Září na zahradě: Na co nezapomenout?

Babí léto je jedním z nejkrásnějších období na zahradě. Na jaké zahradnické práce bychom před zimou neměli zapomenout?

Sklízení úrody

V září dozrává hlavně úroda v ovocném sadu. Hrušky, jablka a švestky je třeba očesat a zpracovat. Využít je můžete do pečení, uvařit marmeládu, povidla, či použít ovoce na pálenku. Ovoce můžete také usušit, z jablek bude skvělý jablečný mošt. Pevná jablka se hodí také k uskladnění ve sklepě, který ale před zimou nezapomeňte vysířit, aby uskladněné ovoce nechytalo plísně. Dozrávají ořechy, které byste po sběru měli nechat dobře vysušit na světlém a suchém místě.

Na zeleninové zahrádce dozrávají tykve, brambory, podzimní zelí, celer i podzimní mrkev. Poslední sklizeň má také květák, špenát nebo mangold.

Udržování zeleninových záhonů

Zeleninové záhony je třeba po sklizni připravit na zimu. Záhony zryjte, zbavte plevele a následně pohnojte. Dozrávají plody dýní a tykví, před hnilobou je ochráníte podložením. Vhodná jsou dřevěná prkna nebo třeba keramické dlaždice. Úrodu, která dosud dozrává v záhonech, můžete zakrýt netkanou textilií, a tak ji ochránit před škůdci a prvními mrazíky. Právě září je čas na zasazení některých plodin, jako například ředkviček, květáku, kopru nebo česneku.

Sekání a ošetřování trávníku

Také trávník potřebuje před nástupem zimy svou péči, proto sekačky na trávu ještě do garáže k zimnímu spánku neukládejte. Na podzim už sečeme trávník méně často než v létě, nenechte ho ale na zimu příliš přerůst. Trávu posekejte, pohrabte a holé oblasti zasypte novým travním osivem. Trávník pohnojte podzimním hnojivem, můžete ho také provzdušnit vertikutátorem, abyste mu před zimou zajistili dostatek vody a kyslíku. Pohrabte a zlikvidujte všechno popadané a nahnilé ovoce. Před zimou je dobré ošetřit trávník před plísní sněžnou, která by se jinak po zimě mohla na trávníku objevit ve formě bílých slepených míst.

Péče o okrasnou zahradu

Ač se to nezdá, doba vhodná pro vysazování jarních rostlin jako tulipánů, narcisů či krokusů, je právě v září. Do prokypřených a pohnojených záhonů zasaďte cibulky, malé s rozestupem asi 5 cm, větší pak s rozestupem alespoň 10 cm od sebe. Pokud plánujete zasadit jehličnany, je září ideální volbou. Nezapomeňte přihnojit okrasné dřeviny, abyste je včas ochránili před příchodem mrazů. Před ochlazením odkliďte ze zahrady všechny letněné pokojové rostliny. Pokud plánujete založení nebo rozšíření skalky, je září ideálním obdobím. Zasazené trvalky na skalce před příchodem zimy zakryjte alespoň listím.

24.9.2019 11:48| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: podzim na zahradě

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist