Zamiokulkas – pokojová rostlina pro líné pěstitele

Atraktivní pokojová rostlina s exotickým názvem Zamioculcas si velmi rychle získala srdce pěstitelů. Není divu, je velmi nenáročná a vypadá skvěle jako solitéra i v různých kompozicích. Pojďme se s ní seznámit podrobněji.
zamioculcas-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Zajímavě vypadající rostlinu reprezentuje pouze jeden jediný druh – Zamioculcas zamiifolia. Zatím žádný další druh nebyl vypěstován. Zato si jej můžete koupit hned v mnoha různých velikostech.

Naprosto skvěle vypadá v kompozicích s jinými pokojovými rostlinami, kupříkladu na okenním parapetu nebo na komodě v ložnici či v obývacím pokoji. Při sestavování kompozic je třeba s rostlinami opatrně manipulovat, aby nedošlo k polámání listů.

Stonky připomínají peří velkých ptáků a právě v nich se akumuluje voda, nejvíce jí je ve spodních ztluštělých bázích. Rostliny menšího vzrůstu jsou oblíbené jako opakující se prvky v aranžmá z vysokých váz.

shutterstock-725551555.jpg

Zdroj: archiv redakce

Jak o zamioculcas pečovat

Při pěstování této pokojové rostliny je důležité dodržovat jednu zásadu a tou je ochrana před přílišným prochladnutím a přemokřením. Zamiokulkas snese spíše více sucha než vláhy a zdaleka mu nebude vadit, jestliže na něj se zálivkou občas i zapomenete.

Rostlina sice preferuje dostatek světla, ale spokojí se i s polostínem. V žádném případě ji nenechávejte na přímém slunečním světle.

Rostlinu přihnojujte, ale stačí jedenkrát za 2 až 3 týdny. Takováto péče zajistí vaší zamioculcasu dlouhý život. Vydrží s vámi doma mnoho let. Další jeho výhodou je to, že nikdy nezevšední, neustále mu budou dorůstat nové a nové stonky.

shutterstock-599705369.jpg

Zdroj: archiv redakce

Nemá v oblibě přesazování

Původem je tato rostlina z východní Afriky, kde roste v sousedství sukulentů na horských svazích a ve stinných lesích. Listy vyrůstají z hlíz, kterým se daří spíše v menších květináčích z plastu, které se mohou přizpůsobit rozrůstajícím hlízám. Stísněný prostor jim vyhovuje, proto není potřeba rostliny často přesazovat do větších květináčů.

Zamiokulkasy kvetou, ale jen velmi výjimečně, obvykle jen tehdy, dodáváme-li rostlině větší množství fosforu v hnojivu. Květ není příliš zajímavý, a pokud se objeví, bude to mezi bázemi listů.

Foto: Shutterstock.com

18.2.2021 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist