Zakládáme zahradu na podzim. Jaké jsou výhody a nevýhody?

Ačkoliv se doba již pomalu chýlí ke konci roku, přeci jenom práce na pozemcích neustávají. I teď je možné zakládat zahrady. Na trhu je navíc velmi bohatá nabídka zvláště některých druhů rostlin. Seženete například prostokořenné ovocné stromky ve vysoké kvalitě, ale stejně tak širokou paletu vřesovištních rostlin.
travy-podzimni-travy-podzimni-zahrada-zahrada-na-podzim-1100x618.jpgCelá galerie 5 Zdroj: shutterstock.com

Zahradu je možné založit prakticky během celé sezony, což je od jara do podzimu. Každé období má své výhody i nevýhody. Na jaře založená zahrada má dostatek času do zimy, takže rostliny perfektně zakoření, některé trvalky dokonce dosáhnou i většího vzrůstu a trávník se během následujících měsíců zcela zapojí.

Letní realizace mají nevýhodu hlavně ve vysokých teplotách a nízkých úhrnech srážek. Vysazené rostliny je třeba pravidelně zalévat. Potrápit vás může i vzcházející trávník nebo to, že během léta jsou dostupné pouze rostliny v kontejnerech, které jsou cenově dražší. Takže pokud chcete kolem pozemku založit dlouhý živý plot, možná bude lepší a finančně výhodnější počkat na jaro nebo na podzim, kdy je dostupný cenově příznivější prostokořenný materiál.

Jak je to s podzimním založením zahrady? Zde počítejte s některými charakteristikami, které lze vnímat jako pozitivum, ale někdy vás zase může přepadnout nepřízeň počasí, která může celou realizaci nepříjemně ztížit.

Výhody a nevýhody založení zahrady na podzim

Koncem září a v průběhu října již poměrně dost klesají teploty. Už tolik nehrozí dlouhotrvající sucha a ani teplota vzduchu není ani při výsadbě rostlin proti nám. Vše je ovšem nutné provést zavčasu.

Pokud například výsadby rostlin ponecháte až na listopad, kdy jsou stále ještě v prodeji, počítejte již na jaře s velkými ztrátami. Rostliny totiž ve zmrzlé půdě nedokáží zakořenit a jednoduše jim mráz poškodí kořenový systém. Výsadby se tedy snažte dokončit například do konce října, ale vždy berte v úvahu průběh teplot.

Stejně tak mějte na paměti, že terénní úpravy lze hladce dělat spíše tehdy, pokud je půda dostatečně dobře zpracovatelná. Neměla by tedy být dlouhodobě zamokřená, což opět hrozí hlavně koncem října nebo začátkem listopadu.

S čím už mohou být problémy

Zvláště ve druhé polovině podzimu vás mohou potrápit nízké teploty. Ty mají negativní vliv nejen na ujímání vysazených rostlin, ale také na klíčení právě vysetého trávníku.

Pokud už teploty občas klesají pod bod mrazu nebo se k němu blíží, zvažte, zda výsev neodložit až na jaro, kdy se teploty ustálí. Stejně tak může být někdy problém s instalací automatického závlahového systému, který je třeba ještě pro zdárné vyzkoušení těsnění všech spojů napustit vodou.

nev-hodou-podzimn-realizace-zahrad-m-e-b-t-pom-rn-vlhk-p-da-kter-se-h-e-zpracov-v-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Lepší dostupnost prostokořenného materiálu vám zlevní realizaci

Pokud netrváte na výsadbě již vzrostlého materiálu, máte možnost některé typy výsadeb, například živé ploty založit z rostlin prostokořenných. Ty sice nebývají tolik vzrostlé, ale lze je pořídit za zlomek ceny materiálu prodávaného v kontejnerech.

Na podzim se navíc rozšiřuje i nabídka balových rostlin. V této podobě lze koupit již vzrostlé dřeviny. Během října máte také možnost nakoupit ovocné stromky v té největší kvalitě. Stejně tak je to například i s růžemi nebo s vřesovištními rostlinami, jejichž nabídka je právě nyní nejbohatší.

Foto: Lucie Peukertová

2.9.2021 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist