Založte si modrou zahradu

Myslíte, že je zahrada v modré barvě nesmysl? Modrých květů bychom na první dobrou dokázali spočítat na prstech jedné ruky. Ve skutečnosti je těch modře kvetoucích rostlin o něco víc. Pojďte se s nimi seznámit a rozzářit si zahradu v modrém přelivu.
100_3542-1100x618.jpg Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková

Zahrada v modré barvě vypadá jako vodní hladina

Zahrada v modré barvě

Zahrada v modré barvě bude pro mnohé 8. divem světa. Čistě modrých květů v přírodě moc nenajdeme. Květy v modrém odstínu jsou ale přitom skvělým způsobem, jak přidat do vašeho uspořádání chladné barvy. Modré květiny mohou být v odstínech od nejsvětlejších až po ty nejtmavší, ve všech tvarech a velikostech.

Modré zbarvení je způsobeno barvivem s názvem delfinidin. Charakteristické je tím, že je sytě modré jen v zásaditém prostředí a v kyselém zčervená. Právě kvůli téhle skutečnosti se nedaří pěstitelům vyšlechtit modrou růži – pH růží je totiž kyselé. Další zajímavostí u modrých květů je to, že zjemňují jakékoli okolí. Odstíny modré barvy se navíc během dne mění – mohou za to světelné podmínky daného místa. Ty samé modré květy proto vypadají trochu jinak ráno, jinak v poledne a jinak večer.

Jaro

Hyacinty

Hyacint východní (Hyacinthus orientalis) „Delft Blue“ patří mezi typické modré květiny jarní zahrady. Cibulovina se zvonkovitými květy je navíc velmi vonná. Odrůda „Blue Jacket“ má květy tmavě modré s nachovým žilkováním. Vysazujeme je na podzim asi 10 cm hluboko do středně úrodné půdy na slunce nebo do polostínu. V zimě by cibule neměly být nadměrně zvlhčované, jinak začnou plesnivět. Dalším nebezpečím je padlí a hniloba.

Modřenec arménský

Další z řady jarních cibulovin je modřenec (Muscari armeniacum), rostlina s hustými vzpřímenými hrozny drobných modrých květů. „Blue Spike“ je plnokvětá odrůda se zvonkovitými květy. Cibulky se vysazují asi 5-7 cm hluboko do středně úrodné půdy již v létě na plné slunce nebo do polostínu.

Pomněnka

Pomněnka lesní (Myosotis salvatica) „Blue Ball“ je kompaktní trsnatá dvouletka s drobnými miskovitými květy. Odrůda „Ultramarine“ má tmavé, indigově modré květy. Vysazujeme jí na podzim do humózní půdy a do světlého stínu. Časně v létě je možné vysévat semena do nádob. Vzhledem k tomu, že pomněnka má velmi dobrou výsevnost, není nezbytně nutné provádět další výsev. Pokud máme na záhonu byť jen jednu rostlinku, postará se sama o rozmnožení. Pomněnky trpí často na mšice a za suchého jara i na padlí.

Zahrada v modré barvě v létě

Kalokvět

Pokud si chcete založit zahradu v modré barvě, nesmí chybět kalokvět. Kalokvět zvonkovitý (Agapanthus campanulatus) „Isis“ je choulostivá trsnatá trvalka, která má trubkovité květy. Pěstujeme jej v úrodné zemině na slunečném místě chráněném před větrem. Od jara do podzimu vyžaduje vydatnou zálivku, přes zimu ale může být téměř na suchu. Přezimuje nejlépe ve studeném skleníku.

Felície

Felície kapská (Felicia amelloides) „Santa Anita“ je košatý stálezelený polokeř, obvykle pěstovaný jako letnička. Pestrolistý kultivar má skvrnité listy, květy mají světle modré paprsky. Ven se vysazuje po „ledových mužích“ na plné slunce. Felicie je potřeba vydatně zalévat. Mladé rostliny se musí také včas zaštipovat, aby dostatečně košatěly. Staré odkvetlé úbory se odstřihují.

Povíjnice

Povíjnice trojbarevná (Ipomoea tricolor) „Heaventy Blue“ je rychlerostoucí letnička s nálevkovitými květy. Vysazuje se ven po „ledových mužích“ na plné slunce. Pro ovíjivé lodyhy je potřeba zajistit oporu, třeba jehlanovitou konstrukci nebo mřížku u zdi. Je potřeba jí často zalévat.

Podzim

Olověnec

Olověnec ouškatý (Plumbago auriculata) je pnoucí stálezelená dřevina s blankytně modrými květy. Povíjivé stonky je potřeba zajistit dostatečnou oporou a výhony je potřeba také vyvazovat. Nejlépe poroste na chráněném místě ve světlém stínu. Mírně zaléváme. Jakmile olověnec dokvete, je potřeba zkrátit květonosné stonky. Pokud se keříky příliš rozrostou, můžeme je na jaře seříznout i hlouběji. Přezimovat by olověnec měl v zimní zahradě nebo ve studeném skleníku.

Ani v zimě se nemusíte zahrady v modré barvě vzdávat

Primule

V zimě kvete jen málo květin, přesto naše zahrada v modré barvě nebude bez květů ani v tomto ročním období. Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgis) „Quantum Blue“ je velmi časně kvetoucí trvalka s modrofialovými květy. Vysazovat jí můžeme koncem podzimu i začátkem zimy na taková místa, kde budou mít rostlinky dostatek zimního slunce. Dobu kvetení prodloužíme odstřihováním odkvetlých květů. Časně na jaře můžeme primulky dělit a množit.

Zahrada v modré barvě bude vždy působit jako voda. Chcete-li mít záhon, výsadbu nebo zahradu opticky prodlouženou nebo rozšířenou, vysaďte k okrajům záhonů modře kvetoucí rostliny. Nikdy ale nevysazujte jen modré květy, protože působí melancholicky a posmutněle. Vhodnou kombinací je se žlutou, oranžovou nebo bílou barvou. Protože typicky modrých rostlin není mnoho, můžeme je vhodně rozmístit nebo nahradit rostlinami, které kvetou fialově.

23.4.2023 12:10| autor: Martina Pilzová | zdroj: Zahrada v kořenáčích po celý rok (nakladatelství Readerś Digest Výběr

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist