Zahrady hradu Dunvegan ve Skotsku

Skotsko dostalo darem okouzlující kus země plný divoké přírody, tajuplných jezer, hor, kopců a plání porostlých vřesem. A právě takováto krajina je místem, nad nímž se tyčí jeden ze starobylých hradů. Hrad Dunvegan byl vystavěn na ostrově Sky, na severozápadu nejkrásnějšího ostrova ze souostroví Vnitřních Hebrid.

Hrad Dunvegan je sídlem klanu Mac Leodů

Hrad považovaný za nejstarší nepřetržitě obývaný skotský hrad se tyčí na skalistém výběžku v těsném sousedství jezera Loch Dunvegan. Na tomto místě má své sídlo známý klan Mac Leodů již téměř 800 let. Tak, jak byl rozšiřován hrad, a to již od 13. století, tak se proměňovaly jeho zahrady společně s ním. Zahrady jsou dodnes považovány za oázu zeleně, v nichž na návštěvníky čeká setkání s pestrou přehlídkou rostlin a dokonce i s mnoha nečekanými rostlinnými druhy. Zkrátka nepřijdou ani milovníci vodních prvků v zahradách.

Záměr s platanovou plantáží nebyl vydařený

V 18. století se jako první větší snaha o zvelebení okolí začalo s pěstováním platanů. Místo zvelebení však časem začalo docházet na plantáži těchto mohutných stromů k invazivnímu prorůstání kořenů a pro budoucí generace klanu Normanů tak nastal velký problém připomínající prokletí.

V roce 1811 John Norman začal se zalesňováním okolí hradu. Naštěstí se nevydal cestou monokultury jako jeho předchůdce, ale vysázel tu 33 tisíc mladých dřevin různých druhů.

V polovině 19. století, kdy se katastrofální neúroda projevila i na hradě hladomorem, již nevěnovali majitelé tolik pozornosti ani finančních prostředků na zvelebování zahrad. Ty časem zpustly a vytvořily v okolí hradu romanticky vyhlížející divočinu.

Golfský proud vylepšuje klima

S obnovou původních zahrad začal až v roce 1974 další pokračovatel rodu. A právě jeho nezměrné úsilí vedlo k tomu, že se zahrady hradu Dunvegan pyšní nyní svou plnou krásou. Staly se nejzajímavějším a zahradnicky nejpřitažlivějším místem ve Skotsku. Obdivované jsou i proto, že tvoří zajímavý kontrast s drsnou přírodou ostrova Sky.

Rostlinám, jako jsou pěnišníky, fuchsie, azalky, nejrůznější trvalky a okrasné trávy, se ve zdejších zahradách tak mimořádně daří díky klimatickým podmínkám, jež jim zajišťuje Golfský proud. A tak nejen přežívají, ale i velmi dobře prospívají.

Zahrady jsou rozděleny na 3 části

První částí je Uzavřená zahrada (Walled Garden). Ta sloužila jako ochrana před nepříznivým klimatem. Vznikla v roce 1830 původně jako pěstírna plodů pro hradní kuchyni. Časem se však její funkce měnila. Její současné pojetí ji ukazuje jako přírodní zahradu napůl s prvky formální zahrady.

Druhou část tvoří Kruhová zahrada (Round Garden). Vznikla z přání sira Johna vytvořit zahradu zcela odlišnou od Uzavřené zahrady. Tato zahrada je zdejší jedinou formální zahradou v původní podobě. Její střed tvoří kruhový zimostrázový záhon. Ten je členěn na 16 dílů a v každém z nich je jiná výsadba letniček, okrasných travin a trvalek.

Třetí a poslední zahrada je zahrada Vodní. Jejím zakladatelem je David Mc Lean, který v letech 1978–1982 zastával v zahradách Dunvegan funkci hlavního zahradníka. Ve štěrkových záhonech jsou umístěny velké ploché šlapáky umožňující přístup k nádržím s vodními rostlinami. Měsíce květen a červen jsou nejvhodnější dobou pro návštěvu právě tohoto typu zahrady.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com 

14.6.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist