu můžeme prodloužit den na zahradě a trávit venku příjemné večery a vlahé letní noci. Osvětlení zahrady přitom nemusí být časově ani finančně náročný úkol.
osvetleni-zahradniho-jezirka-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

I solární ptačí budka může také velmi dobře fungovat jako osvětlení zahrádky. Během dne se napájí slunečním zářením její solární panel nabíjející malou baterii uvnitř. Za soumraku se rozsvítí a poslouží třeba jako osvětlení při pozdní lehké večeři.

Ideální prostředí mohou vytvořit například i světla ve venkovním kontejneru s bambusovými holemi. Jednoduše můžete zkusit navléknout na váš plot také řetěz se žárovkami určený pro venkovní použití.  Snadnou a levnou avšak ozdobnou variantu získáte, když malým žárovičkám vyrobíte okrasná stínítka například v podobě růžových květů nebo barevných kouliček. Možná, že takto nádherně vyzdobený plot uvítají i vaši sousedé.

Zapomeňte na svíčky a nalezněte námět na skvělý levný způsob, jak snadno vytvořit z vašeho dvorku či zahrádky prostor určený k večerní letní zábavě.

Máte-li u chaty či chalupy molo vedoucí k vodě anebo zahradní jezírko vyzdobte jej nebo jeho blízké okolí solárními světly. Možná vás to bude inspirovat k nočnímu koupání anebo alespoň zvýšíte bezpečnost pohybu v tomto prostoru i ve večerních a nočních hodinách.

Další dobrý tip je natřít mřížoví, původně určené k pěstování rajčat, na zlato ze všech stran a vytvořit z něj terasové osvětlení.

Pro zvýšení bezpečnosti pohybu na venkovním schodišti je nejlepší použít vestavná bodová svítidla. Pro exteriérové použití se zvláště dobře hodí žluté světlo, které odpuzuje hmyz. Budete-li tedy v podvečer sedět na zahradě v blízkosti žlutého světla, měli byste být chráněni před dotěrným hmyzem. Bílé světlo je naopak vhodné k podtržení krásy květin anebo zahradních dekorací, soch a dalšího zahradního umění. Nasměrované vhodným směrem znásobí jeho krásu.

Pro exteriérové osvětlení se dobře hodí LED svítidla, která mají životnost blížící se k tisíci hodinám a navíc jsou odolná proti vibracím a nárazům a nevytvářejí takřka žádné teplo.

Zajímavou, i když pravda ne zrovna dlouhodobou světelnou dekoraci můžete na svou zahradu vytvořit také pomocí vody a nafukovacích balonků. Balonek nafouknete, nalijete do něj vodu a necháte ji v balonku zmrznout. Voda vytvoří částečný miskovitý útvar, který na zahradě postavíte na zídku anebo dlažbu, vložíte do něj čajovou svíčku umístěnou ve skleněném obalu a zajímavé osvětlovací těleso je hotovo.

Text: Zuzana Bohdalová

7.7.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist