Zahradní sprchy pro letní osvěžení

Bazén na letní osvěžení nemůže mít na zahradě každý. Zato zahradní sprchu si všichni dopřát můžeme. Na výběr máme mnoho variant, od domácího kutilství přes levné vaky na vodu nebo jednoduché sprchy na studenou vodu až po solární designové kousky za několik desítek tisíc.
zahradni-sprcha-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Než si začneme sprchu vybírat, musíme především vyřešit otázku, kam ji na zahradě umístit. U solárních sprch je jasný požadavek na místo, kde nefouká a dlouhé hodiny svítí slunce. Co je ale u všech sprch hlavní? Co bude s vodou, která na nás ze sprchy vyteče. Určitě si nechcete na zahradě vytvořit z kusu trávníku nevzhlednou bažinu.

Vlastníci bazénu to mají snadné – odtok vody ze sprchy u bazénu zařídí žlábek, který vodu svede k filtračnímu zařízení, kde se bude čistit spolu s vodou z bazénu. Když tuhle možnost nemáte, promyslete nejdřív, jak často budete sprchu používat.

Máte sprchu jen na osvěžení a opláchnutí? Když ji využívá několik lidí, v horkých dnech bude spotřebované vody přece jen dost na to, abychom ji nechali volně rozlévat. Jak si s ní poradit? Praktické je sprchu podložit dlaždicemi a od ní vést žlábek ve spádu třeba do jímky, ve které sbíráte vodu na zalévání. Nebo od sprchy vést trativod vysypaný štěrkem nebo oblázky, kterým voda bude protékat a postupně vsakovat do terénu a vysychat. Kdo se chce na zahradě i umýt mýdlem, měl by sprchu umístit mimo trávník, pod ní dát plastovou vaničku pro sprchové kouty nebo jinak zařídit, aby se voda nerozlévala, ale odtokovým otvorem byla hadicí nebo trubkou odváděna do kanalizace, do čističky nebo do septiku.

Černé vaky

Všelijaké sudy a plastové nádrže umístěné na střeše garáže nebo altánu se dnes už ani nevyplatí vymýšlet. Za pár korun se dají pořídit černé vaky ze speciálního nepropustného materiálu, opatřené sprškou s uzavíracím ventilem a napouštěcím otvorem. Do vaku nalijete vodu, když ho máte zavěšený na větvi stromu nebo ty větší na pevném háku třeba na stěně garáže na sluníčku, v černém materiálu se vám v něm ohřeje. Vaky se vyrábějí od pěti do čtyřiceti litrů obsahu.

Studená sprcha

Nejjednodušší instalaci mají přenosné sprchy na studenou vodu. Lehká konstrukce, ke které přišroubujete zahradní hadici, se dá přenášet z místa na místo, zapíchnout do trávníku – a už se v horkém dnu můžete osvěžit. Chce to ovšem jen rychlé osprchnutí, abychom jednak neplýtvali vodou a jednak si v trávníku neudělali rybník. Třeba pro děti, které se ve vedru rády prohánějí pod studenou sprškou, to moc dobré řešení není. To už je lepší pořídit si rameno s rozprašovačem jemných kapek, které poslouží k jemné závlaze trávníku a děti se pod ním také vyřádí. Sprchy na jednoduché připojení zahradní hadice mohou být ale i bytelnější a elegantnější, třeba s pevným ramenem a podstavcem z lisovaných ušlechtilých dřev nebo dražší designové z teakového dřeva. Na mřížkovaný podstavec si při sprchování můžete stoupnout a voda jím proteče. Chce to ale pod podstavcem mít vyhloubenou „vaničku“ vyloženou kameny nebo vybetonovanou a od ní udělaný odtok vody. V každém případě je potřeba mít vyvedenou vodu na zahradu, abyste nemuseli hadici protahovat z koupelny. Pokud se rozhodnete zahradní sprchu umístit na pevné místo, je nejlepší k ní protáhnout samostatnou přípojku s uzávěrem. Na zimu sprchu složíte do garáže nebo do sklepa a přípojku zavřete, aby trubka nepromrzla.

Solární sprchy

Pokud uvažujete o sprše k bazénu nebo o pevné sprše na časté používání, investujte do některé solární sprchy. Jejich nabídka je dnes velice široká, od poměrně levných zařízení až po luxus za desítky tisíc. Princip je u všech stejný – mají zásobník buď v podnoži nebo vertikální, v němž se voda ohřívá pomocí slunečního záření. Sprchy se zásobníkem v podstavci je třeba pevně připojit k vodovodnímu řadu, aby tlak vyhnal vodu do trubky. To znamená, že na zahradě musí mít sprcha své stálé umístění. Zásobníky jsou různé velikosti – od 8 až do 40 litrů. Maximální pohodlí pak zajišťuje designově pohledná sprcha Dada Hybrida, která jako jediná na trhu má kromě solárního ohřevu i integrovaný elektroohřev 48 V, díky kterému sprcha poskytne teplou vodu i při večerním koupání v bazénu nebo ve dnech, kdy málo svítí slunce.

Sprchové hlavice

Důležité je, abyste si vybrali sprchu s dobrou směsnou baterií. Voda v zásobníku se totiž ohřeje až na 60 °C, takže je třeba ji míchat se studenou. Jednoduché osprchování celého těla znamená pustit na sebe vodu shora. To ale často nechceme – zejména ženy si chtějí uchránit vlasy před proudem vody. Je tedy rozhodně lepší vybrat sprchu takovou, u níž je možné posouvat po nosné tyči sprchovací hlavici do různé výšky, případně mít hlavici na flexi hadici, takže si ji můžete vzít do ruky a osprchovat si třeba jen nohy. Luxusní sprchy mají vedení vody umístěné v panelu a v různé výšce si můžete otevřít různý proud vody.

Údržba zahradní sprchy

Když víme, že sprchu nebudeme několik dní používat, je vždy lepší systém vypustit. Zejména v zásobníku solární sprchy by voda neměla stát déle než tři dny, respektive starší vodu bychom si neměli pouštět na tělo – mohou se v ní množit bakterie. Na zimu je třeba zařízení chránit před promrznutím, přívod vody je tedy nutné uzavřít a vypustit, sprchu demontovat a uložit vysušenou k přezimování. Ventily a baterii kontrolujte pravidelně, aby se v nich neusadil vodní kámen – ten snižuje životnost celého zařízení a může způsobit únik vody, který se pak značně prodraží, pokud nemáte vodu z vlastní studny, ale z veřejného řadu.

Text: Gabriela Koulová

22.4.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist