Zasadit strom, postavit dům… A co takhle postavit plot?

Již dlouho se chystáte postavit nový plot okolo vašeho domu či chalupy? Pokud se stavbou plotu otálíte, protože nevěříte svým schopnostem, když dojde na manuální práce, přinášíme vám řešení. S naším návodem si na stavbu dřevěného plotu troufnete i pokud nejste typický domácí kutil.
shutterstock_470481764-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Pečlivá příprava je klíčem k dobře odvedené práci

Dříve než se dáte do samotné stavby, je dobré si připravit veškeré nářadí a materiál, které při budování plotu budete potřebovat. Do přípravy investujte čas, sami pak oceníte, že vám nic nebude scházet a nebudete se muset již zabývat sháněním chybějících nepostradatelných dílů plotu.

Z nářadí budete potřebovat: pilu na dřevo, vodováhu, kladivo nebo palici, vrtačku, rýč nebo lopatu, vrták do dřeva, nástroj na zatloukání, vrták do země (pro vyhloubení otvorů na sloupky plotu), vidlicový klíč a šroubovák.

Na plot samotný budete potřebovat plotové díly (sloupky), kryty sloupků, základové patky do země, plotové držáky, sloupkové nosníky a upevňovací šrouby.

K upevnění plotu v zemi potřebujete beton, štěrk či eventuálně hmoždinky a šrouby. Betonovou směs namíchejte v poměru 1 díl cementu, 2 díly písku a 2 díly štěrku.

Postupujeme od základů tedy upevnění sloupků plotu

Nejprve je potřeba vyhloubit díry pro sloupky plotu. K tomu použijte vrták do země. Díry by měly být hluboké asi jako čtvrtina celkové délky sloupku a k této délce přidejte ještě rezervu 20 centimetrů. Vyhloubenou díru pak pomocí lopaty trochu rozšiřte – po pozdějším zalití betonem bude sloupek v širší základně upevněný stabilněji. Na dno díry nasypte zhruba dvaceticentimetrovou vrstvu štěrku. Umístěte sloupek, přidržujte jej, přiložte k němu vodováhu a vyrovnejte ho tak, aby stál rovně. V této svislé poloze jej dočasně zafixujte pomocnými podpěrami, k čemuž mohou posloužit například dvě dřevěné latě, pokud každou umístíte z jedné strany. Poté, co je sloupek v díře prozatímně upevněn, nasypejte do díry okolo sloupku další vrstvu štěrku tak, aby sahala asi 30 centimetrů pod okraj díry. Zbývající třiceticentimetrový nezasypaný prostor zalijte betonem a vše důkladně upěchujte. Nahrňte beton i do těsné blízkosti sloupku tak, aby se směrem od sloupku k okolní zemi svažoval. Je důležité, aby za deště voda stékala po betonovém základu pryč od sloupku a ten zůstal v suchu.

Pokud nechcete sloupky zalévat do betonu přímo, je alternativním řešením použití základových patek. Základové patky zatlučte do země (pomocí kovářského kladiva či jiného nástroje k zatloukání) a hlídejte, aby patky byly kolmo k zemi. Vložte sloupky plotu do zatlučeného nosníku a upevněte je šrouby.  Pokud máte přichystané základové patky s nosníky ve tvaru písmene U, postupujte tak, že nejprve vykopete díru v zemi, zalijete ji betonem a do vlhkého betonu zatlačíte patku. Dokud beton není ztuhlý, patku narovnejte a poté již nechte v klidu.

Ne vždy je možné zasazovat plot přímo do zeminy. Jestliže máte v místě připravovaného plotu betonové podloží, upevněte sloupky plotu pomocí kotvy, šroubovacích patek, šroubů a hmoždinek. Platí zde přímá úměrnost – čím vyšší plot, tím delší by šrouby a hmoždinky měly být. Nepoužívejte však nikdy kratší než 60 milimetrů.

Plotové sloupky umisťujte v přiměřené vzdálenosti. Mezi ně poté kolmo přivrtejte plotové držáky. Nejlepší je použít na upevnění k plotovým sloupkům kovové úchytky. Na držáky poté přišroubujte samotné laťky plotu, jednu vedle druhé.

Když chcete opravdové soukromí

Pokud je jedním z hlavních důvodů, proč jste se rozhodli postavit plot, potřeba soukromí na vlastním pozemku, je užitečné vědět, jak postavit i větší plot s pohledovými zábranami. Použijte nosníky na sloupky ve tvaru písmene „H“. Na nosníky nejprve vykopejte díry o hloubce asi 80 centimetrů a šířce 30 centimetrů. Vzdálenost děr určuje šířka pohledové zábrany. Nosníky přišroubujte k plotovým sloupkům a společně je umístěte do připravených děr. Mezi zemí a začátkem dřevěného kusu by měl zůstat prostor, což znamená, že v přímém kontaktu se zeminou jsou pouze nosníky, nikoliv samotné dřevěné sloupky. K zachování pravidelných odstupů si pomozte napínací šňůrou. Vyhloubené díry zalijte betonem teprve tehdy, když si jste jistí, že veškeré rozestupy jsou přesné a souhlasí a sloupky jsou narovnané. Po ztuhnutí betonu můžete na sloupky přišroubovat plotové držáky, které by měly být v případě větších konstrukcí minimálně tři na každou stranu, a díly pohledové zábrany.

Nepodceňujte se a postavte si plot podle našeho návodu. Každý, kdo již sám něco podobného vytvořil, ví, jaký je to pocit, dívat se na dílo, které je opravdu „vaše“.

Text: Hornbach

16.10.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist