Zahradní stroje na velké pozemky. Jaké se budou hodit?

Obhospodařovat rozlehlý pozemek stojí nemálo času, úsilí a v neposlední řadě také peněz. Proto je dobré přemýšlet, k čemu pozemek využijete, a podle toho potom vybírat i správnou techniku. Poradíme vám, co by ve vaší "stáji" nemělo chybět.
velke-pracovni-stroje-1100x618.pngCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Možná se budete divit, ale vlastníků rozlehlých pozemků i v dnešní době poměrně dost přibývá. V mnoha případech je žene touha po návratu ke kořenům a být jako naši předci, kteří obdělávali několik hektarů půdy. Vlastnit velký pozemek není ovšem jednoduché. Tedy v případě, že nemáte v plánu nechat pozemek obdělávat místního zemědělce, který vám bude platit za pronájem penězi nebo v naturáliích.

Než někam kopnete, pečlivě plánujte

Nechat pozemek stát ladem a pouze na něm sekat trávu, je plýtvání časem. Je to sice nejekonomičtější řešení, kdy si vystačíte jen s koupí traktoru nebo rideru, ale je to v podstatě plýtvání vaší energií, kdy obdělávání nikam nevede. Vždy je lepší pozemek maximálně využít, například pro pěstování ovoce, zeleniny, chování zvířat apod.

Důležité je mít z oné práce užitek. To je jeden z důvodů, proč je třeba vše pečlivě naplánovat, dalším důvodem je úspora času a sil. Na trhu je dnes v nabídce nespočet silných pomocníků, a tak proč si práci neulehčit a nevyužít jejich síly?

Jaká zahradní technika se vám bude hodit?

Ať už máte v plánu obhospodařovat pozemek jakkoliv, téměř vždy se vyplatí mít k dispozici malotraktor. Ten vám ušetří spousty sil při převážení materiálů, trávy, hnoje nebo i svážení ovoce do domu. Na pozemku například o 8000 m2 přijde vždy takový výkonný pomocník „k ruce“.

Dále se vám může hodit i výkonnější sekačka či přímo rider nebo zahradní traktor. Mezi další nepostradatelné pomocníky patří také křovinořez či bubnová sekačka. V neposlední řadě se můžete porozhlédnout po tzv. pracovních čtyřkolkách, záleží na vašem cíli.

Malotraktor – všestranný pomocník

Pokud koupíte malotraktor od kvalitní firmy, můžete se těšit na spoustu doplňků a příslušenství, díky kterým může pokrýt i samotný malotraktor většinu vaší práce. Při výběru malotraktoru záleží vždy na požadované práci, kterou má vykonávat.

Existují dvě hlavní kategorie – jednoosé malotraktory a dvouosé. Nutno říci, že ve většině případů si vystačíte s jednoosým malotraktorem. Dvouosé malotraktory jsou opravdu silné stroje nejen na velké pozemky, ale také na těžkou práci. Nesporná výhoda jednoosého řešení spočívá v lepší manévrovatelnosti, díky které ušetříte na pozemku více místa, ale také v menší pořizovací ceně.

Pokud byste však chtěli zorat neobdělávanou půdu a měli byste obavy, aby výkon jednoosého malotraktoru dostačoval, pokuste se nejprve oslovit místního zemědělce, jestli vám tento kus pozemku nezorá svým traktorem. Přeci jenom prvotní orání budete dělat pouze jednou a kupovat proto stroj o více než 100 % dražší se vám určitě nevyplatí.

Sečeme trávu

Mnoho zahrádkářů si na pozemku vysadí ovocné stromky a založí tak menší ovocný sad. Zde máte na výběr mezi sečí trávy s pomocí sekačky nebo můžete využít i přírodní „sekačku“, například ovce.

Čtěte také:

Pokud využijete druhou, na první pohled ekonomičtější variantu, budete potřebovat i pro chovaná zvířata seno, takže se stejně bez techniky neobejdete. Sekačky kupujte určitě kvalitnější a bytelnější, které vydrží sekat i delší dobu. Také zvažte, zda se vám chce sekat klasickou sekačkou nebo zda se vyplatí rider nebo v případě sena pro ovce bubnová sekačka.

Převážíme materiál

Na převoz materiálu lze využít služeb malotraktoru, čtyřkolky nebo zahradního traktůrku. Malotraktor nebo čtyřkolka jsou určitě pomocníci, kteří zvládnou převézt i mnohem rozměrnější náklady než zahradní traktůrek. Zvažte proto možné propojení těchto dvou pomocníků i s jinou prací na pozemku, jen tak se pořízení takovéto techniky opravdu vyplatí.

Tyto stroje lze použít jak na převoz sklizně z užitkové zahrady, tak na svážení hnoje nebo i stavebního materiálu pro případné stavební úpravy.

Text: Jan Vrbata, foto: Shutterstock.com

13.7.2022 7:00| autor: Jan Vrbata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist