Zahradní povrchy určí charakter zahrady

Celkový dojem zahrady vylepší vhodně zvolené kombinace zahradních povrchů. Momentálně mezi nejžádanější materiály patří zahradní štěpka anebo kamenné šlapáky.
shutterstock_92303776-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Tak jako určuje charakter zahrady výsadba stromků, keřů a rostlin, stejně tak jsou pro zahradu důležité nejrůznější plochy a cestičky s chodníky. Pokud se při jejich výběru budete řídit vlastními pocity a vkusem, vnesete do prostoru přesně takovou náladu, po jaké toužíte. Je však potřeba respektovat také již hotovou zahradní architekturu.
První otázka, kterou byste si měli při výstavbě zahradních cestiček položit je: pevné nebo nezpevněné? Zpevněné cesty a chodníčky bývají obvykle z kamenné, betonové nebo keramické dlažby. Jsou ideální pro místa, kde potřebujeme mít opravdu pevnou půdu pod nohama. Nejběžnějším příkladem jsou terasy anebo zákoutí s posezením.
Nezpevněné cesty lépe zapadnou do přírodního ladění celé zahrady. Ty, které budou z písku, mulčovací kůry, vysypané oblázky nebo štěrkem, jistě nijak nebudou rušit celkový přírodní vzhled zahrady.

Po dešti nebo i na jaře, když roztaje sníh, se voda běžně drží na snížených místech. Vzhledem k tomu, že většina materiálů používaná na zahradní plochy vodu nepropouští a ani nevsakuje, je potřeba při stavbě cest v zahradě vyřešit právě odtok vody.

Za mrazu anebo v dešti se zase nehodí plochy hladké a leštěné, které kloužou. Pokud takovéto plochy chcete na zahradě mít, pokládejte je pouze na místa, kam neprší anebo kam v dešti nechodíte.
Dostatek pozornosti je třeba věnovat i rozmístění zahradních povrchů. Toto je nejlépe udělat nejdřív v podobě nákresu na papír a pak při samotné práci podle potřeb a plánku zrealizovat. Při plánování cest a cestiček na zahradě postupujte podle toho, o jakou cestičku se jedná a k jakému účelu bude sloužit. Ve velké zahradě může být jedna terasa a třeba i několik (2-3) malých patií, vhodná třeba na postavení lehátka k opalování. Je možno je třeba i ze stran oddělit zídkou.

Nemusí být na škodu, pokud třeba i víc popustíte uzdu své fantazii, vytvoříte například něco tak neobvyklého, že vám budou nejen sousedi závidět. Je jen potřeba zohlednit všechny faktory ve vaší zahradě a vložit do práce kousek srdce.

Pokud jste vybrali ten správný povrch nezapomeňte, že i Zahradní schodiště je důležitý a stylový prvek zahrad

Text: Zuzana Bohdalová

5.6.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist