Zakládáme zahradu pro děti

Zahrada pro nás představuje místo, kde trávíme volný čas a kde realizujeme svoje koníčky. Někdo zde pěstuje zdravé bylinky, pečuje o zeleninové výsadby, jiný si ale zase rád odpočine pod vzrostlým stromem na houpačce s knihou v ruce. Každý si pod ideální zahradou představí něco trochu jiného Poměrně specifickou náplň má zahrada, ve které tráví volný čas malé děti, které si zde nejen hrají, ale také poznávají zcela nový a jedinečný svět.
shutterstock_649767436-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Před jedním a více stoletími představovaly zahrady jakousi vizitku svého majitele, která dávala najevo, jak je na tom její pán co se majetku a moci týče. Dnes je zahradní umění chápáno už přeci jenom trošku jinak. Je to totiž místo, kam se rádi vracíme po náročném pracovním dni stráveném v práci.

Jakmile se na zahradě pohybují malé děti, je na čase přemýšlet, co zde těmto malým dobrodruhům připravit za vyžití. Pozemek je sám o sobě pro děti zajímavým místem, zvláště pokud zde rostou vzrostlé stromy a keře, ve kterých je možné vytvářet různé skrýše.

U malých dětí můžete navíc pomocí tematických výsadeb podněcovat fantazii, můžete je naučit chápat některé přírodní procesy a celkově je učit lásce k přírodě. Stejně tak je důležitý i prostor k pohybovým aktivitám, zvláště pokud se jedná o rušné městské prostředí, kde je bezpečných přírodě blízkých lokalit poskromnu.

Tematické výsadby

Pro malé děti do pěti let je zvláště důležité učení a poznávání. I pomocí trvalkového záhonu dosáhnete u dětí velkého úspěchu. Do takové výsadby se snažte zakomponovat druhy atraktivní pro motýly, které tak budete moci pozorovat a popřípadě se o nich i něco naučit.

Ve výsadbě se mohou objevit druhy s vonnými květy, druhy tvarově zajímavé, sortiment s jemnými listy příjemnými na omak nebo třeba jemné trávy, které se hýbou ve větru a vydávají příjemné zvuky. Do trvalkového záhonku také můžete postavit hmyzí domek, při jehož stavbě děti poučte o jeho účelu a o hmyzu, který se do něj postupně nastěhuje.

Na co si dát pozor

Zahrada určená pro pobyt dětí musí být také samozřejmě bezpečná, ačkoliv už dopředu počítejte s tím, že se nelze vyhnout všem rizikům. Určitě se vyvarujte použití silně jedovatých nebo alergenních druhů. Berte ovšem v úvahu, že většina okrasných rostlin není jedlá. Pro malé děti jsou vždy větším rizikem rostliny se vzhledově atraktivními šťavnatými plody, které ochutnají mnohem raději než rostliny s nejedlými listy. Jedovatost rostlin je poměrně dost diskutovaná hlavně na dětských hřištích.

Jak bylo již zmíněno, velká část okrasných rostlin je opravdu nejedlá, ale aby došlo k projevům otravy, muselo by dítě zkonzumovat poměrně velké množství jedovatých částí. Nejedlé listy většinou nebývají pro děti nijak lákavé, ale plody už ano. Pokud jsou děti už větší, snažte se jim bezpečnost na zahradě vysvětlit. Jisté komplikace představují také druhy s ostrými trny, které by měly být použity pouze na bezpečných místech. Pokud máte na zahradě jezírko, je opatrnost u nejmenších dětí určitě na místě. Vodní plochu lze dočasně oplotit nebo zakrýt bezpečnostní sítí.

Co by v zahradě určitě nemělo chybět

I na malém pozemku je dobré kus plochy vyčlenit pro herní trávník na míčové hry nebo jiné aktivity. Děti dále určitě ocení herní prvky v podobě skluzavek nebo houpaček. V posledních letech jsou zvláště oblíbené živé vrbové stavbičky v podobě prolézaček nebo iglú, ve kterých se děti perfektně zabaví. Pomozte svým dětem vytvořit zeleninové nebo trvalkové záhony, o které budou sami pečovat. Uvidíte, jak je potěší jejich první vlastní sklizeň ovoce a chutné zeleniny.

 

2.3.2023 9:00| autor: Lucie Peukertová | zdroj: Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist