Zahradní schodiště – důležitý a stylový prvek zahrad

Schodiště je to, co propůjčuje zahradě atmosféru a styl. V každé zahradě, která není v úplné rovině, se v nějaké podobě objevují schody a schůdky. I na rovinatějším terénu schody vytvářejí potřebnou dynamiku exteriéru, předělují terén, oddělují jednotlivé sekce zahrady - třeba trávník pod schodištěm od okrasné zahrady nad ním.

Rovina v zahradě je docela nudná. Na to dávno přišli zahradní architekti a tak se snaží jako dynamický, členící prvek navrhnout alespoň nějaký ten schod (předtím je nutno někdy terén zahrady znovu vymodelovat). V příkrém zahradním terénu je ovšem zahradní schodiště nezbytné. Máte zahradu květinovou, orientální, vodní, klasickou nebo relaxačně sportovní? Do každé se  hodí jiný materiál – od dřeva a cihel, přes bambus a dlažbu až k různým druhům umělého i pravého kamene.

Vždy stylově

Zahrada klasická, s prvky francouzské geometrické zahrady, také klasické materiály vyžaduje. Bude jí slušet mramor, pískovec, ze kterých nechte vyrobit v jednom stylu schodiště i květinové vázy u jeho konců, chodníky a i třeba sloupky na zahradní lampy. Do zahrady volně pojaté ve stylu anglického parku začleňte zahradní schodiště nejlépe pískovcové. Na dřevěný můstek přes potůček mohou navazovat ale i dřevěné schody. Schodiště z různých druhů kamene a pískovce uvidíte v historických zahradách, inspirujte se tady hlavně pokud jde o oblouková nebo různě lomená schodiště, zábradlí, kamenné mísy, květináče či amfory schodiště obklopující.TIP:
Kameny schodišť starých zahrad bývají pospojovány jílem. Můžeme se tímto historickým prvkem nechat inspirovat a využít jej v případě volněji pojaté zahrady.

​Kam za dřevěnými, kovovými nebo kamennými schody…

Jednoduché zahradní schodiště zvládneme sami s šikovnými přáteli, náročnější schody ovšem musí  vyprojektovat a postavit odborník – většinou se realizují v rámci zakládání zahrady nebo její nové úpravy. Pokud máte představu o moderní zahradě a kovových prvcích v ní, vydejte se za zámečníky: kovová schodiště do exteriéru nabízí například zamecnistvi-trebic.cz. Toužíte-li v zahradě po souzvuku kamene a dřeva, kontaktujte například stránky zahradazkamene.cz: realizují zahrady s akcentem na tento přírodní materiál, ale můžete mít i schody dřevěné. Na stránkách zahrady-vysociny najdete nabídku kamenných schodů.

Na konkrétní materiály zahradních schodů a jejich výhody a nevýhody se podíváme příště.

O zahradních cestách, která na schodiště často navazují, čtěte v článku Kudy a kam vedou cestičky.

Alena Jansová

24.5.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist