Zahradní potůček dovádí zahradu k dokonalosti

Tekoucí, zurčící voda změní zahradu k nepoznání. Zahradní potůček s kaskádami, tůňkami, kvetoucími břehy, lávkami a můstky - to je opravdu krásný biotop, který by neměl chybět v žádné alespoň trochu svažité zahradě.
shutterstock_109332914-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

V kopcovité zahradě se hůře buduje jezírko, o to snadněji zahradní potůček; svah jakoby přímo vybízel k začlenění tekoucí vody. Cest, jak mít v zahradě potůček, je několik: potůček si můžete sami postavit nebo koupit hotový (sestavit z hotových koupených segmentů). Anebo celý potůček – od projektu po odborné osázení – svěřte na klíč některé specializované firmě.

Zahradní potůček na klíč


Stavbou potůčků s uzavřenou cirkulací vody a příslušnou filtrací se dnes už zabývá mnoho společností. Jsou to převážně subjekty, které projektují a realizují zahrady a zahradní jezírka. Kam se obrátit? Například zahradnictvi-policka.cz, marigreen.cz a další. U některých těchto firem si můžete objednat také různé prvky (oblázky, čerpadla, kameny a balvany) k potůčku který sami právě stavíte, anebo k již hotovému potůčku. Lávky přes potůčky prodává například vladeko.cz. Samostatné umělé kameny do potůčku si můžete objednat na adrese internetova-obchod.msbox.cz. Kameny mají přirozenou povrchovou vrstvu z břidlice nebo pískovce.
Pokud si myslíte, že si na stavbu potůčku troufnete úplně sami, budete potřebovat například čerpadlo, rybniční fólii, filtraci, písek, kamínky a kameny, rostliny a také spoustu odvahy, trpělivosti a volného času. Plus kamarády na výpomoc. Vyprojektovat a realizovat opravdu životaschopný, fungující a esteticky, přirozeně působící vodní tok není totiž lehká práce, obdobně jako u jezírka.

TIP: Koupit si můžete hotový potůček v sestavitelných částech. Potok z imitace kamene seženete za 16 tisíc korun na pet.cz. Levnější zahradní potůčky za 3,5 tisíce korun hledejte na profielektronika.cz, fkt.cz, svetnakupu.cz. Koryto tohoto potůčku imituje břidlici a je ze sklolaminátu. Příště přineseme návod jak se do stavby zahradního potůčku pustit, na co si dát pozor, kde neudělat chybu. Další kapitolou bude pak výběr vodomilných rostlin a správné osazení břehů potůčku.

O tiché vodě v zahradě si přečtěte v článku Přírodní jezírko a jeho půvab.

Alena Jansová

12.7.2010 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist