Zarůstá vaše zahrada mechem? Máme několik tipů, jak se ho zbavit

Krásně zelené mechové polštářky s radostí obdivujeme v lese, ale na zahradě a kolem domu už mech zdaleka tak oblíbený není. Existuje jich dokonce několik tisíc druhů a nejlépe se jim daří na vlhkých stinných místech. Pravidelně se s nimi pouštíme do boje, ať už je máme v trávníku, mezi dlaždicemi, na kamenech, podezdívkách, verandách či terasách.

Prevence má velkou váhu

Dobrá péče nejen o trávník, ale i o okolí domu nás může před výskytem mechu do jisté míry ochránit. Rozhodně se nevyplácí ponechávat dlouho ležet na týchž místech na trávníku předměty, které brání průniku světla a tepla do travnatých ploch. Poté, co předměty odstraníme, již může být pozdě a my máme na zahradě nezvaného hosta – mech.

Vyplatí se rovněž dostatečně a pravidelně prořezávat stromy, aby pod nimi mechy nevznikaly z důvodu nedostatečného průniku světla. Pravidelné hnojení a dostatek živin také pomohou vašemu trávníku odolávat před náporem mechů. Dobré není ani přílišné zatěžování stále stejných travních ploch. Ty pak vylysají, složitě se obnovují, chybí jim živiny a to je opět živná půda pro vznik mechů.

Účinné látky v přípravcích

Účinnou látkou v chemických přípravcích určených k likvidaci mechu je ve většině případů skalice zelená čili síran železnatý. Ten mechy poměrně úspěšně hubí. Přidává se do přípravků v tekuté nebo sypké formě.

Přípravky je třeba rozlišovat podle způsobu použití. Jiné, jsou vhodné pro udržování zdravě prosperujícího trávníku, jiné poslouží k vyhubení mechu na terase.

Žádný ze současných dostupných přípravků však nedokáže mech vyhubit zcela. I když se nám podaří zabít mech v trávníku, který po aplikaci přípravku obvykle zaschne a pak zčerná, musíme ho ještě z trávníku vyhrabat a mechanicky odstranit.

Jaké přípravky a jak fungují

Nohel Garden Anti Mech, Agro CS Mech Stop, Carlson Garden – přípravek na odstranění řas a mechu, to je trojice přípravků, které v testech spolehlivosti při odstraňování mechu získaly nejlepší pozice. Jsou to všechno české produkty, které po použití nijak výrazně nezhoršily ani vzhled, ani kvalitu trávníků a přitom vyhubily většinu mechů velmi spolehlivě.

Špatně si při testech nevedl ani přípravek Aros Anti Mech, který má dobrý poměr cena/výkon. Co se hubení mechů v trávníku týče, dobře obstály i produkty Floria Mech Stop, Biopon Mech Stop, Grass Forestina Proti mechu a Cheminova Mogeton 25 WP nebo Forestina Zelená skalice. Všechno jsou to přípravky krystalické. Pouze Agro Bio harmonie Mech stop je přípravek tekutý, který ovšem neměl příliš velký úspěch při hubení mechů v trávě.

K hubení mechů na pevných površích jsou vyrobeny produkty v kapalném provedení – Star Mechožrout (české provenience) a HG Odstraňovač mechů (z Nizozemí).

Krystalické prostředky je navíc třeba před použitím rozpustit ve vodě, což ještě o něco prodlužuje dobu přípravy k použití. Pochopitelně je možné provést i rozhoz krystalů na postižená místa, což ale představuje jisté riziko. Předně nemusíte provést rozhoz rovnoměrně, a to může způsobit částečnou neúčinnost přípravku anebo zabarvení trávníku nežádoucím odstínem. Postřik se nedoporučuje. Jako všechno, co je nejméně pracné, má i nejnižší efekt. Počítá se s tím, že na vyhubení mechů by měly postačit dvě aplikace za rok.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

28.6.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist