Založení trávníku výsevem a pokládkou trávníkových koberců na podzim

Podzim může být pro zahradní úpravy výhodný z mnoha důvodů. Pokles teplot a přibývající srážky přejí především založení různých typů travních porostů. Mezi nejběžnější způsoby založení řadíme výsev, díky kterému ušetříme, ale na druhou stranu si musíme na výsledek chvíli počkat. Nehledě na to, že bez práce nejsou koláče, což v tomto případě opravdu platí. Pokud ale čekat nechcete a chcete svou zahradu rovnou ozelenit, pak máte možnost založit trávník pokládkou předpěstovaných koberců.

Okrasný trávník patří stále mezi nejoblíbenější vegetační prvky na zahradě. K jeho založení dochází nejčastěji na jaře nebo na podzim, ovšem vzhledem k dobré dostupnosti zapěstovaných travních koberců a díky instalacím automatické závlahy na rodinných zahradách mnohdy dochází k pokládce i k výsevům i během léta, což byl v minulosti naprosto nevyhovující termín. Na podzim se ve srovnání s letními termíny nemusíte tolik obávat dlouhodobého sucha i horkého počasí, které se na vzcházení osiva i na stavu právě položených koberců mnohdy výrazně podepíšou.

Dříve a dnes

Dříve bylo naprosto nemyslitelné se do založení trávníku pustit v době, kdy téměř neprší a denní teploty dosahují vysokých hodnot. Dnes se nám mnohdy ale nechce na zelený koberec čekat, takže přírodní procesy uspíšíme dodatečnou zálivkou právě hotového výsevu nebo rovnou pokládkou koberce.

Pokud se ale do zakládání trávníku chcete pustit spíše v efektivnějším období, pak určitě neuděláte chybu podzimním termínem. Nikdy ovšem založení příliš neodkládejte na pozdní podzim, kdy hrozí přízemní mrazy. Ideálním termínem je polovina až konec září. Pokud je v daném roce teplo a nehrozí razantní pokles teplot během noci, pak se můžete pustit do založení trávníku i v průběhu října.

Vždy berte v úvahu, že se trávník musí v případě výsevu do zimy stihnout zapojit, aby byl odolnější. Trávníkový koberec sice zapojení už nepotřebuje, protože se o něj postarali odborníci při jeho pěstování, ale stejně by měl prokořenit do nového podloží.

Výsev nebo pokládka trávníkových koberců? Záleží na mnoha ohledech

Nejde jednoznačně určit, jaký způsob je ten nejvhodnější, záleží na vašich požadavcích, na finančních nákladech, které jste schopni uhradit, ale také na tom, jak se chcete o založený trávník starat. Majitelé zahrad, kteří se rozhodli pro pokládku koberce, uvedli jako největší výhodu okamžitý efekt. Na výsledný efekt se prostě nemusí čekat dlouhé měsíce. Ráno odejdete do zaměstnání, a až se vrátíte domů, už bude zahrada zelená.

Právě tak si to většina majitelů zahrad, kteří se pro tuto variantu rozhodli, představují. Při pokládce koberců také odpadá následná péče, která spočívá v pravidelné seči, hnojení a zálivce. Stav plochy po výsevu může několik týdnů působit dost neutěšeně, v první fázi totiž vyrostou pouze plevele. Plocha tak působí spíše jako nevydařené zaplevelené dílo. Aby dostaly kulturní trávy prostor, musí se budoucí trávník ošetřovat selektivním herbicidem, který zlikviduje dvouděložný plevel.

U trávníku založeného pokládkou koberců vás toto čekat nebude. Na plochu ovšem nebude vhodné co nejdéle vstupovat, aby nevznikly výmoly. Optimálně by na trávník měla vstupovat pouze údržba, která se postará o seč, trávník totiž zcela normálně roste i v době, kdy není zcela prokořeněný do podloží. Trávníkové koberce jsou perfektně husté, nehrozí tedy u nich ani prorůstání plevelů, po přibližně třech týdnech se ale musí porost pohnojit optimálně rychle rozpustným hnojivem, aby se ke kořenům dostaly rychle živiny.

Kde jakou formu upřednostnit?

Pokud máte v plánu založení trávníku pokládkou koberce, pak je to jistě správná volba tam, kde chcete okamžitý efekt. Tímto způsobem se pokládají nejčastěji intenzivní okrasné a sportovní trávníky.

V případě výsevu máte na výběr z mnohem více možností. Zvláště v době výrazné obliby květnatých a bylinných trávníků a luk představuje výsev nejlepší možnost. Nehledě na finanční náklady. Zatímco výsev zvládne s jistou zručností i úplný laik, pokládku koberců by měla provést v ideálním případě odborná firma, která provede i následující údržbu do té doby, než se trávník plně ujme.

Výhody podzimního termínu výsevu a pokládky koberců

  • nehrozí dlouhodobé sucho
  • teploty nedosahují tropických hodnot
  • vyšší vzdušná vlhkost
  • častější srážky

Foto a text:vLucie Peukertová

4.9.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist