Zakládáme nový trávník

Období druhé poloviny srpna a průběh měsíce září jsou ideální pro založení nového trávníku. Nově zasetý trávník může přes zimu růst, aniž by se po něm šlapalo. Tudíž se dává přednost podzimnímu termínu výsevu před jarním.
i-z-okrasneho-travniku-je-pri-seci-posecene-travy-opravdu-hodne-1100x618.jpg Zdroj: Lucie Peukertová

O kvalitě trávníku mimo jiné rozhodne i příprava půdy před výsevem. Prvním krokem by tedy mělo být nejdůležitější důkladné prokypření půdy do hloubky 10 až 15 cm a odstranění zbytků trávníku starého, odstranění kamenů, plevele a případných zbytků kořínků. V případě silného zaplevelení je zapotřebí provést postřik totálním herbicidem a případně jej i opakovat.

Poté, co jsme připravili půdu je zapotřebí nahrubo do roviny zarovnat plochu, která se bude osívat.  Pro budoucí vyživování nového trávníku se 2-3 dny před setbou zapracuje do horní vrstvy zeminy travní hnojivo. Plocha trávníků se skládá z obrovského množství malých rostlinek, které by samy o sobě zátěž sešlapávání nevydržely. Až díky velkému počtu rostlin se zatížení trávníku dokáže rovnoměrně rozložit. Plynulého růstu se tedy dosahuje za pomocí živin. Travní hnojivo proto zapracujeme asi 5 cm hluboko do půdy. Půda se do dvou dnů natolik usadí, že bude možné ji pěkně vyrovnat před vlastním osíváním. Je důležité, aby půda byla jemné struktury, bez hrudek a nerovností.

Pro dostatečnou hustotu a odolnost trávníku je třeba rozesít na metr čtvereční 20 až 25 g kvalitní travní směsi. Jako velmi praktické se ukázalo smíchání osiva s pískem a následné rozesetí za pomocí secího vozíku takzvaného sypače.

Nakonec osetou plochu trávníku ušlapeme přes ploché laťky anebo uválcujeme. Poté je potřeba nově osetý trávník pokropit, a to v průměru 5l na metr čtvereční. Dáváme pozor, abychom osivo nevyplavili.

Pří osívání je důležitá vyváženost travní směsi. Kvalitní travní směs je taková, která obsahuje travní semena, která budou tvořit siné kořeny a budou růst do šířky nikoli do výšky. Dále by mělo kvalitní travní semeno mít malé množství odpadu při sekání. Vybírat se dnes již dá z opravdu širokého sortimentu travního osiva, a to od směsi pro ozdobné trávníky, přes užitné trávníky až po speciální směsi, jako jsou například směs pro trávník na stinná místa anebo pro sportovní trávníky.

Text: Zuzana Bohdalová

24.8.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist